Причини загибелі бджіл

Причини загибелі бджіл
Бджолина матка лише раз в житті і то в досить короткий період має статевий контакт з трутнями, а їхнє сім’я зберігає на майбутнє всередині свого тіла, у спеціальному мішечку. Якщо вона не дбатиме про життєздатність сперматозоїдів, то її колонія може загинути – пише Карен Квоун у журналі Scientific American.

Саме цей «дефект королеви» і є в США головною причиною зменшення кількості бджіл. Вивчення причин дефекту зовсім непросте – адже його появу не супроводжують жодні очевидні симптоми. Та все ж нові дослідження можуть призвести до створення цінного діагностичного знаряддя, яке допоможе бджолярам.

«Матка – це єдина самиця в своїй колонії, здатна до репродукції. Без сім’я доброї якості вона не може відкладати яєчок, а тоді кількість бджіл у гнізді раптово спадає» – пояснює Елісон МакАфі, головна авторка досліджень з North Carolina State University. Це поважна проблема також і для людей – як комахи, що запилюють багато важливих сільськогосподарських рослин, в тім числі яблунь і американських чорниць, «бджоли мають величезне економічне значення для сільського господарства США, яке оцінюється в 16-20 мільярдів доларів» – каже МакАфі, яка працює ще й у University of British Columbia. Додатковою загрозою є кліматичні зміни – дослідження показують, що зріст температур відповідає за втрату багатьох колоній.

Щоб ідентифікувати причини «дефекту королеви», МакАфі і її колеги провели «молекулярну автопсію» , здійснюючи аналізи рідини у мішечках з сім’ям, після піддання маток впливові низької та високої температур, а також обробки їх пестицидами. Виявили, що кожен із цих стресових чинників спричиняв появу в рідині підвищеного рівня різних білків.

Дослідники вказали на два білка, рівень яких зріс найбільше, як на показники окремих видів стресу. Задля експерименту вони використали цей метод, щоб виявити причину дефекту у маток, які їм доставили бджолярі з Британської Колумбії. Вони виявили, що за дефект відповідають пестициди і високі температури, але не холод. Результати аналізів появилися в BMC Genomics.

МакАфі і її співробітники на основі результатів цих експериментів планують розробити діагностичний тест, який дозволить визначити конкретну причину дефекту. Хоч науковці щойно розпочали свою працю, С’юзен Кобі, дослідниця бджіл із Washington State University, яка не була задіяна в даному проєкті, але займається комерційним заплідненням бджіл, захоплена його потенціалом: «Якщо ми знатимемо, що точно шкодить маткам, і застосуємо превентивні дії, завдяки яким уникнемо втрат, то це буде просто чудово».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Секрети секвої Розумні зонди проти коронавірусу