Помпейський симулятор думок

Помпейський симулятор думок

Шведські вчені творять віртуальну реконструкцію стародавньої вілли у Помпеях. Вони проникають в голови її колишніх мешканців та проектантів. Про це пише польський науковий інтернет-портал Pulsar.

Нечасто трапляється, щоб про наукові дослідження спочатку повідомляли інтернет-портали, присвячені комп’ютерним іграм, а тільки потім галузеві. Але саме так сталося у випадку проекту, що його реалізує інтердисциплінарна група з Lunds Universitet. Щоправда, його результатом ще не стали конкретні висновки чи гіпотези (їх буде опубліковано щойно згодом), але дуже інтригуючою є сама його гібридна ідея.

Шведи сконструювали віртуальну модель одного з заможний помпейських домів, котрий – як і всі інші – було знищено підчас ерупції Везувію у 79 році. Тоді вони запустили до нього всередину гостей, оснащених окулярами VR. А потім уважно спостерігали та реєстрували їхню поведінку.

Це звучить досить банально, але тільки тоді, коли ми не задумуємося над цим глибше. Доми римлян були проектовані так, щоб демонструвати суспільний та фінансовий статус їхніх власників. Архітектура, скульптури, мозаїки і фрески були невербальним каналом комунікації між господарями і відвідувачами.

Які стежки вони вибирали, як мандрував їхній погляд, на чому зупиняли свою увагу, яка інформація і яким чином конкретно передавалася – відповіді на ці, власне нетривіальні запитання, може дати шведська дослідницька метода. Вона дозволяє певним чином увійти в голови тодішніх мешканців, пізніше присипаного попелом стародавнього міста.

Вона також дозволяє відчитати неочевидні наміри проектантів. Вони брали до уваги такі чинники як змінність освітлення. Деякі з деталей малюнків, наприклад ті, що мали еротичний характер, повинні були проявлятися тільки в конкретних періодах дня і року. Саме тому науковці з Lund досліджували реакції гостей в момент літнього і зимового рівнодення.

В технічному сенсі проект реалізували наступним чином: в 3D Studio Max, програмі для тривимірного моделювання, було створено максимально точну віртуальну репліку римської вілли. Потім її перенесли в середовище Unity, популярного агрегатора комп’ютерних ігор (зокрема мобільних варіантів популярних назв) та віртуальної реальності. Це дає можливість досягнути ефекту реалістичного освітлення. В ньому переміщалися учасники, оснащені gogle VR, а спеціалізована програма реєструвала позицію їх тіла, голови та очних зіниць.

Ось в саме такі ігри граються шведські вчені. І твердять, що це цілком новий, перспективний напрямок археологічних досліджень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Краса як рушійна сила для науковців Чи вигадав Ньютон яблуко, яке впало йому на голову?