Під Зеленою Кометою

Під Зеленою Кометою

З часів Тіта Лівія та Птолемея відомо: кожній епідемії передує зловісна комета. Астрономи, які працюють на міжнародній системі телескопів Asteroid Terrestrial-impact Last Alert, у грудні (!) уперше зауважили таку комету. Вона отримала назву C/2019 Y4 (ATLAS). Небесне чудо доволі помітне й хвостате, як і личить пристойній кометі. У травні, коли передбачається перший пік пандемії COVID-19, також прогнозують пік її яскравості. Кажуть, що C/2019 Y4 сяятиме яскравіше за Венеру.

А ще у цієї комети є цікава особливість – вона зеленого кольору. Поки що ніхто з вчених не може пояснити таку хроматичну (чи то спектральну) аномалію. Містики з окультистами тут безпрограшно випереджають науковців. Еквадорська пророчиця з Гуаякілю переконана: Зелена Комета віщує небачену пошесть, справжні масштаби якої ніхто не здатний ані спрогнозувати, ані уявити.

Так воно чи ні, побачимо. Проте вже можемо констатувати: епідемії коронавірусу ледь виповнилося три місяці, а вона вже породила безпрецедентну хвилю конспірології. Людям притаманно не вірити у класичних “чорних лебедів”, які прилітають нізвідки й не зважають на логіку сапієнсів. Люди не уявляють Дворів Хаосу, зате переконані, що за кожною значною подією зачаївся злодійкуватий вигодоотримувач.

До людей, зрозуміло, претензій жодних. Так їх навчили прагматики з марксистами: шукай того, кому вигідно. Тим більше, що пандемію ситуативно використовують усі, кому не ліньки: від кустарних виробників масок до біржевих кашалотів. Але це не стосується “базової конспірології”, де всі обтанцьовують колом питання “Хто його породив?”

Як завжди у таких випадках, виникають активні групи тих, хто не вірить у жодну з офіційних версій. Ще місяць тому головною темою “альтернативників” була теорія про біологічну зброю, яка – за прикладами кіношних і коміксних вірусів-бактерій-чужих – зробила ноги з суперсекретної лабораторії й тепер, клята, мстить своїм творцям. І всі пояснення фахових вірусологів відбивалися, як горох від стінки. Біологічна зброя і крапка.

А те, що зовсім на зброю не подібно, так цьому знаходили пояснення. Чому, питаєте, та “зброя” вбиває переважно пенсіонерів, а не чоловіків призовного віку? Ви тупі? Це ж ясний пень. Не доробили вірус, рукожопі. Не додивилися. Не ті аміни запакували до РНК. Недоробленим втік, зараза. Ну й таке інше.

Але вже через два тижні конспіративні балачки про “зброю” перемістилися на маргінеси, а в центрі дискурсивного вихору закріпилися диванні економісти та табуретні політологи з тезою про те, що за два тижні Pax Americana здувся, мов прострелений цепелін. Що “гаплик усій лібероті”. Що гамериканський Орел вмить перетворився на мокру курку, а здоровенна мордата Панда піднесла над світом свою владну лапу.

І понеслося. Російські телеграм-канали за три вечори відспівали панахиду “віковій американській ері” та з підозрілою одностайністю натякнули, що мудра китайська черепаха (вона ж Панда, вона ж “новий гегемон”) тепер віддасть золотого ключика не зоряно-смугастому Карабасу й не Євромальвіні, а дерев’яному хлопчикові з пітерського проходняка.

Але минуло ще кілька днів. І стишилися єрихонські труби інвестиційних кассандр. Золотий ключик залишився на місці. Трильйонні вливання стабілізували ринки й конспірологи розбрелися другорядними темами: хтось повернувся до вірусної археології й почав постити фентезі про те, що коронавірус мандрував Ломбардією ще у серпні, хтось почав малювати апокаліптичні цифри майбутніх жертв, а інші заповзялися досліджувати “генетичну здатність до біологічного опору” та решту антропологічного нафталіну.

А конспірологам тим часом варто було б зайнятися тими загадками, що у всіх під носом. Наприклад, розібратися з індексом репродукції (заразності) коронавірусу. ВОЗ дає числа від 2,3 до 3,4, хоча січнева оцінка індексу перебувала у діапазоні 3,3 – 5,4. Саме останнє число, кажуть, добре корелюється з тими темпами розповсюдження вірусу, які ми спостерігаємо у Європі і в США. Вірусологи переконують автора, що цей момент принциповий. Якщо індекс вище п’яти, то звіздець усім сподіванням.

Чому?

Тому що тоді глобальну заразу можна зупинити лише багатотижневим та драконівським карантином, коли за вихід з хати без дуже поважної причини – неминучий штраф у тисячу й більше євриків. Якщо індекс вище п’яти, тоді стає зрозумілим фактичний провал тієї “стратегії пом’якшення епідемії”, яку намагалася впровадити самовпевнена Швеція й від якої, врешті-решт, довелося відмовитися Ізраїлю.

Тоді багато чого прояснюється. І стає страшнувато.

Може справжній індекс не розголошується? Так само, як раковим хворим не повідомляють справжнього діагнозу.

Друге публічне явище, яке мало б зацікавити конспірологів – майже повна відсутність дискусії навколо того факту, що у людській популяції коронавірус розповсюджується широким “безсимптомним фронтом”. У тих країнах, де навчилися робити десятки тисяч тестів за добу й швидко визначати контактне коло інфікованого, цей фронт фіксують і зупиняють. А там, де тотального тестування не роблять (як в Україні), клініцисти просто йдуть за фронтом епідемії, підбираючи трупи та потенційних інвалідів зі скаліченими легенями. Тобто без тотального (і примусового) тестування медична спільнота перетворюється на могильно-санітарну команду.

Зрозуміло, що все це – профанічні запитання, які, найпевніше, мають сенс лише у форматі конспірології. Але з іншого боку, у тому інформаційному хаосі, в якому ми перебуваємо від початку пандемії, усі інструменти істини доречні. Навіть телескопи, спрямовані на Зелену Комету, яка впевнено рухається до Сонця, щоб у травні яскраво засяяти на земному небі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Україна на вірусному перевалі Фестиваль йолопів