Результати парламентських виборів у Латвії

Результати парламентських виборів у Латвії

На початку жовтня відбулися парламентські вибори в Латвії, результати яких були трохи неочікуваними для політиків і експертів. Так, проросійська партія “Злагода”, яка на попередніх перегонах мала провідну позицію й набрала 20 % голосів, цьогоріч не подолала виборчого бар’єра й не пройшла до парламенту, хоча дані соціологічних досліджень і свідчили про інше.

Зазвичай за “Злагоду”голосують російськомовні латвійці, що становлять приблизно 20 % населення країни. Проте сьогодні в умовах повномасштабної агресії Росії проти України частина з них не підтримала проросійської партії, оскільки побачила справжнє обличчя “русского мира”, який свідомо нищить мирне українське населення. Хоча політсила й намагалася змінити риторику та засудила російську агресію, але, хай як вона маскувалася, їй це не допомогло.Експерти стверджують, що певна частина фінансування на передвиборчу кампанію “Злагоди”надходила з Росії. Крім того, на падіння рейтингу партії вплинув також корупційний скандал навколо її екслідера Ніла Ушакова, який упродовж деякого часу був мером Риги, а також те, що політсила не могла зашкодити демонтажу радянських пам’ятників.

Проте без проросійських партій латвійський парламент не залишився. Так, частину голосів російськомовнихздобув новий політичний проєкт Олексія Рослікова “За стабільність”, який набрав приблизно 7 %. Ця політсила використовує популістські гасла й завдяки цьому здобуває голоси. Партія вимагає підняти соціальні виплати, зменшити податки, відмовитися від виплачування боргів Європейському Союзу. Також вона грає на страхах російськомовного населення, зокрема щодо вакцинації, оскільки саме до цієї соцгрупи належить найбільше антивакцинаторів. Цікаво, що серед прихильників цієї партії найменше людей із вищою освітою, тож поміж них популярними є різні конспірологічні теорії. 

Певні проросійські симпатії має й партія “Латвія на першому місці”, яку очолює колишній високопосадовець Риги Айнар Шлесерс. Вона набрала приблизно 6 % голосів. Прихильники цієї партії пропонують зробити Латвію посередником між Євросоюзом і Росією. Проросійські гасла підтримує також і “Союз зелених та селян”, який набрав 13 %. Партія дотримується здебільшого консервативних поглядів. Її очолює Айварс Лембергс – бізнесмен і олігарх, який має симпатії проросійського населення.

Та попри певні досягнення проросійських партій перемогу здобула проєвропейська політсила чинного прем’єра Кріш’яніса Каріньша “Нова єдність”, яка набрала приблизно 19 % голосів. Вона має чіткі проукраїнські позиції, засуджує російську агресію, а її очільник підтримуєсанкції проти Росії. Він також виступав за введення жорстких міграційних вимог до росіян, за те, щоб їм взагалі не видавали шенгенських віз. 

Тож саме “Нова єдність” буде провідною в коаліції. Найімовірніше, вона об’єднається з правоконсервативною проукраїнською та проєвропейською партією “Національне об’єднання”, яка набрала 10 % голосів. Учасником коаліції може бути й блок “Об’єднаний список”, який здобув приблизно 11 %. Він також має проєвропейські та проукраїнські позиції. Коаліцію із “Союзом зелених та селян” і партією “Латвія на першому місці” “Нова єдність”, найпевніше, не буде створювати, оскільки вони захищають антиєвропейські й проросійські ідеї. 

Отже, проросійські партії на нинішніх парламентських виборах у Латвії хоч і зберегли певні позиції, але суттєво програли, якщо порівняти із попередніми перегонами. Тож зовнішньополітичний курс Латвії, спрямований на посилення інтеграції з ЄС і активну допомогу Україні в боротьбі з російським агресором, залишиться незмінним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.