Результати “юридичного Рамштайну” у Львові

Результати “юридичного Рамштайну” у Львові

На початку березня у Львові відбулося засідання провідних юристів світу під назвою United for Justice. Учасники зібрання обговорювали засудження російської агресії проти України та юридичні підстави покарання Росії як держави-агресора та російського політичного керівництва за вчинені ними злодіяння в Україні. 

З юридичного погляду покарати російських злочинців не так легко. Володимир Путін і політичне керівництво РФ мають міжнародний імунітет. Зняти його може тільки Генасамблея ООН чи Радбез ООН, проте Росія заблокує таке рішення. Трибунал проти РФ може запровадити Міжнародний кримінальний суд (МКС), але офіційно Росія не визнає Римського статуту цього суду. Тож МКС не може судити російських високопосадовців, хіба що вони виїдуть на територію країн, які його визнають. Прокурор МКС Карім Хан раніше заявляв про те, що 39 держав подали позов проти РФ через агресію в Україні, проте Росії байдуже на міжнародне право, тому всіх цих позовів вона не визнає.

Після тривалих обговорень учасники засідання запропонували три варіанти покарання Росії. Перший передбачає створення міжнародного трибуналу через укладання міжнародних двосторонніх угод України з іншими демократичними країнами. Саме за таким механізмом був сформований Нюрнберзький трибунал. 

Другий варіант — створення міжнародного трибуналу за резолюцією Генасамблеї ООН. Цьогоріч 23 лютого Генасамблея ООН більшістю голосів (141) ухвалила резолюцію, у якій засуджується російська військова агресія і міститься вимога щодо виведення російських військ з України. У документі йдеться також про важливість засудження російських воєнних злочинців, але пункту про створення відповідного трибуналу немає.Тому Україна та союзники активно працюють над тим, щоб Генасамблея ухвалила резолюцію про створення міжнародного трибуналу для засудження злочинів Росії. Але навіть якщо резолюцію ухвалять, її ще має затвердити Рада Безпеки ООН, і тут Росія, яка ще є членом Радбезу, її заблокує. 

У межах третього варіанту деякі юристи пропонують створити такий трибунал в Україні. Звичайно, для нас було б дуже важливо провести його в Бучі чи Ірпені, але міжнародного визнання він не матиме, оскільки для цього необхідна підтримка ООН чи інших міжнародних організацій. Тому бажано організувати трибунал у нейтральній країні. Його також обов’язково має легітимізувати ООН чи міжнародні двосторонні або багатосторонні угоди, щоб його рішення були обов’язкові для всіх членів ООН. 

Отже, питання покарання РФ за агресію в Україні залишається відкритим, але робота на рівні міжнародної спільноти вже активно ведеться. І результати зустрічі United for Justice будуть враховані під час підготовки міжнародного трибуналу. Звичайно, ця робота потребує часу, але попри все міжнародна спільнота за активної участі України має розробити чіткий і дієвий юридичний механізм покарання РФ і всіх російських злочинців за злодіяння, які вони заподіяли Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні наслідки візиту президента США в Україну та Польщу Генасамблея ООН підтримала резолюцію України щодо засудження агресії Росії