Рослинна “гонка озброєнь”

Рослинна “гонка озброєнь”

Деякі рослини з родини капустяних платять високу ціну за боротьбу з голодними гусеницями – знищують власне листя, на якому комахи відклали яйця. Позбавлені живлення яйця висихають і гинуть. Таку тактику боротьби рослин зі шкідниками вперше описали у 80-х роках, але нові дослідження показали, що її застосовують лише кілька близько споріднених представників родини і виключно проти деяких видів метеликів – пише Кріс Баранюк в журналі Scientific American.

Ніна Фатоурос із Wageningen University & Research, що в Голландії, та її співробітники дослідили сукупно 31 вид капустяних рослин. Розпочали з того, що на поверхню листків вибраних рослин наносили рідкі виділення, які раніше мали контакт з яйцями тих різновидів метеликів, які саме на них відкладали яйця. Чотири близько споріднені між собою види рослин за короткий час довели до обмирання листків, оброблених рідкими виділеннями.

Подальші тестування продемонстрували, що рослини реагували так сильно лише тоді, коли матеріал походив від яєць метеликів із родини білана капустяного (Pieris), які відкладають на них яйця і в природному середовищі. Це “чіткий доказ того, що некроз як захисна техніка рослин еволюціонував під впливом тиску певних комах”, каже Фатоурос. Науковці спостерігали також за яйцями, відкладеними метеликами в природному середовищі, і дійшли висновку, що ті теж гинули після запускання рослинами захисного механізму. Результати цих досліджень було опубліковано в New Phytologist.

“Мало імовірно, щоб це був випадок”, – говорить Юрріаан Тон, експерт із молекулярної біології із University of Sheffield, який не брав участі в дослідженнях. На його думку, близька спорідненість рослин та їхня ідентична реакція на яйця метелика вказують на те, що між рослинами та комахами розвинулась еволюційна гонка озброєнь.

“Це перше відоме мені дослідження, автори якого прослідкували формування тієї конкретної риси в межах однієї родини рослин”, – коментує еколог Юлія Корічева з Royal Holloway University of London, яка не брала участі в проєкті.

“Метою наступних досліджень повинно бути встановлення, коли та риса виникла”, – каже Фатоурос. Як вона зауважує, такі гонки озброєнь рідко закінчуються, і скидається на те, що метеликам вдалося знайти свій спосіб проти рослинної тактики. Деякі з них відкладають яйця дуже близько одні до одних, завдяки чому – як здається – вони стають менш вразливими на контратаки рослини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Інвазія плямистої мухи