Політичні підсумки Мюнхенської безпекової конференції

Політичні підсумки Мюнхенської безпекової конференції

У середині лютого цьогоріч відбулося чергове засідання Мюнхенської безпекової конференції. На ньому були представники понад 50 провідних держав світу, а також аналітики, експерти й громадські діячі. Вони обговорювали проблеми подолання глобальних викликів і гарантування безпеки у світі, зокрема у Європі. Ключовим питанням була російсько-українська війна й посилення допомоги Україні в боротьбі з російським агресором.

Цьогоріч засідання значно відрізнялося від попереднього зібрання у 2022-му, оскільки Росію, країну-агресора, на нього не запросили. Проте торік питання України також стояло на порядку денному, адже саме в той період російські війська перебували на наших кордонах. Тоді представники України просили у своїх союзників військову допомогу, але європейські країни здебільшого нам відмовили. Лише Великобританія і США почали постачати нам “Джавеліни”, “Стінгери” та іншу оборонну зброю, яка й дала нам змогу стримати наступ ворога в перші місяці. Тоді закордонні політики здебільшого не вірили в те, що Росія може віроломно напасти на сусідню країну, тому й не прагнули допомагати.

Але сьогодні ситуація докорінно змінилася. Європейські країни зрозуміли, що Росія перетворилася на кровожерливого імперського монстра, який прагне захоплювати чужі території й нищити все на своєму шляху. Тому їхня безпека і стабільність перебувають під великою загрозою. Тож, тільки об’єднавшись і допомагаючи Україні фінансово та військово, вони зможуть спинити російську агресію на українській території та принести мир і стабільність як у Європу, так і у світ.Тому учасники конференції здебільшого підтримали Україну у її справедливій боротьбі з рашистським агресором. Найбільш активну військову та фінансову допомогу нам надають США. Американська віцепрезидентка Камала Гарріс запевнила учасників конференції, що Штати докладатимуть усіх зусиль, щоб воєнні злочинці, зокрема очільник Кремля, були покарані за їхні злодіяння, спрямовані на знищення цивільного населення і мирних міст.

Доволі знаковим був і сміливий візит президента США Джо Байдена до України 20 лютого, на День героїв Небесної сотні. Очільник Білого дому у своєму виступі в Києві вкотре наголосив, що Америка є нашим надійним союзником і що військова та фінансова допомога буде надаватися і надалі, аж поки Україна не переможе.

Постійно допомагає нам і Великобританія, прем’єр-міністр якої Ріші Сунак запевнив у подальшій підтримці України тазаявив, що його країна відправить нам сучасні системи ППО і зброю далекої дії. Підтримують нас і держави Східної Європи (Польща, Чехія, Словаччина, Румунія, Молдова) та Балтії, які виступають за швидке надання Україні важкої зброї.

Важливо, що навіть ті країни (зокрема, Франція та Німеччина), які мали дещо помірковану позиціюі виступали за перемовини з кремлівським очільником, сьогодні є більш прихильними до України. Так, канцлер Німеччини Олаф Шольц наголошував, що його держава буде допомагати нам усім, чим зможе, а також запевнив, що перші німецькі танки Leopard прибудуть на українську територію вже найближчим часом. Очільник Франції Еммануель Макрон зазначив, що Путін припустився низки помилок, які спричинять його поразку. 

На конференції були також країни, які дотримуються нейтралітету. Так, очільник МЗС Китаю Ван Ї зазначив, що його держава не підтримує агресію Росії, але й не засуджує її, оскільки розуміє, що вона певною мірою була спровокована активним просуванням НАТО на схід. Але Китай не хоче війни, він виступає за мир і стабільність у світі, тож напередодні річниці російської агресії оголосить “мирний план” врегулювання цього конфлікту. Хоча офіційно КНР не надає військової чи економічної допомоги Росії, але має з нею активну торговельну співпрацю, яка підтримує російську економіку. І Китаю не вигідна поразка РФ, оскільки після цього позиції авторитарних країн значно послабляться.

Учасники конференції обговорювали також постачання Україні новітньої артилерії й снарядів, оскільки Росія поки що переважає нас за цим показником. Проте європейська артилерія набагато точніша й має більшу дальність, тому її постачання є життєво важливим для України. Крім того, Великобританія висунула ініціативу щодо відправлення нам ракет середньої й далекої дії, щоб ми могли визволити Крим. 

Доволі активно велися розмови про постачання Україні сучасних літаків. Володимир Зеленський звернувся до європейських партнерів із проханням надати їх нам якомога швидше. Наразі російська авіація переважає українську, тож для потужного й успішного наступу нам потрібні сучасні літаки, які могли б контролювати повітряний простір. Щодо цього питання перемовини ще ведуться, проте Великобританія вже започаткувала курси, де українські пілоти навчаються техніки управління сучасними натівськими літаками. Польща та Нідерланди заявили, що готові передати нам свої літаки, але водночас зазначили, що це питання потрібно погодити з іншими членами НАТО. Так, польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що його держава може передати Україні Міг-29, якщо на це погодяться інші країни Альянсу. Тому це питання залишається поки що відкритим, але перемовини щодо нього активно ведуться. 

Отже, Мюнхенська безпекова конференція минула на високому організаційному рівні та засвідчила, що демократичні країни світу беззастережно підтримують Україну в боротьбі з російським агресором.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні наслідки візиту Зеленського в США Чи нападе Росія на Молдову?