Спосіб на важкі рани

Спосіб на важкі рани

Не всі рани гояться самі. Деякі діабетні виразки, опіки і пост операційні рани спричиняють довготривале страждання і без застосування ефективного лікування можуть ятритись нескінченно. Іноді в них починається зараження, яке в остаточних випадках призводить до смерті пацієнта – пише Саймон Мейкін у часописі Scientific American.

Терапії, що застосовуються зараз, часто полягають у хірургічному втручанні або ж призводять до надуживання антибіотиків, що може загострити проблему стійких до антибіотику бактерій. «Затяжні рани трапляються у десятків мільйонів людей – каже Вей Гео, біомедичний інженер з Каліфорнійського технологічного інституту. – Існує нагальна потреба індивідуалізації підходу до лікування ран».

В праці, результати якої були опубліковані в Science Advances, Гео і його співробітники використали гризунів для тестування «розумного бандажу», який може полегшити і прискорити загоювання затяжних ран. Складається він з розтяжного полімерного пластиря, який ліпиться до шкіри і містить лікувальні субстанції, а також тоненького шару електронних схем, які дають змогу моніторувати та безпровідно передавати дані про стан рани. Він уможливлює терапію подвійного типу: контрольоване використання ліків та електричних імпульсів.

Цей бандаж використовує результати попередніх спроб загоювання ран за допомогою електричних імпульсів. Такий процес, званий електротерапією, спричиняє як притягання імунних клітин і клітин шкіри до рани, так і стимулювання росту і поділу клітин. Опубліковані минулого року результати досліджень, проведених під керівництвом інженера Юанвен Цянга з Університету Пеннсильванії, стосувалися бандажу, який моніторував температуру і провідність, використовуючи зібрані дані для миттєвого підбору відповідної електротерапії.

Нові дослідження, крім цього, беруть до уваги й біохімічні параметри. Окрім температури і pH, біосенсор моніторить рівень аміаку, глюкози, молочної кислоти і сечової кислоти; загалом такі заміри надають інформацію про запальний стан, інфекцію і етап заживання. «Біохімічні сигнали відкривають нові можливості, оскільки дозволяють дізнатись, що фактично відбувається на молекулярному рівні – каже Цянг. – Це ключова новинка». Гео та його співробітники додали також електроактивний гель, котрий виділяє протизапальний і протибактеріальний засіб під впливом імпульсу від електроду. Інший електрод безпосередньо стимулює рану.

Протестувавши бандаж на гризунах з діабетними ранами, група виявила, що він точно реєстрував змінність запальних і метаболічних станів на різних етапах загоювання ран. Забезпечена бандажем комплексна терапія повністю вилікувала рани у гризунів упродовж двох тижнів. У кожному випадку індивідуалізованої терапії за такий час було досягнуто щонайменше часткове загоювання, тоді як у тварин, яких не лікували, рани не гоїлися.

Науковці мусять ще перевірити тривалість біосенсора в бандажі у випадках з затяжними ранами у людей. «Вимоги щодо життєздатності пристрою у гризунів і у людей дуже відрізняються – каже Цянг. – Стабільність при такому тривалому процесі ще не тестували».

Готуючись до тестів за участю людей, дослідники працюють над вдосконаленням точності й стабільності. «Ми сподіваємося застосувати цю розумну технологію банда жування ран в людей у наступному році – каже Гео. – Не втрачаємо надії, що отримана інформація дозволить нам реально допомогти людям із затяжними ранами».           

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ