Результат візиту Сі Цзіньпіна в Європу

Результат візиту Сі Цзіньпіна в Європу

На початку травня очільник Китаю Сі Цзіньпін відвідав із робочим візитом декілька європейських країн. Спочатку він був у Франції, де зустрівся з тамтешнім президентом Еммануелем Макроном та очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Сторони обговорили питання європейсько-китайської співпраці. Зокрема, Урсула фон дер Ляєн зазначила, що європейські країни зацікавлені в партнерстві з Китаєм, але на прозорих умовах і за рівної конкуренції. 

Річ у тім, що КНР досить часто використовує механізми дотаційної підтримки своїх компаній, тож вони мають певні переваги перед європейськими. Так, нещодавно Брюссель розслідував справу про надання державних субсидій китайським виробникам вітроенергетичних турбін, сонячних батарей і електропоїздів, які забезпечують цим компаніям перевагу при реалізації проєктів у європейських країнах. Китай був стурбований такими діями Єврокомісії, проте учасники зустрічі домовилися, що будуть розв’язувати ці питання. 

Пекін дуже зацікавлений у співпраці із західними країнами, насамперед зі США та державами ЄС, на які в нього припадає приблизно 70 % всієї торгівлі. Річ також у тому, що сьогодні китайська економіка переживає певні проблеми, оскільки її зростання уповільнюється. Захід теж прагне наростити співпрацю, але Китай усе ще є його геополітичним конкурентом, тому його посилення не вигідне ні США, ні державам ЄС. 

Також слід зважати на те, що в Штатах тривають президентські перегони. Певні шанси на перемогу має одіозний Дональд Трамп, який декілька разів заявляв, що виведе країну з НАТО чи не буде допомагати європейським країни, які недостатньо фінансують Альянс. У цих умовах держави ЄС замислилися над розробленням власного регіонального безпекового проєкту, адже не хочуть бути повністю залежними від Америки. Водночас Франція, яка має суттєвий ядерний потенціал, хоче бути потужним регіональним лідером і прагне співпрацювати не тільки зі США, а й із Китаєм. Тож і КНР хоче посилювати тут свої позиції.

Але є певні серйозні розбіжності між Китаєм та європейськими країнами. Так, Євросоюз жорстко засуджує російську агресію і ввів проти Росії економічні санкції. А Китай підтримує РФ, яка відкрито називає Захід своїм ворогом, не засуджує її напад на Україну, вважаючи цю війну кризою. Тож Е. Макроном та У. Фон дер Ляєн зазначили, що для налагодження співпраці Китай має послабити свою підтримку Росії й прагнути переконати її в припиненні агресії проти України. За словами Е. Макрона, Сі Цзіньпін нібито пообіцяв, що не буде підтримувати Росію. Але чи можна вірити словам авторитарних і тоталітарних діячів? Китайський лідер і до цього говорив, що його країна не підтримує РФ, але згодом західна розвідка виявила, що саме з КНР до Росії надходило багато товарів подвійного призначення, які потім Кремль використовував у військовій промисловості.

Сі Цзіньпін відвідав також Угорщину, яка є прихильницею Росії, активно блокує допомогу Україні та санкції проти Москви. Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан раніше перебував у Пекіні з робочим візитом і дуже зацікавлений у співпраці з Китаєм. Він підписав контракт із китайськими партнерами в межах масштабної інфраструктурної ініціативи КНР “Один пояс — один шлях”, хоча інші країни, як-от Італія, відмовилися співпрацювати з Китаєм за цим проєктом. Китайський банк Exim вже фінансує модернізацію залізничної лінії Белград — Будапешт, щоб полегшити Пекіну доступ до ринку Угорщини й Сербії Китай прагне посилювати свої впливи на Євросоюз і проникнути на європейський ринок через Угорщину. Він також має певні сподівання, що Угорщина провадитиме прагматичнішу політику щодо КНР, коли головуватиме в ЄС у другій половині цього року. 

В. Орбан дуже високо оцінив цей візит, зазначаючи, що Угорщина буде створювати сприятливі умови для залучення китайських інвестицій. За результатами переговорів сторони підписали 18 угод і меморандумів. Вони також досягнули попередніх домовленостей щодо участі Китаю в будівництві вантажної залізниці навколо Будапешта. Своєю чергою Сі Цзіньпін зазначив, що ініціатива “Один пояс — один шлях” буде сприяти розвитку Угорщини. Він також сподівається, що Угорщина буде сприяти посиленню відносин між ЄС і Китаєм. Проте В. Орбан не повинен перестаратися: якщо він занадто активно почне співпрацювати з Китаєм, угорська економіка може стати залежною від КНР. Крім того, Єврокомісія може обмежити фінансування Будапешта.

Сі Цзіньпін також побував у Сербії та обговорив із її керівництвом можливість посилення економічної співпраці між країнами. Китай уже реалізує тут економічні проєкти на суму приблизно 20 млрд доларів. Це свідчить про те, що Пекін хоче не лише зміцнити партнерство із країною, але й витіснити з неї впливи Росії, посилення якої Китаю не потрібне. КНР нарощує свою вагу в проросійських країнах, зокрема в Сербії та Угорщині, щоб вони більше не мали значної залежності від РФ. Крім того, Сербія має певні напружені відносини із сусідніми країнами, наприклад із Косовом, і може спричинити дестабілізацію в регіоні, що не вигідно ЄС, проте Китай може це використати для посилення там своїх впливів.

Отже, візит Сі Цзіньпіна в європейські країни мав як економічні, так і геополітичні наслідки. З одного боку, Китай хоче посилювати свої економічні зв’язки з ЄС чи з окремими його державами, а з іншого — прагне збільшити на них свій вплив, скоротивши водночас їхню залежність від США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні результати візиту Шольца до Китаю Результати саміту лідерів ЄС у Брюсселі