США планують накласти нові санкції на “Північний потік-2”

США планують накласти нові санкції на “Північний потік-2”
У США готується пакет додаткових санкцій проти компаній, що беруть участь в будівництві “Північного потоку-2”. Нові обмеження можуть перетворити газопровід в нечувано дорогу недобудову.

Нагадаю, що спорудження цього газогону є прямою загрозою економічній безпеці і національним інтересам України. Якщо “Північний потік-2” усе ж прокладуть, то приблизно 55 млрд м3 газу щороку буде постачатися в Європу в обхід України. Росія декілька разів стверджувала, що проєкт має лише економічний характер, проте головне його завдання швидше геополітичне – зменшити транзитний потенціал України, а отже – і її вплив на європейські країни, завдавши їй у такий спосіб значних економічних збитків. Минулого року російський “Ощадбанк” опублікував звіт, який спростовує твердження про прибутковість трубопроводу та інших проєктів “Газпрому”, а водночас підтверджує його геополітичне значення.

“Північний потік-2” лобіює Німеччина, а особливо активно – ексканцлер Герхард Шредер, який входить в наглядову раду “Газпрому”. Директор Східного комітету німецької економіки Міхаель Хармс зазначив, що під санкції США можуть потрапити фірми із 12 європейських країн. Хоча США й декларують, що вони начебто хочуть захистити Європу, а зокрема Німеччину, від газової залежності, насправді ж, на думку Хармса, вони мають намір продавати в цей регіон газ власного видобутку.

Проти будівництва “Північного потоку-2” виступають країни Балтії та Східної Європи. Вони вважають, що запуск труби не тільки послабить Україну, але й загрожуватиме ЄС. Зокрема, президент Польщі Анджей Дуда нещодавно заявив, що проєкт газопроводу “має політичний характер”, а його реалізація “перешкоджатиме створенню ефективного енергетичного союзу у Європі”.

Щоби зменшити вплив Росії на європейську систему безпеки, у квітні 2019 року Європарламент підтримав проєкт документу, який поширює дію європейської газової директиви на “Північний потік-2”. Ця директива спрямована на боротьбу з монополістами, зокрема один з її пунктів передбачає, що транспортуванням газу не може займатися та сама приватна корпорація, яка “блакитне паливо” видобуває і продає. У проєкті “Північний потік-2” усім цим займається корпорація Nord Stream-2 AG, яка належить “Газпрому”. Оскільки вимоги газової доктрини ця фірма не виконує, потрібно створити незалежного оператора.

На думку низки експертів, після введення нових американських санкцій завершення будівництва “Північного потоку-2” залишається під великим питанням і може затягнутися до 1-го кварталу 2021 року, а то й на довше. І хоча залишилося прокласти лише 160 кілометрів, швейцарська компанія Allseas уже відкликала свої судна-трубоукладачі. Росіяни стверджують, що цю роботу може виконати російське судно “Академік Черський”, але для цього потрібно його модернізувати в далекосхідному порту Находка, на що піде певний час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


США зменшують свій військовий контингент у Німеччині Протести в Америці і Європі: російський слід