Результати поїздки президента Франції та очільниці Єврокомісії до Китаю

Результати поїздки президента Франції та очільниці Єврокомісії до Китаю

На початку квітня увага світових ЗМІ була прикута до поїздки лідера Франції Еммануеля Макрона та очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн до Китаю. Цей візит був досить важливим, оскільки після вторгнення Росії до України відносини між КНР і країнами ЄС дещо погіршилися, бо Китай відмовився засуджувати російську агресію, яка принесла війну на європейський континент.

У Китаї Е. Макрона зустріли військовим парадом на його честь, що мав показати велич китайської армії. Потім відбулися конфіденційні перемовини між лідерами країн та очільницею Єврокомісії, яка вкотре наголосила на тому, що Китай не має переходити червоних ліній і допомагати Росії. Макрон і Сі Цзіньпін обговорювали передусім економічні питання, зокрема збільшення торгівлі між країнами, що є для них взаємовигідно. Сторони підписали певні угоди, зокрема домовилися створити спільне авіабудівне підприємство в Китаї, яке, за попередніми планами, виготовить 160 сучасних Аербасів.

Е. Макрон хоче збільшити економічну співпрацю з Китаєм. Крім того, він прагне посилити роль Франції в ЄС, оскільки ключове місце тут поки що посідає Німеччина. Свої відносини з КНР він хоче укріпити також і для противаги США, оскільки вважає, що Штати занадто збільшили свій вплив у Європі. Він також не забув про контракт з Австралією на постачання 12 субмарин із дизельними двигунами вартістю 56 млрд євро, що його зірвали США.

Проте одним із головних питань зустрічі було обговорення з Китаєм його можливостей впливу на Росію для припинення війни в Україні. Е. Макрон, як відомо, намагається відігравати роль миротворця у ЄС. Він наголосив, що не можна досягнути стабільності в Європі, допоки триває російська агресія проти України, яку розв’язав член Радбезу ООН, порушивши й статутні норми організації, і міжнародне законодавство. Після того, як проти Росії ввели санкції, її економіка переорієнтувалася на китайський ринок. Місце західних компаній, які частково покинули ринок РФ, зайняли переважно китайські фірми. Крім того, нещодавно Сі Цзіньпін перебував у РФ із робочим візитом. Тому Китай міг би вплинути на Росію, щоб вона припинила цю криваву бійню.

Сі Цзіньпін заявив, що він підтримує принципи територіальної цілісності й суверенітету України й виступає за політичне врегулювання війни, а також нагадав про мирний план Китаю, оприлюднений напередодні річниці російського вторгнення. Але конкретних механізмів розв’язання війни очільник КНР не запропонував. Тому цей план має радше популістський характер і створений, щоб показати миротворчі прагнення Китаю, який хоче посилити свій позитивний міжнародний імідж. План міг би ще спрацювати, якби Китай справді захотів вплинути на Росію. Проте він не планує цього робити й намагається дотримуватися нейтралітету, щоб не припиняти торгівлю ні з Росією, ні з ЄС та США. Водночас Пекін не має наміру й підтримувати РФ військово, оскільки це може призвести до запровадження економічних санкцій проти нього. 

Сі Цзіньпін також заявив про неприпустимість застосування ядерної зброї і її переміщення в інші країни. Так він відреагував на заяви Володимира Путіна про те, що він хоче розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі. Та хоч Путін і прислухається до позиції Пекіна, рішення в безпекових питаннях ухвалює самостійно, а після того, як Сі Цзіньпін відмовився надавати йому військову допомогу, він дещо образився на китайського лідера. Тому питання перевезення ядерної зброї в Білорусь залишається відкритим, оскільки останнім часом Путін намагається не зважати на поради Сі Цзіньпіна.

Отже, загалом візит європейських політиків був успішним, оскільки були ухвалені певні економічні домовленості й дещо знята напруженість між Китаєм та ЄС. Однак щодо українського питання жодного прогресу політики не досягнули, оскільки Китай не хоче тиснути на Росію, щоб та припинила війну в Україні. Водночас Сі Цзіньпін погодився поговорити телефоном із президентом України Володимиром Зеленським, щоб обміркувати мирний план Китаю. Проте невідомо, коли відбудеться ця розмова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати візиту Зеленського до Польщі Геополітичні наслідки візиту Сі Цзіньпіна до Росії