Пліснява – офіційний мікроорганізм Іллінойсу

Пліснява – офіційний мікроорганізм Іллінойсу

Американські штати вже давно мають традицію вибирати собі офіційні квіти, птахів і ссавців – локальні символи, що є об’єктом сентименту чи гордості. Тепер законодавці Іллінойсу вирішили перенести це на інший (мікроскопічний) рівень, проголосивши Penicillium rubens – плісняву, що виробляє пеніцилін – офіційним мікроорганізмом штату. Про це пише Джим Дейлі в журналі Scientific American.

У 1928 році шотландський мікробіолог Александер Флемінг відкрив, що пліснява, знана під латинською назвою Penicillium notatum, виробляє пеніцилін, який став першим у світі ефективним антибіотиком широкого використання. Однак цвіль Penicillium notatum не була здатна виробляти багато цього препарату, потреба в якому раптово зросла через початок Другої світової війни. Науковці з Оксфордського університету звернулися по допомогу до Північної регіональної дослідницької лабораторії при Департаменті сільського господарства США (перейменована згодом у National Center for Agricultural Utilization Research, NCAUR), що в Пеорії, штат Іллінойс. За проблему взявся Ендрю Моєр, який працював там мікробіологом.

Співробітниця Моєра Мері Хант знайшла на базарі Пеорії запліснявілу диню “канталуп” і принесла її в лабораторію для аналізів. Про це розповідає біохімік із NCAUR Нейл Прайс, який був одним з ініціаторів заснування титулу “мікроорганізм штату”. Як і в ситуації з багатьма жінками, що займалися дослідницькою працею в ті часи, внесок Хант у відкриття і вивчення тієї плісняви, яку назвали Penicillium rubens, применшували. У своїй статті від 1944 року, що описувала Penicillium rubens, Моєр згадав про Хант лише в подяках, а в пресі її називали “Пліснявою Мері”.

Цвіль Penicillium rubens була здатна швидко продукувати в сотні разів більше пеніциліну, ніж раніше досліджувані штами, що дало змогу союзникам [по антигітлерівській коаліції – Matr.] розпочати виробництво цього антибіотика у великих масштабах. Цей штам використовується для отримання пеніциліну й сьогодні, каже Прайс. “І тільки подумайте, що запліснявіла диня з овочевого базару в Пеорії революціонізувала медицину, даючи змогу вилікувати мільйони людей”, – говорить Стефані Кайфовіт, членкиня Палати представників штату Іллінойс, яка представила законопроєкт про Penicillium rubens, що його підготувала палата.

У 2020 році Прайс запропонував зробити Penicillium rubens офіційним мікроорганізмом Іллінойсу сенаторові від штату Девідові Кьохлерові, який врешті-решт подав сенатську версію закону.“Я подумав, що якщо вже в нас є офіційний птах штату, – розповідає Прайс, – то чого б нам не мати офіційного мікроорганізму”. Іллінойс є лише третім штатом, що здійснив такий крок, приєднавшись до Орегону, який так само вшанував Saccharomyces cerevisiae, тобто пивні дріжджі, і Нью-Джерсі, офіційним мікроорганізмом якого є Streptomyces griseus, що теж виробляє антибіотик.

Деякі спроби встановлення офіційного мікроорганізму штату зазнали невдачі: у 2009 році у Вісконсині не змогли ухвалити закон про Lactococcus lactis, а у 2013 році Гаваям не вдалося вибрати між Flavobacterium akiainvivens та Aliivibrio fischeri.

Проте в Іллінойсі ця ініціатива здобула понадпартійну підтримку і пройшла в обох палатах Загальних зборів, які ухвалили відповідний закон одноголосно в травні минулого року. Відкриття Penicillium rubens “є важливим елементом історії Іллінойсу”, каже Кьохлер. “Я тішуся, що відтепер ця пліснява буде асоціюватися з нашим штатом як його офіційний мікроорганізм”, – додає він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Яскрава спокуса науковців Найменший слід