Польсько-українська співпраця посилюється

Польсько-українська співпраця посилюється
На початку травня президент України Володимир Зеленський із робочим візитом відвідав Польщу. Він узяв участь у святкуванні 230 річниці ухвалення Конституції Польщі. Окрім українського очільника, на урочистостях були й лідери прибалтійських держав – Литви, Латвії, Естонії. І це невипадково. Президент Польщі Анджей Дуда вирішив зібрати очільників тих сусідніх країн, що мають спільне минуле.

Території Польщі, України, Литви, Латвії, Естонії раніше належали потужній державі – Речі Посполитій, яка існувала з 1569 до 1795 року. Саме в її межах наші предки спільно боролися проти своїх ворогів, зокрема проти Московської держави, яка вже тоді намагалася загарбати всі навколишні території. Згадаймо битву під Оршею 1514 року, коли спільні литовсько-польсько-українські сили під проводом князя Костянтина Острозького розгромили війська Московщини і припинили її зазіхання на литовсько-польські території. Трохи пізніше, в 1621 році, під Хотином козацькі війська під проводом гетьмана Сагайдачного спільно з поляками відбили турецьку навалу і припинили експансію Османської імперії на цих територіях.

А. Дуда під час зустрічі заявив, що його країна й надалі буде дотримуватися принципів територіальної цілісності й суверенітету України й не визнаватиме анексію Криму. Він згадав також деякі сторінки спільної історії, зокрема боротьбу проти більшовиків у 1920 році, коли українці та поляки спільними зусиллями зупинили наступ ворожих військ на Варшаву і відкинули більшовиків. І хоча Україна тоді не змогла зберегти державність, поляки й донині пам’ятають про дружню допомогу українців.

Очільник Польщі також зазначив, що Східноєвропейський регіон завжди відігравав важливу роль у гарантуванні європейської безпеки, а сьогодні Україна є форпостом демократичної Європи на євразійських кордонах. Він згадав, що саме зараз біля України зосереджується велика кількість російських військ і що Росія вкотре показує свою експансіоністську спрямованість. Проте Польща та інші демократичні країни й далі будуть підтримувати Україну.

У двосторонній зустрічі з В. Зеленським А. Дуда зазначив, що невдовзі відбудеться саміт “Бухарестської дев’ятки” (держав НАТО, що розташовані на східному фланзі Альянсу), де братиме участь і Польща. На зустрічі будуть розглядатися безпекові проблеми, а також питання України, зокрема її можливого членства в НАТО. Очільник Польщі заявив, що він завжди підтримував євроатлантичні прагнення України й що тільки її членство в НАТО дасть змогу гарантувати належний рівень безпеки в Східній Європі. Дуда підкреслив, що він активно буде сприяти виробленню для України дорожньої карти членства в НАТО. Очільник Польщі також планує взяти участь в установчому саміті Кримської платформи, що відбудеться в серпні 2021 року.

За результатами зустрічі сторони підписали спільну декларацію, де заявили про продовження діалогу та посилення співпраці між країнами Східноєвропейського регіону. Представники держав наголосили на спільній історії та фундаментальних демократичних цінностях, що їх об’єднують. А відтак заявили про необхідність підтримання й захисту цих цінностей для розвитку регіону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геноцид вірмен: чи виплине заява Байдена на турецько-американські відносини? Туреччина й далі підтримує Україну