Штучний інтелект і робототехніка на службі поліції

Штучний інтелект і робототехніка на службі поліції
Впровадження технологічних досягнень наукового прогресу в діяльність правоохоронних органів підвищує ефективність їхньої роботи і безпеку населення.

США. Штучний інтелект допомагає ловити злочинців

Нині  у США немає офіційної статистики серійних вбивць. За приблизними підрахунками, в Америці може бути від 25 до 340 активних маніяків, які вбивають не менше 150 осіб на рік. До того ж поліцейські часом не можуть належним чином класифікувати злочин, вважаючи жертву серійного вбивці нещасним випадком чи вбивством на побутовому ґрунті, тому статистика може бути ще кривавішою.

Штучний інтелект може допомогти правоохоронцям з пошуком злочинців, однак для цього машину потрібно навчити за матеріалами вже розкритих справ. Зараз таке навчання проводять з алгоритмом CARMEL, який розшифровує криптограми убивці на прізвисько Зодіак. Злочинець убивав людей на півночі Каліфорнії й у Сан-Франциско наприкінці 1960-х років. Особа злочинця досі невідома. Убивця використовував псевдонім Зодіак підписуючи листи, які відправляв у редакції місцевих газет. У конвертах також були чотири криптограми, в яких убивця зашифрував відомості про себе. Людям удалося розшифрувати лише одну. CARMEL з величезною швидкістю підбирає трильйони різних ключів до дешифровки, водночас читаючи мільярди текстів, опублікованих в англомовному Інтернеті. Після чого він порівнює їх з 340-символьними криптограмами Зодіаку, сподіваючись виявити правильний порядок букв і послідовність слів у реченнях.

У CARMEL і його творця Кевіна Найта вже є успішний досвід дешифровки документів, які ніхто раніше не міг прочитати. Їм вдалося зламати один з найважчих шифрів: Copiale Cipher – рукописний 105-сторінковий манускрипт кінця XVIII століття. Проте невідомо, чи допоможе розкриття злочинів півстолітньої давності ефективніше розслідувати сучасні справи. Тому Томас Хенгроув створив алгоритм для “Проекту боротьби з вбивствами”. На його думку, 5000 злочинців щороку уникають покарання. Тому алгоритм працює над створенням “карти нерозкритих вбивств”, виявляючи райони, де найчастіше скоюються злочини, винуватців яких так і не вдалося упіймати.

Поліція Чикаго тестує комбінацію з найновіших технологій і підходів, щоб приборкати злочинність. Шість районів контролює система, що працює на основі потокового відео, Big Date і машинного навчання. Вона передбачає злочини, допомагає поліції встановлювати особу порушників і може автоматично вислати опергрупу. Алгоритм Хенгроува сканує всі дані, які ФБР публікує за результатами розслідувань. Він виділяє випадки, в яких збігаються конкретні деталі, характерні для злочинів, ймовірно здійснених однією і тією ж людиною. Після чого наносить їх на карту. Статистика ведеться не лише у Чикаго, але і по всій країні. На сайті проекту можна переглянути статистику вбивств, здійснених в конкретних містах. Це допомагає слідчим швидко знаходити схожі за почерком злочини, що полегшує розшук серійних вбивць.

Поліцейські дрони розганяють агресивний натовп

У 2015 році поліція Північної Дакоти запропонувала оснастити дрони сльозогінним газом. Правоохоронці пояснили свою ініціативу тим, що використання дронів зменшує потребу в наземному регулюванні агресивної поведінки натовпу і знижує ризик травмування поліцейських. Безлади простіше відстежувати і контролювати з повітря, до того ж дрони можуть звітувати про ситуацію в режимі реального часу. Цю заяву жорстко критикували правозахисні організації США.

Aero Surveillance 150

Упродовж декількох років безпілотники використовуються в правоохоронних органах різних країн. Наприклад, французький вертоліт Aero Surveillance 150 з денною й нічною камерами, двома сховищами на дев’ять гранат із сльозогінним димом або газом. А от правоохоронні органи Китаю використовують як невеликі апарати з відеокамерами, так і шестигвинтовий Tong Fei II, що може переносити будь-яке устаткування, наприклад, декілька бомб або сльозогінний газ.

Tong Fei II

Інший китайський гвинтокрил компанії Hubei Handan Mechatronics Ltd презентували на виставці Asia Pacific China Police в 2014 році. Він оснащений не лише сльозогінним газом, але й підстовбурним гранатометом.

Поліції індійського міста Лакхнау в штаті Уттар-Прадеш придбала п’ять безпілотників, які можуть піднімати до 2 кг ваги. Вони можуть скидати перцевий порошок на мітингувальників у разі потреби. На виставці Milipol в 2015 році була також представлена система Cyclone для контролю за натовпом. Cyclone можна встановити на різних літальних апаратах. Він оснащений 12 гранатами.

Hubei Handen

У США використання дронів для потреб поліції регулюється на законодавчому рівні окремо у кожному штаті. Основними контраргументами противників є дорожнеча (окрім закупівлі самого апарату, потрібно буде провести курс навчання особового складу з його управління), а також можливість втручання в приватне життя. Але майже в усіх штатах дозволено використовувати дрони під час пошуку зниклих дітей або літніх людей. Для цього, окрім ордера, правоохоронцям необхідно отримати дозвіл від Федерального управління авіації.

У Великобританії дронів активно використовують під час завдань Міністерства оборони, а поліція нещодавно почала використовувати їх в аеропортах. Британці схвалюють використання безпілотників для контролю безпеки, і це дозволяє уряду розширювати подібні програми.

Cyclone

У Індонезії в 2015 році в рамках експерименту адміністрація міста Джакарта вирішила застосувати дрони для спостереження за порядком під час свята Ураза-байрам. У місцях масового скупчення людей цей метод виявився ефективним і безпечним, тому тепер дрони використовуються для контролю ситуації в густонаселених районах столиці Індонезії, а також для моніторингу автомобільних доріг.

Китай. Робот-поліцейський в Пекіні

У Пекіні дорожній патруль протестував першого робота, який стежить за порушеннями водіїв на дорогах. Це маленька поліцейська машина, що їздить зі швидкістю 5 км/год. Випробування пройшли на автостраді до аеропорту Шоуду. Завдання робота-копа – їздити розділовою смугою і робити фото або відео порушень. Також робот відправляє водіям повідомлення про погану погоду, ремонти шляхопроводів або ДТП. При виникненні аварії робот швидко приїжджає на місце, знімає всі необхідні матеріали і відправляє їх у поліцію.

Shadowhawk – безпілотний гвинтокрил виробництва Vanguard Defense Industries. Його використовують військові США

Пекінські правоохоронці планують встановити таких роботів й на інших шляхах для посилення контролю дорожньої ситуації в місті. Транспортна поліція Чженчжоу бере участь в експерименті, який може допомогти підвищити ефективність системи виявлення злочинців. Згідно із статистикою, в країні одна з найбільших систем відеоспостереження в світі, в китайських містах встановлено 170 млн. камер відеоспостереження, кожна з яких підключена до єдиної системи розпізнавання облич.

Роботизований поліцейський з’явився на залізничному вокзалі Чженчжоу в провінції Хенань. Окрім контролю, він може спілкуватися з пасажирами. Схожі роботи-копи з’явилися в місті ще раніше, в жовтні 2017 року біля Будинку народних зібрань, де проходив XIX з’їзд Комуністичної партії Китаю. Там вони функціонували понад півроку.

На залізничному вокзалі Чженчжоу також працюють патрульні поліцейські, які використовують смарт-окуляри. Ґаджет має функцію розпізнавання облич і допомагає офіцерам впіймати злочинців. Розумні окуляри – це розробка пекінської компанії Llvision Technology. Девайс підключається до невеликого пристрою по дротяному зв’язку. Після сканування обличчя перехожого комп’ютер підключається до єдиної бази даних і за допомогою системи розпізнавання облич починає пошук збігів. Усе це дозволяє виявити злочинця набагато швидше, ніж це зробили б камери.

Україна

Перший заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін розповів, що в Департаменті патрульної поліції створено підрозділ аеророзвідки, оснащений останніми зразками дронів. Роботи допомагають не тільки виявляти факти злочинів, наприклад, місця незаконного видобутку бурштину та вугілля, але й затримувати зловмисників. Поліцейські з підрозділу з боротьби з наркозлочинністю за допомогою безпілотників знайшли в Дніпропетровській області 36 ділянок, засіяних коноплями. Також роботи зможуть виявляти браконьєрів, незаконний видобуток корисних копалин, незаконні рубки лісу, осередки лісових пожеж, допоможуть шукати заблукалих в лісі чи горах. Дрони також моніторять дорожню ситуацію на трасах Дніпропетровської та Київської областях і шукають викрадений транспорт. Нацполіція планує створити спецгруп аеророзвідки в кожному регіоні України.

Позитивний досвід використання безпілотників має Держприкордонслужба України. За допомогою дронів харківські прикордонники відслідковують ситуацію в прикордонних з Росією районах. Їхні колеги в Закарпатській області використовують безпілотників для розвідки ситуації в важкодоступних місцях, зокрема для виявлення контрабандистів і нелегальних мігрантів.

Отже, технічні досягнення, зокрема штучний інтелект, роботи та дрони, вже тепер допомагають правоохоронцям в усьому світі. Окрім того, що вони спрощують роботу поліцейських, вони також захищають правоохоронців від нещасних випадків чи надмірної агресії. До того ж штучний інтелект працює над алгоритмами пошуку серійних убивць та кривдників, щоб зробити людське життя безпечнішим.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ