Політичне задзеркалля

Політичне задзеркалля
Наприкінці червня цього року увага ЗМІ, політологів та футурологів з усього світу була прикута до Осаки, де відбувалося 14 засідання “Великої двадцятки”. Чи справдилися очікування міжнародної спільноти від саміту – покаже час. А от Україна після зустрічі світових лідерів позбулася навіть того ілюзорного статусу, що був у неї досі, втратила суб’єктивність, опустившись до політичної “розмінної монети”.

При порівнянні матеріалів на тему саміту G20 у провідних міжнародних ЗМІ (CNN, “Голос Америки”, “The New York Times”, ” Deutsche Welle”, “Аль-Джазіра” тощо) та у вітчизняних, стає зрозуміло, що Україна розглядалася на зустрічі лише в переліку проблемних територій – разом з Іраном, Сирією та Венесуелою.

Під час прес-конференції президент РФ В. Путін заявив, що очільник США Дональд Трамп піднімав на саміті питання ув’язнених українських моряків: “Ця тема піднімалася – я не пам’ятаю, на обіді чи під час нашої зустрічі. Але, у всякому разі, президент США зробив цю тему однією з пріоритетних під час нашого спілкування на “двадцятці”. Чи ж не смішно – так часто піднімав питання, що й не пригадує, коли саме. Заява Путіна може бути абсолютною брехнею.

80-хвилинна зустріч лідерів США і Росії, що відбулася 28 червня на полях саміту “Великої двадцятки”, не принесла жодних проривів не лише у справі України, а й інших держав, де Росія домінує, – Іран, Сирія, Венесуела.

Президенти зустрілися вперше після завершення розслідування справи “Раша Гейтс” щодо втручання РФ у президентські вибори в Штатах у 2016 році. Востаннє лідери держав вели переговори на двосторонньому саміті в Гельсінкі у липні 2018 року. Також президенти мали зустрітися на торішньому з’їзді G20 в Буенос-Айресі, проте Трамп скасував свою участь після того, як Росія захопила 24 моряків і три українських кораблі у Керченській протоці.

Під час минулорічної зустрічі G20, що проходила 30 листопада – 1 грудня, “українське питання” було першим (точніше – позачерговим) на порядку денному, оскільки потрапило до поля зору учасників і спостерігачів ще до формального початку саміту. Д. Трамп відмовився зустрічатися із В. Путіним до звільнення українських моряків з полону.

Через 7 місяців після цих знакових подій українські моряки все ще перебувають у російському полоні. А от президент США, забувши про свою принциповість, під час зустрічі на саміті G20 знову у звичній для себе манері потряс руку президента Росії. Перед цим він заявив журналістам, що порядок денний на зустріч із Путіним – це “не їхня справа”. “Щоразу, коли зустрічаються президент Трамп і президент Путін, спостерігається сильна негативна реакція всередині країни [США]. Але це частково відбувається через повний брак прозорості щодо тем обговорення і порядку денного, – зазначила програмна директорка Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Гізер Конлі. – Але президент не дотримується такого політичного підходу”.

Західні критики звинуватили главу Білого дому в глузливому ставленні до реальної загрози з боку автократа Путіна. “Трамп послідовно умиротворює Путіна коштом інтересів національної безпеки США”, – стверджує Майкл Макфол, колишній посол США в Росії при адміністрації Барака Обами.

Як зауважили у “Washington Post”, зараз не час для жартів: “Сьогоднішнє покоління автократів і тиранів цинічно використовує атрибути демократії, підриваючи свободу зсередини. Президент США повинен виступити захисником від цієї загрози, але натомість Трамп нез’ясовним чином поступається місцем Путіну”.

Ще до початку зустрічі на запитання про те, чи проблема українських моряків все ще є актуальною, Д. Трамп відповів, що вони з В. Путіним не обговорюватимуть це питання. Про полонених українців “забули” не лише США, а й Європа. Побіжно про них згадала тільки прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей на зустрічі з В. Путіним.

Захід уже неодноразово демонстрував свою забудькуватість, коли йшлося про послідовну реакцію на агресивні дії. Цілком імовірно, що після наступного акту міжнародного бандитизму, відповідь ЄС знову зведеться до “глибокої стурбованості” та “занепокоєння”.

Нагадаємо, 25 листопада минулого року в українських водах, біля анексованого українського Криму росіяни захопили 24 українських моряків і три кораблі. Перед тим російська ракета врізалась у малайзійський “Боїнг” – загинуло 298 осіб, з них 198 голландських громадян. Що на це відповів уряд Нідерландів? Нічого, адже завершення розслідування і висунення звинувачень неминуче призведе до дипломатичної кризи. А це ж так незручно…

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ