Політ до вулкану

Політ до вулкану
Завдяки дронам науковці можуть розглядати гарячу середину кратера зблизька, – пише Шеннон Голл у журналі “Scientific American”.

“Гватемальський Volcan de Fuego, тобто вулкан вогню, виправдовує свою назву: кілька разів на годину він викидає у повітря стовп вулканічного пилу, а раз на місяць перетворюється на справжню пекельну гору, коли після сильних вивержень по його схилах починають спливати потоки лави і уламки скель. Останнім часом активність Фуего стала інтенсивнішою, тому науковці замислюються над імовірністю справді небезпечного вибуху. Підчас виверження в 1974 році вулкан викинув хмару пилу заввишки 7 кілометрів та засипав околицю дощем вулканічних крихт. Ще одне таке виверженням стало б жахом для 100 тисяч мешканців Гватемали, які живуть у тіні вогняної гори.

Однак передбачити поведінку вулкану без можливості зазирнути всередину кратеру дуже важко. Тому на початку минулого року група науковців та інженерів відправила з дослідницькою місією дрони, котрі зробили якісні фотографії активності вулкану. “Я собі навіть не уявляла, що колись можна буде підглядати за ерупцією з такої близької відстані. Це щось неймовірне”, – говорить учасниця досліджень Емма Лью, вулканолог із Кембриджського університету.

На фотографіях, зроблених безпілотним апаратом, можна побачити горбок, котрий наростає на дні кратера саме перед щомісячною ерупцією. Лью і її колеги вважають, що горбок зростає доти, поки не перестає бути стабільним і падає, наче хитка вежа дженга, звільняючи потоки лави, збагачені крихтами пірокластичного матеріалу. Все це повторюється щомісяця, хоч іноді гора робить паузу.

Завдяки дронам вулканологи можуть з великою точністю прогнозувати наступну циклічну ерупцію. Айнат Леу, науковець з інституту Lamont-Doherty Earth Observatory в Нью-Йорку, що не був учасником проекту, окреслює його як “чудову демонстрацію потенціалу дронів у постачанні різноманітних нових даних на тему вулканів загалом та гватемальських зокрема”. Група дослідників запланувала новий візит до Гватемали наприкінці року. Цього разу за вулканом будуть спостерігати впродовж всього циклу активності, тобто приблизно місяць. Дрони додатково обладнають спорядженням для збирання вулканічного попелу, який викине Фуего. Дослідники сподіваються, що ці зразки допоможуть їм з’ясувати, чи вулкан справді розвивається у напрямку наступної катастрофічної ерупції”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ