Спіралі історії

Спіралі історії

Одним із невеселих парадоксів історії є локомотивна роль таких подій, як війни й революції. Перша світова перевела світ із багатовікової традиційної колії на рейки Модерну та зримо прискорила технічний прогрес, перестрибнувши з коней на танки й літаки. Друга світова війна розпочала одночасно атомну, реактивну, радіолокаційну та комп’ютерну ери, а її ракетний геній став творцем перемоги США в місячних перегонах.

Корейська війна фіналізувала цивілізаційне складання того, що ми звикли називати Заходом, або ж “вільним світом”. В’єтнамська війна, включно з П’ятою паризькою революцією, поклала початок Постмодерну й тим тектонічним морально-політичним зрушенням, що призвели до теперішнього глобального тренду толерантності. Дві війни в Іраку та 20-річна війна в Афганістані примирили світ із “ситуацією постправди” і стали ситуативним прологом до Гіпермодерну.

Те, що війна, з-поміж іншого, є найпотужнішим дискурсивним прискорювачем, актуально не лише для глобального поля, але і для нашої країни. Загалом сама українська нація виникла в горнилі релігійно-станової війни Хмельницького. Модерну державність нація вперше здобула на ще гарячому згарищі Першої світової, а засновником ООН її “презентаційна оболонка” була призначена за підсумками Другої. За постмодерної доби Україна вперше відчула себе державою на початку війни з Росією – навесні та влітку 2014 року. Тому зовсім не дивно, що формування нової, “свіжої”, уже суто гіпермодерної України відбувається серед вибухів та артилерійських дуелей.

І тут варто зауважити, що історія завжди розгортається, образно кажучи, двома незалежними/залежними спіралями: фронтальною (стрижневою) механікою подій і ризомним (мережевим) визріванням смислів. Різниця полягає в тому, що подієва фронтальність формується за домінантної присутності певного сукупного тіла, біологічного складника людства. А змістова спіраль певним чином дистанційована від тілесності. Вона ніде не проявляє себе в цілісній зримій маніфестації, є завжди дискретною, фрагментарною, завжди виступає як “таємний делегуючий”, ховаючись за змінними масками брендів, персон, гасел, рішень, імен і переконань.

Тому розуміння теперішнього стану смислової спіралі майже невловне. Воно зазвичай “тікає” від означень публіцистів, від висновків аналітиків, від усіх тих, хто звик до спрощеної картини світу, до зримої маніфестації буття. Це розуміння вимагає високого рівня абстрагованості, а ще свободи від шаблонів, які завжди підтримують інерцію мислення.

Талановитим харизматам вдається “впіймати” це розуміння завдяки вродженій здатності відчувати настрої мас, завдяки розвинутій політичній інтуїції, поєднаній із багаторічним досвідом. Талановиті харизмати тепер усі на нашому боці. А на протилежному – шаблонники, догматики та просто холопи “духу важкості”.

Нинішня війна також вмонтована в ці історичні спіралі, які, наче зоряне гілля галактик, виростають із “чорної діри” доісторичного людства. На першій спіралі відбувається механічний рух бронетанкових колон, десантних кораблів і балістичних ракет, триває механічне виконання волі московського психопата, продовжується механічна робота дипломатії, рефлектується механіка інвестиційних ринків тощо.

На другій спіралі ми бачимо остаточне перетворення постсовкової країни на Державу, яка стоїть на визначеній і безальтернативній ідентичності. А ще бачимо, як цю українську ідентичність визнає весь вільний світ, бачимо маніфестацію політичної нації, яка твердо вийшла за провінційні межі та відкинула ресентиментальну покору перед долею.

Невдовзі ця смислова спіраль вирівняє подієву. І це відкриє шлях до стрибкоподібного переходу України з архаїчного “топосу поразки” до сучасного цивілізаційного дискурсу, де будуть закріплені тренди національної перемоги над могутнім ворогом і глобального визнання українців вільним народом вільного світу та вільної Європи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Магічний бік війни