Початок. Чи для всіх він добрий?

Початок. Чи для всіх він добрий?
Учора, 16 липня, у Гельсінкі відбувся саміт США-Росія. За словами президента США Дональда Трампа, його зустріч з російським лідером Володимиром Путіним поклала “хороший, дуже хороший початок для всіх”[1]. Невідомо, чи здався він таким іранцям, сирійцям, які були в програмі обговорень. Україна ж та її проблеми випали з дискусії президентів. Сподівання, що на саміті розглянуть питання збройної агресії та загарбання українських територій, остаточно розвіялись.

Незадовго до саміту в Гельсінкі Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн нагадав президенту Трампу про те, що Путін не просто конкурент, як це стверджує американський лідер, а ворог Сполучених Штатів: “Путін зовсім не друг і не просто конкурент. Путін є ворогом Америки, й не тому, що ми так хочемо, а тому, що він обрав це”[2]. “Путін обрав вторгнення в Україну та анексію Криму. Він обрав допомогу режиму Асада, який вбиває сирійський народ. Він обрав атаку на вибори в Америці та підрив демократичних інституцій в усьому світі та в самій Росії”, – додав Дж. Маккейн.

Сенатор також наголосив, що президент Д. Трамп повинен змусити Путіна на зустрічі в Гельсінкі відповісти за свої вчинки. Якщо ж цього не зробити, це стане серйозним аргументом проти лідерства нинішнього президента.

Ці заяви Маккейна невипадкові. Ще від грудня 2013 р., коли вже були помітні сліди російського втручання у справи України, сенатор застерігав адміністрацію Барака Обами про недопустимість загравання з агресором. Остання спроба Обами перезавантаження стосунки із Росією, за словами Маккейна, завершилася вторгненням Путіна в Україну і військовою інтервенцію на Близькому Сході. Ціною ж нинішнього “оновлення” буде співучасть у розправі Путіна й Асада над сирійським народом, що сьогодні й відбувається.

 У 2016 сенатор небезпідставно наголошував на зв’язках російського лідера та Башара Асада: “Володимир Путін знову приєднався до Башара Асада в його варварській війні проти сирійського народу, відновивши масштабні повітряні й ракетні удари росіян в Ідлібі та Хомсі. Скоро може відбутися ще один жорстокий напад на Алеппо”[3].

Як тільки до влади у США прийшов Д. Трамп, Путін заявив про бажання поліпшити відносини з Америкою. Джон Маккейн чітко охарактеризував дії російського очільника: “Ми повинні довіряти цим заявам так само, як і будь-яким іншим, що зробив колишній агент КДБ, який занурив свою країну в тиранію, повбивав політичних опонентів, напав на сусідні країни, погрожував союзникам Америки і намагався підірвати вибори в США”[4].

Джон Маккейн також нагадав про вплив Росії на президентські вибори в США: “Я не знаю, що робити з цим, тому що зрозуміло, що Росія втрутилася. Незалежно від того, втрутилася вона тією мірою, щоб вплинути на обрання певного кандидата, я думаю, що це предмет дослідження. Але факти річ уперта. Вона втрутилися в цю кампанію”[5].

Сенатор наголосив, що російські кібератаки на політичні організації США, які, як стверджують, вплинули на президентські вибори, були “актом війни”: “Якщо ви намагаєтеся зруйнувати фундамент демократії, ви руйнуєте націю”[6]. Дж. Маккейн також додав, що хакерські атаки Росії – це сигнал загрози світовому порядку.

Сенатор закликав спеціальний комітет розслідувати хакерські атаки на пошту демократів, які, можливо, допомогли обраному президенту Дональду Трампу перемогти Гілларі Клінтон: “Це серйозна справа. Якщо вони здатні завдати шкоди виборчому процесу, вони можуть знищити демократію, засновану на вільних і чесних виборах”[7].

 На початку грудня2016 року газета “The Washington Post” повідомила, що ЦРУ підтвердили чутки про російське втручання у президентські вибори у США. Однак команда Трампа поставила під сумнів достовірність звіту спецслужб.

Від самої перемоги Д. Трампа на виборах у США Дж. Маккейн заявляв про свою стурбованість позицією нового президента щодо Росії та її очільника Путіна, нагадуючи, що колишній агент КДБ – не та людина, яку можна недооцінювати: “Володимир Путін – бандит, убивця й агент КДБ … Називаймо Володимира Путіна тим, ким він є. Чи означає це, що ви не повинні мати справу з ним або говорити з ним? Звичайно, ви поговорите з ним. Але ви повинні робити це так, як робив Рональд Рейган, і саме з позиції сили”.

Коли ж сенатор дізнався, що у Росії він є персоною нон ґрата, то тільки утвердився у своєму ставленні до Путіна: “Я вірю, що кожен високоповажний член сенату США розглядає Володимира Путіна як загрозу, бачить Володимира Путіна таким, яким він є[8]”.

  На заключній прес-конференції в Гельсінкі Путін попросив Д. Трампа “рішучіше налаштовувати українське керівництво” на виконання Мінських домовленостей. Натомість Дж. Маккейн наполягає на тому, що саме Росія як країна, що спровокувала війну, повинна виконувати Мінські угоди: “Не думаю, що Мінські домовленості повинні змінюватися, але поведінка Росії має змінитися, щоб вона виконували угоди, з якими ж сама погодилися. Сміливі українці гинуть щодня”[9].

 Не вірю, що ми підтримаємо якісь угоди, які не гарантують повну незалежність України чи будь-якої іншої країни в регіоні. Ми засвоїли уроки 30-х років минулого століття, що означає укладати угоди з диктатором. Конгрес Сполучених Штатів не схвалить жодної дії, що зашкодить свободі та незалежності України чи країн Балтії. Ми за угоди, спрямовані на припинення конфліктів. Проте, боюся, мій досвід із Володимиром Путіним свідчить: єдине, що він розуміє – сила, саме тому ми повинні посилити оборону України і Балтії і підтримувати їх. “Мир через силу”, як сказав колись Рейган”, – зауважив Маккейн[10].

Очевидно, що команда Д. Трампа має свою довершену стратегію “співпраці” з Росією, яка покладе “хороший початок для всіх”. А от яким він буде для України, стане зрозуміло згодом.

[1] AP: The Latest: Trump tweets US, Russia ‘must get along’

[2] John McCain: Statement by sasc chairman John McCaim on the NATO summit & Putin meeting

[3] Голос Америки: Заява Джона Маккейна про американсько-російські відносини

[4] John McCain: Statement by sasc chairman John McCaim on U.S.- Russia relations

[5] CBSNews: John McCain doesn’t know what to make of Trump’s Russia hacking response

[6] Deutsche Welle: Маккейн назвал возможные кибератаки РФ “актом войны”

[7]CNNpolitics: Eric Bradner. McCain: Russian election-related hacks threaten to ‘destroy democracy’

[8] Цензор. Нет: Маккейн: Я вірю, що кожен високоповажний член сенату США розглядає Путіна як загрозу і бачить його таким, яким він є

[9] Радіо Свобода: Росія має виконувати Мінські угоди, з якими сама погодилася – сенатор Маккейн

[10] ТСН: Джон Маккейн дав ексклюзивне інтерв’ю ТСН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ