Щоб не уникали суперництва

Щоб не уникали суперництва
Пробудження у жінок відчуття влади підвищує їхню схильність до суперництва – пише Аріадна Цьонжеля у журналі świat Nauki.

Уявімо собі, що ми йдемо увечері і раптом чуємо тріск зламаної гілки. Зазвичай ми не звернемо на це уваги. Але ті самі звуки нас можуть занепокоїти, коли ми саме повертаємося з перегляду «фільму жахів». Праймінґ (priming), інакше кажучи ефект попередження, полягає у збільшенні вірогідності використання певної категорії у процесах мислення і перцепції внаслідок попередньої експозиції на чинники, пов’язані з цією категорією. Це явище стало об’єктом багатьох досліджень. Відомо про один експеримент, у якому певній групі учасників представили слова, пов’язані із ввічливістю, натомість іншій – з грубістю. Піддослідні з другої групи значно частіше потім вирішували перервати розмову експериментатора з іншою особою, затягнену, зрозуміло, спеціально.

Жінки досягають менших професійних успіхів і отримують менші зарплати. Однією з причин такою ситуації, як показали експерименти, є уникання жінками суперництва. Науковці із Max-Planck-Institute für Gemeinschaftsgüte, що у Бонні, та University of Innsbruck провели експеримент, метою якого була перевірка, чи праймінг можна застосовувати в цілях підвищення схильності жінок вдаватися до суперництва. В експерименті взяло участь понад 400 осіб, причому однакові кількості представників обох статей. Частину учасників попросили пригадати собі ситуацію, у якій вони мали над кимось владу, другу частину – ситуацію, коли хтось мав владу над ними. Інші ж, що становили контрольну групу, не були піддані праймінгові.

Потім учасники розв’язували на час прості математичні завдання. Їм потрібно було вирішити, чи завдання вони будуть виконувати індивідуально і за кожне правильне рішення отримуватимуть нагороду, чи будуть змагатися з кількома іншими особами. Вибір суперництва означав вищу винагороду у випадку перемоги, але у випадку програшу учасник не отримував нічого. У групі, яку попередньо не піддавали впливові суперництва, таке рішення ухвалило 40% мужчин і лише 14% жінок. У тій групі, що була попередньо піддана праймінгові, пов’язаному з відчуттям влади, різниця між статями значно скоротилася: на суперництво відважилося 28% мужчин і 20% жінок. Результати дослідження були опубліковані в жовтні (минулого року) в Nature Communications.

Автори дослідження пояснювали його результати таким чином, що пригадування собі ситуацій, пов’язаних з володінням владою, схиляють до реалістичної оцінки своїх можливостей. Такі методи, на думку дослідників, можуть отримати застосування у системі освіти і професійній підготовці.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ