Сліпучий захист

Сліпучий захист

Блискучі, мерехтливі покриття можуть видаватися не найкращою еволюційною стратегією для комах, які намагаються уникати голодних птахів. Тимчасом кілька років тому біологи виявили, що опалесценція — зміна кольору залежно від кута зору — може бути камуфляжем для златок, які перебувають серед освітленого сонцем листя. До того ж із досліджень, нещодавно опублікованих в Animal Behavioral, випливає, що опалесценція виконує ще одну захисну функцію: виявляється, що птахи за природою є недовірливими до зміни кольору — пише Кейт Голембієвскі в журналі Scientific American.

Як твердять дослідники, це вперше було виявлено, що опалесценція, на відміну від звичайного блиску чи яскравих кольорів, відлякує хижаків, точніше “захистом є мінливість, тобто специфічна риса опалесценції”, каже Карін К’ємсмо, екологиня із Бристольського університету в Англії, яка керує дослідженнями.

Щоб перевірити, як птахи реагують на опалесценцію кольору в златок, К’ємсмо і її група підготували блискучі покриття жука Sternocera aequisignata, що змінюють колір, штучні блискучі та матові зелені покриття, а також покриття з матовим лаком, що змінює колір, і поклали під них як принади личинки борошняного хруща. Такий буфет вони запропонували одноденним курчатам. Пташенята виїдали хрущів з-під матових зелених покриттів, але вагалися, чи сягати попід інші. Попередні дослідження показали, що птахи уникають блиску, але оминання зміни кольорів раніше не фіксувалось.

Йоганна Маппес, біологиня із Гельсінського університету, яка брала участь у попередніх дослідженнях, але до нових не була залучена, хвалить застосування групою К’ємсмо різних типів покриття, особливо матової опалесценції.

Нові відкриття вказують на те, що опалесценція — це еволюційний аспект типу “два в одному”: допомагає златкам сховатися і відлякує хижаків, які їх зауважують. К’ємсмо натякає, що це допоможе з’ясувати, чому так багато комах використовують опалесценцію: “Це забезпечує їм захист багатьма способами”.

Гіпотеза подвійності пояснює також, чому жуки еволюціонували до опалесценції, а не до типового попереджувального кольору, як-от яскраво-червоний чи помаранчевий. Ці кольори часто використовують комахи, що мають додатковий захист — отруту. У випадку златки, яка не володіє засобами хімічного захисту, притягнення уваги типовим застережним кольором може бути невигідним; краще вже замаскуватися, якщо це можливо.

Потрібні подальші дослідження, щоб дізнатися, чому опалесценція відлякує птахів. Науковці вважають, що жуки можуть наслідувати інших комах з опалесценцією, які мають хімічний захист, або ж дезорієнтовувати ворога: коли змінюється колір жука, то хижак не здатен вирішити — безпечна ця комаха чи загрозлива. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вбивця лібідо Любовна перекуска