Січеславська чи Дніпровська?

Січеславська чи Дніпровська?

 

21 листопада 2018 р. президент України Петро Порошенко подав на розгляд Верховної Ради законопроект № 9310, що передбачав перейменування Дніпропетровської області в Дніпровську.  Згодом, 23 листопада, у парламенті було зареєстровано альтернативний законопроект № 9310-1 про перейменування області в Січеславську, який 7 лютого Верховна Рада підтримала та направила до Конституційного суду.

Чи потрібно перейменовувати Дніпропетровську область? З морального та історичного погляду – потрібно, адже названа вона на честь Григорія Петровського – злочинця, співорганізатора Голодомору, народного комісара внутрішніх справ, який підписував сумнозвісні і криваві більшовицькі розпорядження про червоний терор.

Якщо перейменовувати, то в Дніпровську чи Січеславську? Перший варіант є рудиментом спочилого Радянського Союзу, де назви областей, адміністративних одиниць зазвичай були тотожними до місцевих метрополій.

По-друге, річка Дніпро тече через Росію, Білорусь та Україну, тому є гідронімом. Місто ж перейменоване на Дніпро (колишній Дніпропетровськ), бо люди поміж собою скорочували назву. Отже, це рішення не базується на жодних національно-історичних підставах.

До того ж наші регіони мають власні історико-етнографічні назви, як-от Поділля, Волинь, Закарпаття, Буковина тощо, які сприяють становленню місцевої національно-патріотичної ідентичності.

Чи варто називати область Січеславською? Ще з 16-го століття на цих теренах почало зароджуватися козацтво. Загалом в Україні було вісім Січей, п’ять із них – саме на території колишньої Дніпропетровської області, зокрема Томаківська (1570-ті – 1593 рр.), Базавлуцька (1593 – 1638 рр.), Микитинська (1639 – 1652 рр.), де вперше гетьманом було обрано Богдана Хмельницького, Чортомлицька (1652 – 1709 рр.) та Нова Січ (1734 – 1775 рр.). Окрім того, південні райони колишньої Дніпропетровщини, зокрема Царичанський та Петриківський райони, входили до Гетьманщини.

Від ХІХ – поч. ХХ ст., коли в Україні виникли перші просвітницькі рухи, зародилася новітня політична думка, з’явилися суттєві праці та дослідження про козацтво (зокрема, і відомого краянина Д. Яворницького), про Дніпропетровщину почали говорити як про козацький край.

З 1917 року українські громадсько-просвітні та громадсько-політичні організації (надто – місцеві) хотіли, щоби місто Катеринослав, назване на честь російської цариці, яка пригноблювала Україну, перейменували на Січеслав. У 1918-му Українська Центральна Рада УНР планувала розробити відповідний законопроект, але не встигла, бо втратила владу внаслідок гетьманського перевороту.

Згодом, коли місто захопили денікінці та більшовики, Січеслав знову стали називати Катеринославом, який 1925 року перейменувала на свій лад влада російсько-більшовицьких окупантів.

Отже, навіть із погляду державної плинності та спадкоємності назва Січеслав (Січеславщина) не є “вигаданою”. Ба більше, оскільки це козацький край, перейменування є важливим і для посилення загальнонаціональної та усвідомлення місцевої ідентичності; воно є політично, історично та морально обумовленим.

Перейменування Дніпропетровської області на Січеславську підвищить локальний патріотизм. Нині цей край є передовою фронту, а січеславці зробили великий внесок для оборони України, проявили здібності січового козацтва, щоби російський ворог не просунувся вглиб нашої держави.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ