Пристрасті за телескопом

Пристрасті за телескопом
У серпні цього року журналіст і дослідник Джон Келві, який часто пише про космос, оприлюднив таке: “Неприпустимо, щоб телескоп було названо на честь того, хто вів у NASA війну проти американців іншого сексуального переконання”. Що так збурило Джона? Виявляється, що NASA хоче запустити в космос телескоп, названий на честь консервативного працівника агенції Джеймса Вебба. Він був керівником NASA з 1961 до 1968 року, помер у 1992-му. Згодом стало відомо, що у 1950-х Вебб брав участь у чистках урядових чиновників від представників ЛГБТ-спільноти.

У 2006 році космічний апарат звався телескопом наступного покоління (Next Generation Space Telescope), однак ще у 2002-му він дістав від тодішнього директора NASA Шона О’Кіфа позначку-кличку “телескоп Вебба”. У жовтні цьогоріч у NASA оголосили, що організують серію віртуальних медіабрифінгів і заходів перед запуском телескопа, якого вже скорочено називають “Вебб”. Це головна обсерваторія космічної науки наступного десятиліття, вона є результатом міжнародного партнерства з Європейським і Канадським космічними агентствами. Телескоп планують запустити 18 грудня з європейського космодрому у Французькій Гвіані, на північно-східному узбережжі Південної Америки.

Упродовж останніх семи років вчені та інші представники космічної спільноти США висловлювали стурбованість тим, що NASA назвало телескоп ім’ям консерватора Вебба. Усе це завершилося петицією, яка від травня цього року зібрала понад 1200 підписів. Її підтримали відомі астронавти, вчені, професори та сенатори. “У кращому разі заслуги Вебба перед наукою та спільнотою складні й не такі вже великі. А в гіршому – ми просто посилаємо в небо цей неймовірний інструмент з іменем гомофоба”, – сказала в інтерв’ю National Public Radio Чанда Прескод-Вайнштейн, дослідниця й космологиня Університету Нью-Гемпширу.

З кінця 1940-х і до 1960-х тисячі співробітників-геїв справді були звільнені або змушені звільнитися з федеральної служби через свою сексуальну орієнтацію. Ця хвиля репресій, яка дістала назву “Страх лаванди”, також була пов’язана з антикомунізмом у США й підживлювалася суперечливими політичними розслідуваннями Конгресу того часу.

У березні 2021 року четверо американських вчених-астрономів написали доповідь у Scientific American, у якій виклали свої аргументи проти використання імені Вебба для назви телескопа. Вони окреслили роль чиновника в зачистці працівників NASA у середині минулого століття і критикували космічне агентство не тільки за те, що воно не змінило назву телескопа, але й за непрозорість щодо того, як було прийняте рішення. Наприклад, в NASA часто організовують публічні конкурси, щоб назвати космічні апарати. Назву Perseverance для найновішого ровера у 2020 році запропонував Олександр Мезер, семикласник середньої школи містечка Бреддок у Берку, штат Вірджинія. Він виграв конкурс, написавши найкраще есе на цю тему.

Критики рішення NASA також зазначають, що традиційно космічні телескопи агентства були здебільшого названі на честь вчених, а не керівників. Наприклад, космічний телескоп “Хаббл” має ім’я астронома Едвіна Хаббла, а телескоп “Ненсі Грейс Роман”, який запустять у 2025 році,  названий на честь астрономки, яка лише в 1960 році дістала керівну посаду у NASA. Гарна до цього була традиція в космічній агенції – вшановувати тих, хто творить, а не тих, хто керує!

У NASA вже оголосили, що не будуть розглядати перейменування телескопа. Зважаючи на це рішення, сенатор штату Нью-Йорк Бред Гойлман у своєму твіті від 30 вересня запропонував президенту Джо Байдену втрутитися. “NASA – це незалежна агенція, яка підпорядковується безпосередньо президенту. Я сподіваюся, що Джо Байден вчинить правильно і змінить це рішення”, – написав Гойлман. У коментарі для онлайн-видання Inverse сенатор твердить, що телескоп, який є наступником станції імені Хаббла й коштував американцям 9,7 мільярда доларів, пов’язаний не лише з цінним науковим обладнанням чи космічною місією. Йдеться про те, чим він є для всього світу. “Це те, про що дізнаються мої діти та школярі в усій країні, – говорить Гойлман. – Тож неприпустимо, щоб цей об’єкт було названо на честь того, хто вів моральну війну проти американців”.

Попри заяви сенатора Гойлмана, твіти, петиції та статті астрономів і астрофізиків, не було зрозуміло, чи є достатньо аргументів для перейменування телескопа. Після шквалу критики наприкінці вересня не було жодних ознак змін у адміністрації NASA чи інтересу до цієї теми від Білого дому. Адміністрація Байдена не відповідала на заклики втрутитися й не реагувала на запити про коментарі. Водночас керівник NASA Білл Нельсон заявив: “Наразі ми не знайшли жодних доказів чи аргументів, які б вимагали змінити назву космічного телескопа ім. Джеймса Вебба”.

І що тепер? Мабуть, офіційно жодних змін не відбудеться: апарат досі має ім’я Джеймса Вебба, а NASA все ще планує запустити його в космос у грудні. Сенатор Гойлман не очікує миттєвої відповіді від федерального уряду, адже в США досі не скасували обмежень щодо донорства крові геями. На все свій час, і Гойлман сподівається, що Байден все-таки зможе вжити заходів, щоб перейменувати телескоп. Ймовірно, це передбачає комісію й ширше обговорення всередині агентства, а також з іншими астрономічними й науковими середовищами. І можливо, боротьба за телескоп – це початок більш тривалої кампанії.

Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба зараз мандрує морем через Панамський канал до місця запуску у Французькій Гвіані. Якщо все буде добре, ракета Європейського космічного агентства “Аріана-5” винесе телескоп на орбіту 18 грудня. І хоч NASA офіційно не оголошувало ще про прямі трансляції запуску, зазвичай вони відбуваються на вебсайті агентства. Можливо, це буде останній апарат, запущений у космос під іменем гомофоба?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Про пекло на землі Як люди оцінюють машини?