Стратегічні комунікації: шляхи розвитку

Стратегічні комунікації: шляхи розвитку

Шклярук М. Г., аспірант Національної академії державного
управління при Президентові України

В умовах гібридної війни для України надзвичайно важливими є узгоджене інформування громадян про ситуацію в країні та взаємодія органів влади у цій сфері. Головним комплексом заходів для реалізації цієї мети є стратегічні комунікації.

У вересні 2015 року Секретар РНБО Олександр Турчинов та Генсек НАТО Єнс Столтенберг підписали Дорожню карту програми Партнерства у сфері стратегічних комунікацій[1]. Документ передбачає підготовку персоналу, сприяння розбудові профільних структур, розвитку законодавства, проведення наукових досліджень тощо. Програма Партнерства здійснює підтримку України у сфері стратегічних комунікацій, зокрема допомагає інформувати громадськість про події в державі та протидіяти російській пропаганді.

 Учасники Партнерства від України визначили суб’єктами сектору безпеки і оборони Міністерство інформаційної політики та Міністерство закордонних справ України. У документі також зазначено, що Партнерство є відкритим для інших учасників, які хочуть зробити внесок у реалізацію проектів її програми.

Після підписання Дорожньої карти Партнерства було внесено низку змін до деяких документів, зокрема, у новій редакції Воєнної доктрини України від 24 вересня 2015 року № 555[2], уперше закріпили визначення “стратегічні комунікації” як скоординоване і належне використання комунікативних можливостей держави – публічної дипломатії, військових зв’язків, ЗМІ, інформаційних та психологічних операцій, заходів, спрямованих на просування цілей держави. Згодом термін “стратегічні комунікації” почав офіційно вживатися в нормах українського законодавства.

Проблема розвитку системи стратегічних комунікацій порушується також у низці документів у сфері безпеки та оборони: у Річній національній програмі співробітництва Україна – НАТО на 2016 рік від 12 лютого 2016 року № 45[3], Концепції розвитку сектору безпеки і оборони від 14 березня 2016 року № 92[4], Стратегічному оборонному бюлетені від 6 червня 2016 року № 240[5], Доктрині інформаційної безпеки України від 25 лютого 2017 року № 47[6] тощо. У них, зокрема, встановлено, що впровадження системи стратегічних комунікацій у сферу безпеки і оборони повинно стати основою розвитку цілісної системи управління цим сектором.

На базі Стратегії національної безпеки, Воєнної доктрини та Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України стратегічні цілі держави у сфері захисту мають реалізовуватись, зокрема, шляхом розбудови спроможностей оборонних сил у площині стратегічних комунікацій.

Для реалізації Дорожньої карти Партнерства апарат РНБО України підготував План заходів зі зміцнення інституційної спроможності органів державної влади у сфері стратегічних комунікацій, зокрема розробку навчальних програм публічної комунікації для керівників відомств цього сектору та започаткування нової програми “Ціль партнерства С0021 “Стратегічні комунікації”. Також у грудні 2015 року у Міністерстві закордонних справ створили Управління публічної дипломатії.

Процес розбудови системи стратегічних комунікацій є важливим кроком для протидії російській інформаційній агресії. Для становлення міцної інформаційної політики України необхідно узгодити бачення концепції стратегічних комунікацій, а також створити повноцінний та довгостроковий механізм підготовки фахівців цього сектору.

[1] Дорожня карта Партнерства у сфері стратегічних комунікацій між Радою національної безпеки і оборони України та Міжнародним секретаріатом НАТО / МЗС України. – 2015.

[2] Указ Президента України від 24.09.2015 № 555 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року «Про нову редакцію Воєнної доктрини України».

[3] Указ Президента України від 12.02.2016 № 45 «Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна – НАТО на 2016 рік».

[4] Указ Президента України від 14.03.2016 № 92 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 березня 2016 року «Про Концепцію розвитку сектору безпеки і оборони України».

[5] Указ Президента України від 06.06.2016 № 240 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2016 року «Про Стратегічний оборонний бюлетень України».

[6] Указ Президента України від 25.02.2017 № 47 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 грудня 2016 року «Про Доктрину інформаційної безпеки України».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ