Про проект

КЛЮЧ ДО МАЙБУТНЬОГО: МУДРІСТЬ

“…Філософ Іммануїл Кант якось сказав: “Наука – це організоване знання. Мудрість – це організоване життя.” На мою думку, мудрість – це вміння визначити найважливіші питання сучасності, проаналізувати їх у багатьох різних ракурсах, а тоді вибрати те, що несе в собі якусь благородну мету і принцип.

У нашому суспільстві мудрість знайти непросто. Айзек Азімов колись сказав: “Найсумніше в сучасному суспільстві те, що наука накопичує знання швидше, ніж суспільство накопичує мудрість.” На відміну від інформації, мудрість неможливо поширити через блоги чи інтернет-чати. Ми сьогодні тонемо в океані інформації, і тому найцінніший товар у сучасному суспільстві – це мудрість. Без мудрості й глибокого розуміння суті речей ми приречені безцільно плисти за течією, відчуваючи внутрішню порожнечу, коли безмежна інформаційна свобода втратить новизну.

Але звідки береться мудрість? Частково – з аргументованих демократичних дискусій, у яких беруть участь ідеологічні противники. Ці дискусії часто безладні, неввічливі й завжди – бурхливі, але з їхнього гуркоту й диму народжується істина. В нашому суспільстві ці дискусії є виявом його демократичної природи. Як колись зауважив Вінстон Черчіль, “демократія – найгірша форма правління, за винятком усіх інших, які людство спробувало до цього часу.”

Отже, демократія – непроста справа. Над нею треба працювати. Джордж Бернард Шоу якось сказав: “Демократія – це інструмент, який гарантує, що нами керуватимуть не краще, ніж ми того заслуговуємо.”

Сьогодні інтернет, з усіма його недоліками й надмірами, поступово стає гарантом демократичних свобод. Питання, що колись обговорювались за зачиненими дверима, нині обговорюють і аналізують на тисячах веб-сайтів.

Диктатори живуть у страху перед інтернетом, з жахом уявляючи, що буде, якщо їхній народ повстане проти них. Сьогодні жахіття, що змальоване в романі Орвелла 1984, більше не загрожує людству, а інтернет з інструмента терору перетворюється на інструмент демократії.

З какофонії дискусій народжується мудрість. Але найпевніший спосіб спонукати людей до жвавих, демократичних дискусій – це освіта, адже тільки освічені виборці здатні ухвалювати рішення стосовно технологій, що визначають долю нашої цивілізації. Так чи інакше, люди самі вирішуватимуть, до якої міри варто розвивати ту чи іншу технологію і в якому саме напрямі, – але тільки поінформовані освічені виборці здатні це вирішити мудро.

Прикро, але багато хто не має жодної гадки про ті величезні виклики, що постануть перед нами в майбутньому. Як створити нові галузі економіки, що мають прийти на заміну старим? Як підготувати молодь до майбутнього ринку праці? Як далеко варто заходити в генній інженерії людини? Як реформувати відсталу, неефективну систему освіти, щоб вона відповідала завданням майбутнього? Як протистояти глобальному потеплінню й розповсюдженню ядерної зброї?

Ключ до демократії – це освічені, поінформовані виборці, що здатні аргументовано й неупереджено обговорювати актуальні проблеми…”

Мічіо Кайку. Фізика майбутнього”. – Львів: Літопис, 2013. – с. -394-395.

 

Мета цього інформаційно-дискусійного сайту – започаткувати дискусію в спільноті про завдання завтрашнього дня в пошуках Мудрості.

Погоджуємось із кожною думкою Мічіо Кайку.