Пісок із космічного пилу

Пісок із космічного пилу
Кремнезем може походити із зірок, які вибухають. Астрономи вже давно твердять, що окреслення «ми є зоряним пилом» – це щось більше, ніж просто риторична фігура. Завдяки отриманим нещодавно даним, можливо до неї вдасться дописати черговий рядок – пише Шеннон Холл у журналі ScientificAmerican.

У двох залишках від супер-нових, які знаходяться в рамках Молочного Шляху, знайдено пил, що складається з двоокису кремнію – розповсюдженого складника нутрощів Землі, пісочних пляжів, бетону, скла, а навіть мобільних телефонів. Результати спостережень, опубліковані у жовтні минулого року в часописі  MonthlyNoticesoftheRoyalAstronomicalSociety, дали перший доказ, що кремнезем виникає в процесі вибухів зірок.

«Ствердження того, що матеріал, який ширко розповсюджений на Землі, твориться підчас раптових вибухів у Всесвіті, є дуже важливим – каже спів-авторка досліджень Гейлі Ґомес, котра працює у CardiffUniversity, що у Валії. – Це має зв’язок з історією Всесвіту».

Астрономи вже давно задавалися питанням, яким чином виникає космічний пил, котрий може складатися, наприклад, з кремнезему, вугілля чи заліза. Спочатку припускали, що він утворюється, коли схожі до Сонця зірки досягають старості і викидають з себе сильні зоряні вітри. Гази, що у них містяться, могли б під впливом конденсації перетворюватись у зернинки пилу у процесі, який нагадує формування сніжинок у холодній атмосфері. Але спостерігачі викрили пил у віддалених галактиках, які ми бачимо такими, як вони виглядали невдовзі після Великого Вибуху, чи в момент, коли подібні до Сонця зірки ще не могли еволюціонувати. Тож джерело того пилу мало б бути іншим.

Науковці висунули припущення, що невдовзі після виникнення Всесвіту пил утворювався при вибухах супер-нових, але тільки недавно його було відкрито у горстці близьких залишків від супер-нових. Астроном Мікако Матсуура, котра теж працює у Кардіфі, але не брала участі у дослідженнях, хотіла б отримати ще якісь докази.

Якщо виявиться, що пил, який існує в залишках від супер-нових у молодому Всесвіті, також містить кремнезем, то й перші планети могли нагадувати нашу блідо-голубу точку. Ґомес каже, що «дуже цікавим є той факт, що подібні до Землі планети, могли виникати на такій ранній стадії Всесвіту. І не треба було для цього 13 млрд років».

Джерело

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ