Протистояння США та Ірану загострюється

Протистояння США та Ірану загострюється
Наприкінці лютого збіг термін ультиматуму, в якому Іран вимагав від США послабити що нього санкції за розроблення і застосування ядерних технологій. Оскільки США не пішли на поступки, Іран вимкнув на своїх ядерних об’єктах камери спостереження Міжнародної агенції з ядерної енергії і призупинив інспекторські поїздки. Окрім того, Тегеран пообіцяв і далі збагачувати уран – аж до 60%. 

Упродовж довгого часу США закликали розв’язати проблему дипломатичними методами, зокрема висловлювали готовність до перемовин з Іраном щодо відновлення ядерних домовленостей. Однак зараз Штати вирішили перейти до більш жорстких методів впливу.

У середині січня проіранські бойовики обстріляли деякі об’єкти в Іраку, зокрема аеропорт Ербіля та авіабазу Балад, де перебували американські військові. Унаслідок ракетного удару декілька військовослужбовців було поранено, один навіть загинув. Атакували бойовики й американське посольство в Багдаді, щоправда, не влучили. У відповідь Штати завдали декілька ударів по проіранських збройних формуваннях у Сирії. У такий спосіб американський президент та головнокомандувач ЗС США Джо Байден хотів показати, що коли інші країни тиснуть на Америку, висувають їй ультиматуми чи шкодять її військовим, він готовий відступити від дипломатичних методів і зважитися на жорстокі заходи, щоби поставити ці країни на місце. 

Це своєрідне попередження не тільки Ірану, а й іншим опонентам США, зокрема Росії та Китаю, які не завжди хочуть розв’язувати важливі проблеми дипломатичним шляхом і іноді йдуть на порушення міжнародного законодавства. До речі, Росія відразу висловила занепокоєння такими “недружніми”, на її думку,діями США. 

Атака іранських збройних формувань – це також знак близькосхідним союзникам Америки, як-от Саудівська Аравія й Емірати, що США готові захищати їхні інтереси в цьому регіоні, якщо вони будуть підтримувати зовнішньополітичний курс Штатів. Цими діями Байден також хотів підтвердити військову могутність своєї країни.

Тож сьогодні Іран мусить вирішити, як йому діяти. Якщо він і надалі розвиватиме свої ядерні технології чи намагатиметься виготовити ядерну зброю, то економічні санкції з боку США та інших демократичних країн будуть тільки посилюватися. Якщо до цього Іран ще намагався грати м’язами і відкрито підтримував бойовиків в Іраку, які вели військові дії проти американців, то після нещодавньої атаки Тегеран навряд чи буде вести таку політику. На відкриту військову конфронтацію з США Іран не захоче піти, оскільки це матиме непередбачувані наслідки для обох сторін. Тому в нинішніх умовах Ірану, за посередництвом європейських країн, потрібно все-таки намагатися відновити домовленості з США щодо ядерних технологій. Це зможе сприяти послабленню чи навіть зняттю санкцій з Ірану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи послабить Китай країни Євросоюзу? Відносини Росії та ЄС загострюються