Путін, Додік і неспокійні Балкани

Путін, Додік і неспокійні Балкани
Одним з перших, хто привітав Володимира Путіна з новим президентським терміном, був очільник Республіки Сербської (РС) Мілорад Додік. Нічого особливого чи цікавого в цьому не було б, якби не суперечливість постаті Додіка у його ж регіоні.

Через 22 роки після Дейтонського порозуміння, котре офіційно поклало край воєнним діям на території Боснії і Герцеговини (БіГ), деякі сили в цьому регіоні, рупором яких є Додік, ставлять під сумнів окремі пункти мирної угоди. Згідно з Дейтонським договором, Боснія і Герцеговина повинна залишатися єдиною державою, що складається з двох суб’єктів: Мусульмано-Хорватської Федерації і Республіки Сербської з єдиними федеральними інститутами влади. Столицею країни є Сараєво, натомість головним містом РС є Баня Лука. Додік тривалий час був прем’єром Республіки Сербської, а з 2010-го став її президентом і, очевидно, дуже хоче ним залишатися й надалі.

Мілорад Додік є затятим русофілом і шанувальником Путіна, всі свої можливості політик скеровує на недопущення вступу БіГ в НАТО; стверджує, що всі серби повинні об’єднатися в єдиній державі; провадить незалежну від рішень влади БіГ політику. У своїх міжнародних заявах завжди займає позицію Російської Федерації, наприклад, він не підтримав антиросійські санкції, однак визнав референдум в анексованому Криму тощо. У січні минулого року США внесли Додіка до санкційного списку за те, що він перешкоджає реалізації Дейтонських угод.

М. Додік та В. Путін. Фото: Sputnik/ Aleksey Nikolskyi

Так от, поспіх Додіка із привітанням Путіна можна пояснити не лише лакейською запопадливістю, – лідер РС сподівається на співпрацю з Москвою, ймовірність якої не може не хвилювати сусідів по регіону. Хорватська преса, зокрема газета “Ютарні лист”, опублікувала у лютому цього року статтю “Майбутня російська військова база будується на локації за 150 км від Загреба?”. Зокрема у статті йдеться, що в середині березня поліція РС має отримати 2500 одиниць автоматичної зброї, що викликало занепокоєння у Сараєво та Загребі. Однак влада РС переконує, що таке озброєння потрібне для “гарантування безпеки, громадського порядку і миру” в республіці.

Чому саме така кількість? Бо влада Додіка планує утворити окрему бригаду Міністерства внутрішніх справ спеціального призначення із 2,5 – 3 тисячами бійців. У РС хочуть, щоб нову бригаду навчали спеціалісти чи інструктори з Росії, де поліція особливого призначення, як вважають, має найкращу в світі підготовку. Натомість один з боснійської урядовців стверджує, що насправді озброєння поліції є політичним проектом Додіка для захисту своєї влади. Очільник РС планує сформувати власну приватну армію до наступних президентських виборів, які мають відбутися восени цього року.

Політичні експерти також зауважили, що підготовка до створення нової бригади співпала з формуванням в Баня Луці громадської організації “Сербська честь”, учасниками якої здебільшого є молоді чоловіки спортивної статури, багато з них мають кримінальне минуле. Ба більше, члени цієї організації перебувають у близьких стосунках з байкерами російського клубу “Нічні вовки”. Московські неформали вже навіть запросили сербських друзів на свою акцію влітку у Криму, а натомість пообіцяли приїхати в РС з підтримкою передвиборчої кампанії.

Для потреб поліції спецпризначення влада виділила 55 гектарів землі з будівлями, які раніше належали Югославській народній армії. Цікаво те, що об’єкт розташований за 150 км від столиці Республіки Хорватії. Реконструкція бази обійдеться в три мільйони євро кредитних коштів. Оновлений комплекс урочисто відкриють 4 квітня – на День поліції у Республіці Сербській.

Звісно, створення і озброєння нового поліційного підрозділу в одному з суб’єктів БіГ не мало б великого значення, якби не факт тісної дружби його лідера з президентом Росії: за останні 4 роки Додік зустрічався з Путіним шість разів. Боснійські ЗМІ говорять про “сильне бажання” Росії мати свою базу на західних Балканах, зокрема оприлюднюють інформацію щодо ймовірної побудови трьох комплексів під Баня Лукою, з яких РФ могла б атакувати майже всю Європу.

Залишається тільки сподіватись, що ЄС та США зможуть запобігти такому розвитку подій. Однак навіть спроби реалізації плану Путіна-Додіка знову перетворюють Балкани на “неспокійний регіон”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ