Росія посилює свій вплив у Арктичному регіоні

Росія посилює свій вплив у Арктичному регіоні
У середині травня відбулося засідання Арктичної ради, що цьогоріч відсвяткувала 25-ліття. Головування в організації на два роки перейшло від Ісландії до Росії. Арктична рада складається з восьми приарктичних країн і представників шести корінних народів Арктики. Головні завдання організації – це мирне освоєння регіону, охорона довкілля, наукова співпраця. Але Росія останнім часом виходить за межі окреслених завдань, суттєво посилює свій вплив у Арктиці й мілітаризує регіон. Напередодні засідання очільник МЗС РФ Сергій Лавров заявив про те, що Арктика – це російський регіон.

Такі дії Кремля спричинили занепокоєння інших геополітичних гравців. На зустрічі із Лавровим у Рейк’явіку, що відбулась у кулуарах саміту, американський держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що США стурбовані розбудовою російської військової інфраструктури в Арктиці. Він зазначив, що на противагу Росії Штати й НАТО будуть посилювати тут свій вплив.

Зацікавлені в регіоні також Англія, Японія й Китай. Зокрема, Піднебесна хоче ввійти до Арктичної ради, оскільки це відповідає її економічним інтересам. Увага провідних країн до цього регіону є цілком виправданою, адже тут є значні поклади корисних копалин, зокрема приблизно 22% світових запасів нафти й газу, цинкові, мідні, свинцеві, нікелеві, залізні, марганцеві руди, кам’яне вугілля. І на все це поклала око Росія.

До того ж, на думку науковців, унаслідок кліматичних змін і танення Арктики в найближчі 10 років, ймовірно, відкриється Арктичний морський шлях із Європи в Азію та Північну Америку. Відтак маршрут між державами Європи та Азії скоротиться на 15 днів.

Останнім часом РФ почала посилювати свій арктичний флот і впродовж 10 років планує збільшити його на 13 важких лінійних криголамів, 9 із них будуть атомні. Кремль також оголосив, що іноземні судна будуть проходити по Північному морському шляху тільки із його дозволу і з запрошенням російських лоцманів. Однак Північний Льодовитий океан не належить Росії, тож у такий спосіб країна порушує міжнародне законодавство. Ентоні Блінкен закликав РФ подати свої правила на розгляд Міжнародної морської організації, але Росія не хоче ні з ким радитися, адже вважає цей регіон тільки своїм.

Штати також планують розширювати свій криголамний флот. Нині берегова охорона США має тільки важкий криголам Polar Star і середній – Healy. До того ж ще за часів президентства Дональда Трампа Америка заявила про те, що має свої економічні інтереси в Арктиці, а очільник США тоді навіть хотів купити в Данії Гренландію.

Отже, боротьба за Арктичний регіон триває.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


США не посилили санкцій проти “Північного потоку-2” Відносини між США та Росією загострюються