Рекомендації ЄС щодо видачі віз мешканцям ОРДЛО з російськими паспортами

Рекомендації ЄС щодо видачі віз мешканцям ОРДЛО з російськими паспортами

Цього тижня Європейська Комісія та Європейська служба зовнішньої дії розіслали країнам-членам ЄС та країнам Шенгенської зони, які не входять в ЄС, настанови стосовно того, як поводитися із заявками на отримання віз, що їх подають жителі непідконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей України. Документ за настановами є результатом Висновків Європейської Ради від 20 червня 2019 року та запиту країн-членів ЄС щодо настанов стосовного того, як визначати та не визнавати паспорти, видані у результаті російського президентського указу від 24 квітня.

Надіслані настанови мають набір уніфікованих критеріїв з метою допомогти консульствам країн-членів визначати фактичне місце законного проживання власників російських паспортів. Також в них містяться деталі того, як обробляти заявки на отримання віз жителями непідконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей України, які мають російські паспорти. Настанови допоможуть впевнитися, що правила ЄС щодо Шенгенських віз правильно та послідовно застосовують у Російській Федерації та в Україні, зважаючи також на те, що українські громадяни мають можливість отримувати українські біометричні паспорти і подорожувати до ЄС без віз.

Надісланий документ надає такі настанови:

  • консульські правила територіальних сфер повноважень. У рамках Візового кодексу ЄС, як правило, заявники на отримання Шенгенської візи, які законно проживають на непідконтрольних українській владі територіях Донецької та Луганської областей України, мають подавати свої заявки на отримання візи у консульствах країн-членів ЄС в Україні, незалежно від подорожнього документу, який вони мають.
  • чітка інформація для громадськості: Згідно з візовими правилами Євросоюзу, країни-члени Шенгенської зони мають надавати чітку та всеохопну інформацію щодо того, як і де подавати заявку на отримання візи. Таким чином консульства країн-членів ЄС у Російській Федерації та в Україні (а також їхні візові центри) повинні чітко комунікувати, що жителі непідконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей України мають подавати заявку на отримання візи у консульстві відповідної країни-члена Шенгенської зони в Україні. Також вони повинні пояснювати, що українські громадяни-власники біометричних паспортів не потребують візи для здійснення подорожей до Шенгенської зони.
  • критерії для виявлення паспортів, виданих унаслідок указу від 24 квітня. Надано низку критеріїв, аби допомогти консульствам країн-членів ЄС виявляти російські паспорти, видані жителям непідконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей України. Вони можуть формувати підґрунтя для політики невизнання, що її мають впроваджувати країни-члени ЄС в порядку їхньої виняткової компетенції.

Контекст

24 квітня 2019 року президент Російської Федерації підписав указ, який спрощує отримання російського громадянства і російських паспортів жителями непідконтрольних українській владі районів Донецької та Луганської областей України. Згідно з цим указом, жителі цих територій можуть подавати заявку на отримання російського громадянства. Для цього вони можуть надати документ, що посвідчує особу, виданий так званими “органами влади” на непідконтрольних українській владі територіях, без потреби проживання у Російській Федерації.

У своїх Висновках, ухвалених 20 червня 2019 року, Європейська Рада висловила глибоке занепокоєння у зв’язку з цим указом. Вона заявила, що указ суперечить духу й цілям Мінських угод. Європейська Рада погодилася розглянути подальші варіанти дій, включаючи невизнання таких паспортів, що їх було видано всупереч Мінським угодам.

Надіслані цього тижня настанови було розроблено у тісній співпраці з країнами-членами ЄС та асоційованими країнами Шенгену. Це не публічний документ, оскільки він містить вказівки консулам країн-членів ЄС щодо того, як виявляти такі паспорти.

Джерело


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ