Шефчович розкрив деталі газових переговорів між Україною та Росією

Шефчович розкрив деталі газових переговорів між Україною та Росією
Віце-президент Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Марош Шефчович зробив заяву після тристоронніх переговорів з Росією та Україною щодо майбутнього транзиту газу до Європи. 

“Ми щойно завершили третій раунд тристоронніх переговорів на політичному рівні щодо довгострокового транзиту російського газу через Україну до Європи наступного року. З огляду на дату, є відчуття невідкладності. Тому я закликав усіх за столом бути конструктивними. Один за одним ми зверталися до всіх ключових напрямів тристоронніх зустрічей, а саме, як енергетичні правила ЄС повинні відображатися в правовій базі майбутнього контракту; відповідна тривалість дії такого договору; необхідні обсяги та їх гнучкість; встановлення тарифу; та Стокгольмський арбітраж.

Отже, що ми маємо на сьогодні. Я високо ціную конструктивний підхід як міністрів Оржеля та Новака, а також генеральних директорів “Нафтогазу” і “Газпрому”, пана Коболєва та пана Міллера. Панувала позитивна атмосфера. Сьогодні ми просунулись в правильному напрямку. Іншими словами, в деяких питаннях спостерігається зближення позицій.

По-перше, і це важливо, обидві сторони домовились, що майбутній контракт буде базуватися на законі ЄС. Ми чітко описали російській стороні, що Україна поступово виконує правила енергетики ЄС, і майбутній контракт повинен їх дотримуватися. Водночас “Газпром” добре знайомий з правилами ЄС у своїх комерційних відносинах з європейськими газовими компаніями. Тому їм це має бути знайомо.

Російська сторона попросила дати гарантії щодо перенесення законодавства ЄС в українське законодавство. Ми прискоримо роботу Енергетичного Співтовариства ЄС, щоб це відбулось вчасною та правильною.

У цьому контексті хороша новина полягає в тому, що ми маємо чіткий прогрес у розмежуванні “Нафтогазу”. Уряд України зробив це своїм пріоритетом, і я вчора привітав міністра з прийняттям плану дій/дорожньої карти, що відкриває шлях до встановлення повністю незалежного оператора системи передачі (та сертифікованого відповідно до законодавства ЄС) до кінця цього року. Я ціную, що сьогодні тут присутній генеральний директор компанії, яка формується.

Щодо тривалості майбутнього контракту, обсягів та встановлення тарифів, ми мали спільну думку. Нам потрібна домовленість про всі три елементи, оскільки вони взаємопов’язані. Обсяги є ключовими для встановлення тарифів. Тривалість майбутнього контракту важлива для інвестицій в українську транзитну систему. Для України надійно функціонуючий транзит з обсягами для споживачів ЄС є найбільш важливим питанням. Росія робить акцент на прямих продажах українським споживачам. Ці питання мають бути обговорені.

Я вдячний за те, що український незалежний енергетичний регулятор був сьогодні тут присутній. Було корисно почути чітке пояснення того, як буде транспонуватися законодавство ЄС, що воно буде означати для встановлення тарифів відповідно до методології ЄС згідно з майбутнім контрактом.

Кілька слів про підготовку до цієї зими. Я радий повідомити, що рівень наповнення підземних сховищ у ЄС є дуже хорошим – зараз він становить 96% повної потужності. Рівень заповнення підземних сховищ в Україні також хороший – приблизно 19,6 млрд куб., майже на 4 млрд куб. більше, ніж у вересні минулого року.

Тепер наступні кроки: я радий, що ми створили позитивну, конструктивну робочу атмосферу між двома міністрами. Ми домовились, що між двома компаніями-учасницями відбудеться міжвідомча консультація для усунення решти взаємозалежних питань.

Ми повернемось до цього на політичному рівні наприкінці жовтня, коли, сподіваюся, ми матимемо більший прогрес у решті питань, а поки підтримуватимемо зв’язок. З Україною ми будемо тісно співпрацювати над процесом розмежування та сертифікації, а також над перенесенням законодавства ЄС в українське законодавство.

На завершення, сьогодні була гарна атмосфера та конструктивний дух, що, я вважаю, створює необхідну передумову для наступного раунду тристоронніх газових переговорів та для того, щоб все було врегульовано до кінця цього року.

Джерело


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ