Протизаплідні таблетки для чоловіків?

Протизаплідні таблетки для чоловіків?

Контролювання плідності в чоловіків не має бути пов’язане з втручанням у рівень тестостерону, оскільки він творить не лише сперму, а й, зокрема, кісткову масу. Відкритий нещодавно ген наближає до цієї мети — пише Павел Валевський на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

У цій сфері досі панував безнадійний застій. Спроби застосування гормональних таблеток, ін’єкцій чи навіть імплантатів, що їх вводили добровольцям під шкіру, призводили до поразки. Щоправда, у списку доступних протизаплідних методів за останню половину століття з`явилися різноманітні види таблеток та гормональних пластирів, сперміцидних препаратів, ін’єкцій і спіралей — але всі ці винаходи мусять застосовувати жінки. Чоловічими методами страхування від небажаної вагітності, очевидно окрім перерваного акту й тимчасової абстиненції, залишаються лише два: презервативи та перев’язування сім’явивідної протоки. Отже, контроль власної плідності фактично є зовсім чужий для чоловіків.

Зараз науковці з Університету штату Вашингтон ідентифікували експресію гена Arrdc5 у мишей, свиней, худоби й людей. Він був, як це окреслено в часописі Nature Communication, виражений виключно в тканині яєчок і більше ніде в тілі. “Коли ми зробили його неактивним, яєчка й надалі утворювали сперматозоїди, але вони були такими деформованими чи нерухомими, що не могли запліднити яйцеклітини”, — інформує професор Джон Оатлі зі Школи молекулярних біологічних наук Університету штату Вашингтон, співавтор відкриття.

Позбавлені гена Arrdc5 самці миші виробляли сперматозоїдів на 28 % менше. Утворені ж рухалися у 2,8 раза повільніше, ніж у нормальних гризунів, а приблизно 98 % із них мали неправильну структуру.

Порушення функції білка, кодованого виявленим геном, не вимагало б жодного гормонального втручання, що досі було ключовою перешкодою в створенні чоловічих контрацептивів. Протизаплідні не мають втручатися в рівень тестостерону, у якого, крім виробництва сперми, є ще й чимало інших функцій — зокрема, створення кісткової маси, вплив на силу м’язів, а також виробництво червоних кров’яних тілець.

Оскільки кодований геном Arrdc5 білок потрібний для нормального виробництва сперматозоїдів, науковці вже оголосили про роботу над розробленням препарату, що зменшував би його активність. Це могло б відкрити шлях до першого фармакологічного методу пригнічення чоловічої плідності. Препарат, скерований на білок, мав би такий самий оборотний ефект, як і контрацептив.

“Адже йдеться не про те, щоб усунути в чоловіків здатність утворювати сім’я, а про те, щоб просто стримувати на якийсь час виробництво ефективних сперматозоїдів. Після припинення застосування препарату білок знову повертався б до своїх функцій, а сперматозоїди — до своєї ефективності”, — переконує професор Оатлі. На ранні стадії сперматогенезу нова таблетка не мала б впливу, тож чоловіки не мусили б хвилюватись, що стануть безплідними назавжди.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Ефективний молекулярний «двигун» Очікування спотворює короткотривалу пам’ять