Сенат США не підтримав імпічмент Трампа, що далі?

Сенат США не підтримав імпічмент Трампа, що далі?
Сенатори США виправдали експрезидента Дональда Трампа. Проти запровадження імпічменту проголосували 43 сенатори, за – 57. Для затвердження рішення були потрібні дві третини голосів. Нагадаємо, що це перший подібний прецедент в історії Америки. Раніше процедура відсторонення застосовувалася лише до чинних президентів – на цьому акцентували й адвокати Дональда Трампа.

Перед цим Палата представників підтримала імпічмент і скерувала питання на розгляд у Сенат. Кількість республіканців і демократів у верхній палаті Конгресу є однаковою, тож щоби запровадити імпічмент, частина республіканців мала проголосувати проти Трампа. І хоча деякі однопартійці критикували колишнього президента, особливо після захоплення Капітолія, більшість із них все-таки підтримала його на голосуванні. Інші республіканці спершу вагалися. Наприклад, очільник партії в Сенаті Мітч Макконнелл виступав проти Трампа, критикуючи його за трагічні події 6 січня, але в останній момент підтримав експрезидента, зазначаючи, що проголошення імпічменту значно зашкодить Республіканській партії.

Щодо цього сенатор таки мав рацію. Останнім часом Республіканська партія США зазнала відчутних ударів. Зокрема, у Джорджії під час виборів до Сенату перемогли демократи, хоча значні шанси були й у республіканців. Та й події в Капітолії відвернули від них частину поміркованих прихильників. Тому за цих умов, на думку Мітча Макконнелла, республіканцям потрібно консолідуватися.

Наразі в партії справді відбувається певний розкол, сформувалася група, що не підтримує Трампа. Так, за його імпічмент проголосувало 7 республіканців: деякі з них, зокрема Пет Тумі та Річард Берр, уже закінчують свою політичну кар’єру, тому можуть бути вільними від партійної дисципліни; інші, як-от Сьюзен Коллінз, Бен Сасс та Білл Кессіді, нещодавно були обрані, тож можуть поки що не зважати на думку своїх прихильників. Зрештою, як би експрезидента не критикували опоненти, за нього проголосувало понад 70 млн американців – електорат Республіканської партії. Тож однопартійці не могли підтримати імпічмент Трампа, адже в такий спосіб підірвали б довіру своїх виборців.

Рішення Сенату можна назвати перемогою Трампа, але не все так безхмарно. Так, формально 45-й президент Америки може знову повернутися у велику політику й має право балотуватися на президентських перегонах 2024 року, але тільки якщо втримає свої позиції в партії. Зробити це буде дуже нелегко, оскільки вже сьогодні там є певні опозиційні групи. Окрім того, Трампа можуть звинуватити в протиправних діяннях. Декілька штатів уже навіть висунули проти нього судові позови: штат Нью-Йорк звинувачує ексочільника США в порушенні податкового законодавства й шахрайських діях у фінансовому секторі; штат Джорджія – у зловживанні службовим становищем (Трамп тиснув на керівництво штату, щоби воно підтримало кандидатів від республіканців).

До того ж, за даними експертів, за останні роки статки Трампа зменшилися на понад мільярд доларів. Тож колишньому президенту доведеться подолати низку викликів, і немає гарантій, що він буде мати відповідний політичний та фінансовий потенціал, щоби брати участь у президентських перегонах 2024 року.

Американські політики уже заявили про формування правоцентристської партії, яка відтягне частину голосів від республіканців. Це відповідає також інтересам громадян, оскільки, за даними останніх соціологічних опитувань, значна частина американців, особливо молоді, хоче мати більший вибір, ніж дві ключові партії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Інавгурація Джо Байдена відбулася без провокацій Трампу вдруге оголосили імпічмент