Результати виборів до Європарламенту та їхнє значення для України

Результати виборів до Європарламенту та їхнє значення для України

На початку червня відбулися вибори до Європарламенту, який є однією з ключових інституцій Євросоюзу, оскільки обирає Європейську комісію, ухвалює законодавство й бюджет ЄС. Очікувалося, що європейці проявлять значну активність, проте явка була на рівні виборів 2019 року і становила приблизно 51 %.

За попередніми результатами, проукраїнська коаліція Європейської народної партії здобула перемогу й тепер формуватиме керівні органи ЄС. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що після перемоги Європейська народна партія буде формувати коаліцію з політичними силами, які мають проєвропейську та проукраїнську позицію.

Прогресивний альянс соціалістів і демократів посів друге місце, отримавши прогнозовані 139 місць у Європарламенті. Ліберально-центристська партія “Оновлення Європи” здобула третю сходинку і 80 місць.

Разом ці три провідні партії, за оцінками експертів, отримають 403 депутатські місця у 705-місному Європарламенті. Це забезпечить їм більшість, хоча вони й матимуть на 14 голосів менше, ніж раніше.

Дещо підвищили свій вплив праві сили, як і прогнозували експерти, оскільки міграційна проблематика та обстоювання національних інтересів є ключовими сучасними європейськими трендами.

Так, у Німеччині “Альтернатива для Німеччини” здобула друге місце (17 %). На першому — консерватори ХДС/ХСС (29,5 %), Соціал-демократична партія Німеччини канцлера Шольца отримала 14 %, її партнери — “Союз 90/Зелені” — 11,5 %, Вільна демократична партія — 5 %.

У Нідерландах правопопулісти, Партія свободи Герта Вілдерса, також здобули друге місце, отримавши 17,7 %.

Польська ультраправа партія “Конфедерація” посіла третє місце з 12 %. Це може призвести до посилення антиукраїнських акцій у Польщі. Їх організовують, щоб здобути політичні дивіденди на національному рівні.

Значний успіх праві на чолі з Марі Ле Пен мали у Франції. Перемога “Національного об’єднання”, яке отримало 33 % голосів (а президентська партія “Відродження” — лише 15 %), призвела до того, що Еммануель Макрон розпустив Національні збори Франції та оголосив позачергові парламентські вибори, що відбудуться 30 червня 2024 року. З огляду на поточну ситуацію французькі ультраправі мають високі шанси на перемогу. Проте не потрібно скидати з рахунків і пропрезидентську партію “Відродження”, яка спроможна консолідуватися та збільшити свою електоральну підтримку. Крім того, Франція — президентська республіка, тож Макрон має багато важелів впливу, навіть якщо його партія не набере більшості в парламенті.

В Угорщині дещо послабилися позиції провладної партії “Фідес”: вона набрала 44 % голосів, але це менше, ніж під час попередніх виборів. Крім того, у неї з’явився потужний супротивник — партія “Тиса”, яку очолює Петер Мадяр. За неї проголосувало 1,3 млн виборців, тобто майже 30 %. Це засвідчує, що частина населення країни вже стомилася від правління Віктора Орбана, і може бути початком його занепаду, що добре для України, оскільки Орбан має антиукраїнську позицію.

А от “зелені” суттєво послабили свій вплив в Європарламенті, хоча в умовах посилення глобальних екологічних викликів усе мало б бути навпаки. Проте частина громадян Євросоюзу негативно сприймає їхні ініціативи. Наприклад, фермери, які зазнають збитків, що спричинені подорожчанням їхньої продукції через екологічну політику. Тому фермери переважно голосують за праві сили. Тож ініціатива щодо досягнення кліматичної нейтральності континенту до 2050 року, яку просували “зелені”, може бути загальмована, оскільки негативно впливає на промисловість і робочі місця. Також під впливом правих сил варто очікувати посилення міграційної політики ЄС і, можливо, перегляду планів і темпів розширення Євросоюзу.

Для України дуже важливим є збереження проукраїнського керівництва ЄС, що цілком можливо, зважаючи на перемогу Європейської народної партії та її союзників. Проте Київ має і далі спрямовувати дипломатичні зусилля на збільшення “пулу підтримки України” серед новообраних європейських парламентарів.

Отже, Європейська народна партія, провідна правоцентристська сила, та її союзники зберегли своє лідерство в перегонах і будуть формувати керівництво ЄС. Прогнозований успіх правих сил свідчить не лише про зростання їхньої популярності в Європі, але і про зміну стратегічних пріоритетів. Замість розпуску Євросоюзу вони тепер виступають за його реформування і закликають до зменшення повноважень наднаціональних інституцій та органів, а отже, до посилення децентралізації.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ