Присутність США у світі буде посилюватися

Присутність США у світі буде посилюватися
На початку лютого президент США Джо Байден на виступі в Держдепі оголосив американським дипломатам основні напрями зовнішньополітичної діяльності своєї адміністрації. Передусім він хоче значно збільшити геополітичну присутність Штатів у світі – на відміну від свого попередника Дональда Трампа, який був прихильником політики ізоляціонізму й обставав за зменшення втручання США у внутрішні справи інших держав.

Як ми знаємо, Трамп доволі жорстко критикував європейських союзників за те, що вони виділяють мало коштів на утримання НАТО. Він також вийшов з Паризької кліматичної угоди, оскільки довгий час вважав, що глобальне потепління придумали науковці, щоб отримувати фінансування.

Тож Байден планує популяризувати цінності та просувати інтереси Америки як м’якою, так і жорсткою силою, тобто через культуру й дипломатію, а в разі загроз – через тиск. Джо Байден є прихильником концепту політичного реалізму, згідно з яким центральними гравцями в міжнародній політиці радше є держави, аніж певні особи або організації; держави насамперед керуються власними національними інтересами в зовнішній політиці. Проте він не погоджується з певними положеннями цього концепту, зокрема з пунктом про недостатньо важливу роль наднаціональних утворень та міжнародних організацій. Байден є також шанувальником геополітичних доктрин Збігнєва Бжезінського та Генрі Кіссінджера, які акцентували на посиленні ролі США у світі.

На думку очільника Штатів, серед ключових завдань, що стоять сьогодні перед американським зовнішньополітичним відомством, є активізація відносин зі союзниками в багатьох регіонах, зокрема з європейськими партнерами. Байден уже скасував указ свого попередника щодо виведення американських військ із Німеччини. Також за його дорученням очільник військового відомства США Ллойд Остін перегляне політику розміщення американських військ у світі.

Окрім того, важливим є й посилення дипломатичної служби США, якій не надавалася належна увага за часів Д. Трампа; активізація зовнішньополітичних силових структур, зокрема американської розвідки, яка мусить відстежувати загрози національним інтересам США в різних регіонах планети; а також пошук ефективних відповідей на ключові виклики сучасності, як-от посилення геополітичної ролі Китаю, активізація мусульманського світу тощо.

Значні зусилля Америка спрямує на боротьбу за права людей у всьому світі. У цьому контексті Байден згадав також про тоталітарні та авторитарні країни, де ці права масово порушуються. Зокрема, американський гарант пообіцяв бути жорсткішим із Росією та Китаєм, які намагаються посилювати свій тиск на США та інші демократичні країни. Байден заявив, що не буде загравати з Росією, як це робив Дональд Трамп, а також зазначив, що якщо РФ і надалі буде втручатися у внутрішньополітичну ситуацію в Штатах, зокрема впливатиме на виборчі перегони, здійснюватиме кібератаки на урядові та приватні структури, то дістане гідну відсіч та відчує ціну таких дій. Окрім того, новообраний президент США буде продовжувати політику протидії “зловживанням в економічній практиці” Китаю. Піднебесна, однак, є одним із головних зовнішньоекономічних партнерів США, тож із нею потрібно вести переговори про взаємовигідну співпрацю.

Америка також захищатиме Тайвань від зазіхань авторитарного Китаю. Нещодавно біля берегів Тайваню навіть були проведені спільні військові навчання США та їхніх союзників. Окрім того, Джо Байден активно підтримує захист прав і свобод Гонконгу як особливого адміністративного району Китаю.

США й далі будуватимуть відносини з Південною Кореєю, а в перспективі – вітатимуть об’єднання двох Корей, якщо будуть відновлені переговори з Північною Кореєю і вона погодиться на денуклеаризацію Корейського півострова. Продовжиться також економічна й зовнішньополітична співпраця з Японією, яка є стратегічним союзником США в Тихоокеанському регіоні.

Джо Байден обстає за поліпшення відносин з Індією, яка є важливим стратегічним гравцем у цьому регіоні, а також і певною противагою Китаю. США підтримуватимуть ефективні дипломатичні відносини і з Пакистаном, який перебуває в доволі напружених стосунках з Індією. У цьому контексті США можуть відігравати роль посередника й миротворця, щоби не допустити повномасштабного зіткнення між цими двома ядерними країнами.

Американський очільник прагне продовжити стратегічне партнерство з Ізраїлем. Проте адміністрація президента також планує налагодити діалог з арабськими країнами, відносини з якими значно погіршилися за каденції Трампа, особливо після того, як 45-тий президент США визнав Єрусалим столицею Ізраїлю. Напруження між Америкою та мусульманським світом, зокрема Іраном, зросло після ліквідації за наказом Трампа деяких арабських військових, наприклад іранського генерала Касем Сулеймані, якого звинуватили у підтриманні тероризму і нападах на американські посольства. Байден також хоче поліпшити відносин з Об’єднаними Арабськими Еміратами та іншими союзниками в арабському світі. Очільник США наголосив на тому, що Америка прагнутиме до припинення військових дій у Ємені і призупинить продаж зброї Саудівській Аравії, оскільки цей регіон перетворився в територію масштабної гуманітарної катастрофи.

Джо Байден пообіцяв посилювати американську гуманітарну допомогу у тих регіонах, які цього потребують, зокрема у країнах Азії та Африки. Він також запевнив, що перегляне міграційну політику і дозволить в’їзд до США для 125 тисяч біженців за один рік. Нагадаємо, що у 2020 році до Америки потрапило приблизно 15 тисяч біженців.

Отже, Джо Байден, на відміну від ізоляціоніста Трампа, значно посилить зовнішньополітичну присутність США у світі та буде підвищувати міжнародний авторитет своєї країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що стоїть за військовим переворотом у М’янмі? Північна Корея посилює свій військовий потенціал