Що чекає на Афганістан після перемоги талібів?

Що чекає на Афганістан після перемоги талібів?
Нещодавно радикальне ісламське угруповання “Талібан” без бою зайняло столицю Афганістану Кабул. Хоча таліби заявили, що не будуть захоплювати посольства, країни Заходу здебільшого вирішили евакуювати своїх дипломатичних працівників. Наразі на аеродромі в Кабулі перебувають американські військові, які повинні забезпечити мирну евакуацію дипломатів, громадян США та інших західних країн. Проте зробити це не так легко, оскільки тисячі мешканців Афганістану, які співпрацювали з попереднім урядом чи з американцями, намагаються потрапити на літаки, навіть блокуючи їхній виліт і чіпляючись за шасі. Усі вони бояться, що таліби будуть їх переслідувати і знищувати.

Спочатку планувалося, що в країні буде діяти перехідний уряд, який передасть владу “Талібану”. Проте угруповання заявило, що не визнає такого уряду і всю повноту влади бере у свої руки. Нещодавно один із представників “Талібану” Муджахід провів пресконференцію, на якій  привітав усіх зі звільненням від окупації США та  заявив, що таліби не будуть переслідувати опозиціонерів й інших інодумців, оскільки хочуть спільно з ними будувати новий Афганістан. За його словами, незабаром буде сформований новий уряд, введені норми шаріату, яких повинні будуть дотримуватися всі мешканці країни. Проте таліби обіцяють не порушувати прав людей. Жінкам, наприклад, дозволять працювати та навчатися, зокрема в університетах. Від жінок також вимагатимуть носити пристойний одяг і хустку, а не паранджу. Окрім того, Муджахід зазначив, що таліби будуть забезпечувати недоторканість дипломатичних представництв і дозволять виїзд усім охочим.

Ця заява дає певні надії, проте експерти здебільшого вважають, що вона є декларативною – так таліби намагаються показати світові, а зокрема країнам Заходу, що їхній рух є прогресивною політичною силою, яка хоче побудувати новий Афганістан. Аналітики вважають, що спочатку відкритих переслідувань, можливо, і не буде, але таліби наводитимуть новий лад жорсткою рукою. На їхню думку, заяви щодо прав жінок є також декларативними, оскільки за нормами шаріату жінка не може вийти кудись  без паранджі й супроводу чоловіка. Експерти також наголошують, що таліби тепер контролюватимуть виробництво наркотиків, тож наркотрафік у західні країни та США збільшиться.

Захід здебільшого не вітає перемогу талібів і намагається вивезти своїх громадян з Афганістану. Деякі держави звинувачують США в тому, що вони покинули афганський уряд напризволяще, вивівши свої війська. У відповідь на це Джо Байден заявив, що американці виконали своє завдання в цьому регіоні: “Аль-Каїда” та  Бен Ладен знищені. Він також зазначив, що американські військові не будуть проливати кров за афганський уряд, який не може сам себе захистити. США надавали значну фінансову й військову допомогу Афганістану, зокрема новітнє озброєння, частина якого сьогодні опинилася в руках талібів. Проте Джо Байден пообіцяв, що буде допомагати всім біженцям із цієї країни.

У деяких провінціях ще є певні джерела спротиву талібам, зокрема на півночі Афганістану, у Панждшері, етнічні таджики та узбеки підняли прапор Північного альянсу й закликають приєднатися до них, щоб боротися проти талібів. Їх очолює таджик Ахмад Масуд – випускник Королівської військової академії в Сандгерсті, що у Великобританії. Проте їм бракує зброї й міжнародної підтримки, хоча, можливо, деякий час вони протримаються, поки рух не закріпиться в інших провінціях.

Перемога талібів послаблює позиції США в цьому регіоні. З іншого боку, Штати хочуть показати своїм союзникам, що вони будуть допомагати тільки тим країнам, які самі прагнуть змінитися. І це хороший урок для України, яка також постійно вимагає допомоги від Америки й хоче здобути статус її головного союзника поза НАТО. Попередній уряд Афганістану мав такий статус, але це не допомогло йому в боротьбі з талібами, які були більш організованими, більш мотивованими й мали підтримку населення. Тож Україна, щоб зберегти свій суверенітет, сама повинна посилювати свою обороноздатність, розвивати економіку, долати корупцію, і ці проблеми розв’язати зможемо тільки ми. США будуть нам допомагати, але тільки тоді, якщо бачитимуть, що ми достойні цієї допомоги й готові до подолання сучасних викликів і загроз.

З “Талібаном” згодний співпрацювати Китай, зокрема в справі розбудови інфраструктури Афганістану, якщо рух забезпечить недоторканість інвестицій. Пекін також радо вкладатиме кошти у видобуток корисних копалин, яких багато у цій країні. Талібам вигідна допомога Китаю, оскільки їм потрібно стабілізувати економічну ситуацію.

Росія має певні застереження щодо “Талібану”, адже за часів Радянського Союзу ледь не програла війну талібам. Також Кремль побоюється експансії талібів у Центральну Азію. Таджикистан, який входить до Організації договору про колективну безпеку, нещодавно попросив Росію допомогти із захистом своїх кордонів. І Москва надала допомогу своєму союзнику: у країну були перекинуті десантні підрозділи, які посилили 201 військову базу Росії у Таджикистані. У серпні відбулися військові навчання на кордоні з Афганістаном за участі Узбекистану, Росії й Таджикистану. Водночас Москва заявила, що вона буде проводити переговори з талібами, і поки що російське посольство залишається в Кабулі. 

Має свої інтереси в Афганістані й Туреччина, яка активно працює  в усіх тюркських країнах. Туреччина хоче стати потужним регіональним гравцем, тож співпраця з талібами для неї є вигідною. Країни Євросоюзу дуже обережно і з певним острахом ставляться до “Талібану” й розуміють, що невдовзі зіштовхнуться з новими потоками біженців, що тікатимуть від талібів.

Отже, ситуація в Афганістані залишається складною, проте в перемозі талібів і настанні нових часів уже ніхто не сумнівається.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Між США й Китаєм посилюється санкційна війна Чому США дозволили добудову “Північного потоку-2”