Результати саміту миру у Швейцарії

Результати саміту миру у Швейцарії

15–16 червня 2024 року у Швейцарії відбувався довгоочікуваний Саміт миру, на якому зібралися представники приблизно 100 держав світу й міжнародних організацій. Це наше суттєве досягнення, оскільки це другий після Кримської платформи форум, який організувала Україна за активної підтримки Швейцарії. І перший, який влаштували за кордоном і з таким великим представництвом країн, їхніх очільників і міжнародних організацій. На цьому форумі не було росії, адже вона не є країною, яку пристойні люди хочуть бачити на міжнародних заходах. Проте низка держав Глобального Півдня, насамперед Китай, активно лобіює інтереси росії й наполягає на тому, що її потрібно запрошувати на такі перемовини.

Загалом виступи були змістовними, а промовці говорили правильні слова щодо необхідності всіма можливими засобами змусити росію закінчити ганебну війну і вивести свої війська з України. Так, президент Франції Еммануель Макрон вказав на те, що нам потрібен міцний і справедливий мир, а не капітуляція України, він також запропонував перемир’я на час Олімпійських ігор. Віцепрезидентка США Камала Гарріс укотре підтвердила, що Штати будуть підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Вона також зазначила, що Америка виділить 1,5 млрд доларів на відбудову енергетичної інфраструктури нашої країни. Прем’єр-міністрка Італії Джорджа Мелоні зазначила, що всі провідні демократичні країни хочуть справедливого миру, а якщо росія не погодиться на припинення конфлікту, то ми її примусимо. Прем’єр-міністр Німеччини Олаф Шольц сказав, що жодна країна так не хоче миру, як Україна, і “ми повинні все зробити, щоб допомогти їй, а отже, і всьому світу досягнути цього”. Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також підтвердила, що країни ЄС і надалі будуть підтримувати Україну й що пропозиції деяких держав, зокрема Китаю, щодо заморожування конфлікту є провокативними, оскільки це може тільки на деякий час призупинити конфлікт, а потім він розгориться зі ще більшою силою.

Проте деякі учасники форуму висловлювали інший погляд. Так, представник Саудівської Аравії заявив, що заради досягнення миру Україна має піти на тяжкі переговори з росією і навіть зробити певні поступки. Делегати від Туреччини й Кенії наголосили на тому, що варто було на цей саміт запросити й росію, щоб вести перемовини також і з нею. Це знов-таки ті тренди, які активно просуває Китай і його союзники: мовляв, без росії миру неможливо досягнути. Українські очільники заявили, що вони виступають за досягнення миру, але справедливого миру, коли росія виведе свої війська з України й відшкодує завдані збитки. Крім того, воєнні злочинні мають бути покарані, тоді інші міжнародні гравці також будуть робити із цього висновки. Але росія на це не погодиться. Кремлівський диктатор путін напередодні саміту заявив, що він піде на перемовини тільки тоді, коли Україна погодиться ніколи не вступати в НАТО і вивести свої війська з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, оскільки вони вже незаконно включені в Конституцію росії. Це ультиматум, який засвідчив, що російському диктатору жоден мир не потрібен, він хоче капітуляції і знищення України. Проте це буде поразка Києва і всього західного світу. У цьому контексті прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович правильно зазначив, що якщо держава-агресор захоплює чужі території та примушує світову спільноту визнати їх її власністю, то це призводить до повного хаосу у світовій системі безпеки; і про жодний справедливий мир тут і близько не можна говорити, оскільки гору бере право сили. Тож на саміті “альтернативний план” кремля не розглядався. Майже всі учасники не сприйняли його серйозно, як зазначив канцлер Німеччини О. Шольц.

За результатами обговорень учасники підписали підсумкову резолюцію, яка була цілком проукраїнською. У ній було кілька ключових пунктів. По-перше, усі країни, які її підписали, підтримують положення про неприпустимість використання ядерної зброї у війні в Україні та вважають, що Київ має зберігати контроль над усіма українськими атомними електростанціями, зокрема й над тимчасово окупованою Запорізькою АЕС.

По-друге, держави підтримують принципи вільного судноплавства й торгівлі в Чорному та Азовському морях. Продовольча безпека не може використовуватися як предмет шантажу в збройному конфлікті, а українська продукція повинна мати вільний доступ до третіх країн.

По-третє, держави виступають за обмін військовополоненими за формулою “всіх на всіх”. Вони також підтримують повернення викрадених Росією дітей в Україну та звільнення цивільних заручників.

Учасники також підкреслюють важливість дотримання принципу територіальної цілісності та суверенітету, що відповідає нормам статуту ООН. Команда Зеленського не відкидає можливості того, що росію запросять на другий Саміт миру, але поки що не ясно, на яких саме умовах. Окрім того, її планують ознайомити з напрацьованим планом миру.

Проте Україна за жодних умов не має перейти певних “червоних ліній”. Ми не проти, щоб росія припинила цю злочинну війну. Але Україна не віддасть за це власну територію і не зніме з агресора відповідальності за вчинені злочини. Очевидно, що нинішня російська влада на це не погодиться. Це означає, що мирну угоду ми можемо підписати з іншим керівництвом, з яким слід говорити про інші речі й більш зрозумілою мовою. При цьому треба уникати нерелевантних до ситуації понять “мир”, “договір”, “гарантії”, “міждержавні стосунки”.

Низка країн, зокрема Індія, Мексика, Саудівська Аравія, ОАЕ, Індонезія, ПАР, Таїланд, не підписала підсумкової резолюції. Водночас її підписали Туреччина та Угорщина, які мають певні проросійські симпатії. Крім того, на саміті не було представників Китаю, Бразилії та деяких інших глобальних гравців, які намагаються просувати свій мирний план, який більше грає на руку росії, оскільки передбачає певні територіальні поступки москві. На саміті також не було президента США Джо Байдена, який тоді був на важливому передвиборчому заході в Америці. Його боротьба з Дональдом Трампом за президентське крісло є доволі напруженою. Проте Джо Байден зустрічався з В. Зеленським на саміті “Великої сімки” й навіть попросив пробачення від імені США в України за затримання допомоги. Також на форумі не було очільника ООН Антоніу Гутерреша, головним завданням якого є збереження миру та стабільності у світі. Це вказує на те, що або Гутерреш має проросійські симпатії, або ООН уже стала бутафорською організацією і не здатна ухвалювати серйозних рішень.

Проте Саміт миру у Швейцарії довів, що інтерес у світі до України не зменшується і що питання припинення війни й досягнення миру є одними з головних на світовому порядку денному. Та чи вдасться погодити інтереси й прагнення різних країн світу, особливо держав Глобального Півдня, і продовжувати ініціативи в цьому напрямі? Очільник України Володимир Зеленський зазначив, що після саміту в різних регіонах світу будуть створені робочі групи, які й далі працюватимуть над ключовими пунктами мирного плану.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ