Результати 77 сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку

Результати 77 сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку

Наприкінці вересня цьогоріч увага світової спільноти переважно була прикута до 77 сесії Генасамблеї ООН, у якій узяли участь представники майже всіх країн світу, окрім Афганістану, Сирії й Північної Кореї. Учасники з Росії також були на заході, хоча й в обмеженій кількості (РФ просила видати 40 віз дипломатам, але США надали тільки приблизно 10). На дебатах обговорювалася низка питань, зокрема проблеми екології, як-от зміна клімату, вплив пандемії COVID-19 на світову економіку, захист прав національних меншин, проблеми продовольства, ситуація в Афганістані, пов’язана насамперед із масовим порушенням прав жінок і переслідуванням опозиції, посилення напруги між Вірменією та Азербайджаном, воєнні дії між Таджикистаном і Киргизстаном. Але однією із ключових тем була, звичайно, російсько-українська війна та її геополітичні й глобальні наслідки.

Українську делегацію очолив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Президент Володимир Зеленський виступав на сесії онлайн. Під час його промови зал був ущерть заповнений, що свідчить про підвищену увагу світової громадськості до війни в Україні. Президент наголосив на тому, що Україна й далі боротиметься за повернення тимчасово окупованих територій і що будь-які перемовини з Росією є неможливими, допоки вона не визнає себе країною-окупантом. Він також укотре нагадав про звірства російської армії, численні жертви серед цивільного населення в Ізюмі, Куп’янську та інших звільнених містах і селах України. Зеленський засудив спроби російського керівництва провести псевдореферендуми в Херсонській і Запорізькій областях, які не матимуть жодної юридичної сили, але під прикриттям яких Росія намагатиметься легітимізувати перебування своїх військ на українських територіях.

Окрім того, очільник України акцентував на важливості чіткого виконання зернової угоди, завдяки якій мільйони людей у світі, насамперед у регіоні Близького Сходу, у країнах Африки, отримують продовольство. У цьому контексті він зазначив, що Росія робить усе можливе для того, щоб навіть голод перетворити на свій інструмент у боротьбі з Україною, звинувачуючи Київ у тому, що українське зерно постачається нібито здебільшого в країни Європи, хоча це чергова брехня. І на завершення Зеленський запропонував формулу миру, яка передбачає насамперед покарання росіян за їхні злочини й надання гарантій безпеки українському народу.

Зеленський окреслив декілька ключових позицій, які просуватиме Україна й щодо яких проситиме міжнародної підтримки. Це, наприклад, притягнення Росії до міжнародної відповідальності, зокрема через створення нового Гаазького трибуналу; засудження російських псевдореферендумів на тимчасово окупованих українських територіях; реформування Ради Безпеки ООН, зокрема виключення з її складу Росії як країни-агресора; посилення заходів із гарантування безпеки ядерних об’єктів в Україні, як-от Запорізької АЕС, в умовах російської агресії; подальше підтримання продовольчого коридору з України; відшкодування збитків, завданих Росією внаслідок повномасштабної агресії, зокрема через конфіскацію заарештованих російських активів на користь України. Зеленський також укотре закликав визнати Росію країною-спонсором тероризму.

Керівники провідних демократичних країн світу схвально сприйняли ці та інші ініціативи українського очільника. Так, президент США Джо Байден у своєму виступі на сесії значив, що й надалі підтримуватиме Україну, особливо на тлі посилення мобілізації й озвучення Путіним чергових ядерних погроз. Очільник Білого дому підкреслив, що він виступає за припинення війни, але тільки на умовах України. Інші країни також активно підтримали Україну. Прем’єр-міністр Ірландії Міхал Мартін сказав, що Путін – агресор, який порушує норми міжнародного права і статут ООН, намагаючись знищити суверенну державу, тож його потрібно покарати. Прем’єрка Великобританії Ліз Трасс також підтвердила, що її країна буде підтримувати України, доки це потрібно.

Один із високопосадовців ЄС Жозеп Боррель у цьому контексті також наголосив, що саме агресивні дії Росії спричинили “ідеальний економічний шторм”, тож тепер усьому світу потрібно працювати над подоланням його наслідків. Крім того, він закликав припинити всі військові дії біля Запорізької АЕС і демілітаризувати цю територію. На його думку, сьогодні головне завдання світу – це сприяти припиненню російської агресії й подоланню брехливих російських наративів. Очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила, що Генасамблея ООН мусить виробити чіткі механізми розслідування та покарання російських злочинців, винних у жахливих злодіяннях проти мирного українського населення. Не всі країни так категорично висловлювалися, але здебільшого вони закликали до припинення кровопролиття й досягнення миру. Так, лідер Мексики виступає за стабільність у Європі й налагодження діалогу, але тільки на українських умовах.

Очільник української делегації Дмитро Кулеба зустрічався не тільки з лідерами західних держав, які беззастережно підтримують Україну, але й із керівниками МЗС країн Африки, Латинської Америки, Близького Сходу, Карибського басейну, які ще мають сумніви щодо російської агресії й де ще є потужна російська пропаганда. Кулеба також вів переговори із представниками комітетів ООН, зокрема обговорював виключення Росії зі складу організації, оскільки вона потрапила до неї з порушенням відповідних процедур.

Активну участь у роботі Генасамблеї ООН брала і дружина президента України Олена Зеленська. Зокрема, вона говорила про проблему захисту прав дітей і жінок у світі. У цьому контексті Олена Зеленська наголосила на тому, що Росія примусово вивезла на свою територію декілька десятків тисяч українських дітей, нехтуючи так їхніми правами. Тож вона закликала ООН, Червоний Хрест та інші міжнародні організації контролювати ситуацію і працювати над поверненням українських дітей на рідну землю. О. Зеленська також презентувала свій благодійний фонд, який буде збирати пожертви для допомоги українським біженцям і Збройним силам України, а також для відбудови цивільної інфраструктури.

Отже, 77 сесія Генасамблеї відбулася на високому рівні. Учасники обговорили низку актуальних глобальних проблем, зокрема й російсько-українську війну, і підтвердили, що вони здебільшого беззастережно підтримують боротьбу України проти російської агресії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи допоможе російській армії часткова мобілізація? Геополітичні наслідки Шанхайського саміту