На півночі Шотландії, на найбільшому з Оркнейських островів –Мейнленді, на мису протоки, яка з’єднує прісне озеро Харрей та солене озеро Стеннес, розташований мегалітичний комплекс Стеннес (Stennes), зведений, як свідчить знайдена у ньому кераміка, 3 000 – 3 100 року до н.е.[1]
У ІІІ тисячолітті до н.е. Стеннес був овальним кромлехом діаметром 32 м, що складався з 12 вертикально поставлених каменів товщиною 30 см, висотою 5 м, (до сьогодні їх збереглося чотири) (рис. 1). Кромлех був зведений на круглій платформі діаметром 44 метри, яку оточував рів глибиною 2 м і шириною 7 м. Навколо рову був земляний вал з одним проходом з північної сторони, орієнтованим на поселення Барнхауз. Очевидно, будівничими сакрального кола Стеннес були жителі Барнхауза, які використовували його для релігійних потреб.

У центрі кромлеха зберігся вівтар. Виявлені біля нього залишки спалених людських і тваринних кісток, вугілля та кераміки дають підставу припустити, що на ньому могли приносити жертви.
На північний захід за 700 м від кромлеха поставлений так званий Камінь спостереження висотою 5,6 м, який служив зв’язуючою ланкою між Стенесом і колом Бродгара, розташованим за 1,2 км на іншому боці мису (рис. 2, 3).
Коло Бродгара, зведене між 2 500 та 2 000 р. до н.е.,[2] складалось з 60 мегалітів висотою від 2,1 до 4,7 м, оточених ровом глибиною 3 м, шириною 9 м та довжиною 380 м.[3] Камені окреслювали штучну лінію горизонту і позначали видимі точки сходу сонця у дні сонцестоянь (рис. 4).

На півдні Ірландії, у графстві Корк, у 1958 р. було відкрито коло Дромбега (рис. 5), зведене 3 000 р. до н.е.[4] Кромлех діаметром 9,3 м складається з 13 каменів (спочатку їх було 17).
Два портальних камені висотою 2,2 та 1,8 м підкреслюють північно-західну орієнтацію кола у напрямку західного сонця в день зимового сонцестояння.[5] Всі інші камені поставлені по колу таким чином, що їхня висота зменшується, а потім наростає знову. Таке розташування каменів невипадкове. Навпроти високого каменю, який міг символізувати чоловіче начало, опиняється низький камінь, який символізує жіноче начало. На найнижчому (горизонтальному) західному камені нанесено два знаки у вигляді чашовидного заглиблення та лунки, обведеної колом (рис. 6).

При сході сонця у середині літа тінь вертикального каменя падає на зображення на лежачому камені, яке символізує жіноче начало. Поступово тінь пересувається вбік, дозволяючи сонячному променю досягти жіночого символу. Те ж відбувається і у дні весняного та осіннього рівнодень, коли тіні від інших каменів падають по периметру на свої протилежні пари.[6] Таке пояснення розташування каменів у кромлехах з точки зору широко розповсюдженого у V – III тисячолітті до н.е. релігійного уявлення про шлюб Матері-Землі і Сонця є цілком виправданим.
За 30 м на схід від Дромбегського кола виявлено залишки вогнища та двох хижок, з’єднаних спільними дверима. На думку дослідників, одне з приміщень, у якому був кам’яний басейн, могло бути доісторичною ванною кімнатою, де воду в басейні розігрівали розпеченими на вогнищі каменями. Експерименти підтвердили, що таким способом протягом 3 годин можна було нагріти 70 л води, яка могла використовуватись для приготування їжі, або для ритуального омовіння. Подібні ритуальні кам’яні басейни було відкрито у багатьох камерних курганах проходження (Наут, Даут, Ньюгрейндж, у гіпогеї Хал-Сафліені). У будь-якому випадку це свідчить, що Дромбег був значним сакральним центром, куди збиралося багато людей з навколишніх територій.[7]
[1] http://wikipedia.org /wiki/ http://olhanninen.livejournal.com/236346.html?thread=25001786
[2] http://emky.net/zagadochnoe/krug-brodgara/
[3] http://www.wikiwand.com/uk/
[4] https://uk.wikipedia.org/wiki
[5] https://ru.wikipedia.org/wiki/
[6] http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=68#
[7] www.megality.ru/megality evropy/drombegskiy_kamennyj_krug_ v _irlandii