Гранична ціна на російську нафту – крах економіки рф?

<strong>Гранична ціна на російську нафту – крах економіки рф?</strong>

Нещодавно Євросоюз встановивграничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Переговори були тяжкими. Наші сусіди, зокрема Польща, Чехія, Словаччина, країни Балтії, обстоювали ціну в 30 доларів. Якби її встановили, то це посприяло б швидкому краху російської економіки. Проте інші країни, як-от Греція і Кіпр, хотіли встановити вартість на рівні приблизно 70 доларів. Саме ці держави мають найбільше танкерів, які й перевозять російську нафту, і їм, звичайно, вигідна висока ціна.

Президент України Володимир Зеленський розкритикував це рішення, зазначивши, що така вартість буде сприяти підтримці російської економіки, а це буде давати можливість і надалі фінансувати війну. Він заявив, що з початку вторгнення в Україну росія заробила 24 млрд доларів за продаж енергоносіїв. Ці гроші вона отримувала також і з країн Євросоюзу, частина з яких є залежною від російської нафти та газу. Але ситуація поступово змінюється.

5 грудня почало діяти обмеження Євросоюзу на постачання російської сирої нафти, тож європейські країни, окрім, наприклад, Угорщини, Чехії, Словаччини, економіка яких не може відразу перелаштуватися на інші джерела енергоносіїв, здебільшого вже не будуть її закуповувати, а тому шукають інші джерела постачання. Навіть Німеччина, яка була дуже залежна від російських енергоносіїв, сьогодні вже укладає договори з іншими країнами-експортерами. Попри нестабільність енергетичного ринку внаслідок агресивних дій росії Німеччина заповнила свої газосховища, тому холод їй точно не загрожує. І європейські країни здебільшого беруть із неї приклад.

Отже, хоча ціна в 60 доларів за барель здається високою, насправді вона не дає можливості російським нафтовим компаніям заробити великі кошти. Так, собівартість видобутку 1 бареля російської нафти залежно від родовища становить 20–40 доларів. А якщо порахувати ще й витрати на логістику, то ціна зросте до приблизно 50–60 доларів, тому російські нафтовидобувні компанії будуть змушені продавати нафту майже за собівартістю. Експерти зазначили, що якби граничну ціну зробили меншою, російським компаніям було б узагалі невигідно продавати нафту, оскільки вони б працювали собі в збиток. А так російська нафта ще залишатиметься на світовому ринку, проте ціни на неї не будуть підійматися, а її видобуток щомісяця зменшуватиметься.

6 грудня, відразу після введення обмежень, ціни на нафту сорту Brent вперше з початку року впали нижче 80 доларів за барель, а ф’ючерси на WTI зменшилися до 73,43 долара. Це відбулося також завдяки тому, що країни ОПЕК, у яких ключову роль відіграють Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати, вирішили не зменшувати видобутку нафти. Це свідчить про те, що ціни на неї не будуть підійматися. Крім того, попит на нафту на світовому ринку дещо зменшився через посилення карантинних заходів у Китаї, який є одним із головних її споживачів.

Усе це дуже невигідно для росії.У відповідь на рішення Євросоюзу про запровадження граничної ціни москва заявила, що буде збільшувати торгівлю з Китаєм, Індією та іншими азійськими країнами. Але їм вона однаково продає нафту зі знижками, тож вони не куплятимуть її за високу ціну. Крім того, китайський попит починає падати. Росія також заявила, що буде вводити обмеження проти тих країн, які підтримуватимуть європейські санкції, або й узагалі припинить постачання нафти. Але європейські держави вже диверсифікують ризики й закупляють нафту з Близького Сходу, Азербайджану тощо, щоб не залежати від російської нафти. Тому якщо росіяни припинять її постачати, то європейці зможуть без неї обійтися, хоча й із певними збитками. А от росія змушена буде закривати свої свердловини, а це призведе до занепаду нафтовидобування. Тож москва буде змушена грати за правилами, які диктує ЄС.

Російські політики також заявили, що рф контрабандою буде постачати нафту в деякі країни, але масово робити це не зможе. Навіть Китай і Індія не будуть купувати контрабандну нафту, оскільки жоден європейський порт її не прийме. Крім того, нафтотанкери мають бути застраховані, а страхують їх здебільшого у Великобританії чи Норвегії. Тільки за цих умов цивілізовані порти прийматимуть танкери з російською нафтою. Росіяни зазначили, що страхуватимуть свою нафту самі, але більшість країн таке страхування не визнає. Крім того, сьогодні європейські держави посилили вимоги до танкерів із російською нафтою, унаслідок чого 19 суден застрягли в територіальних водах Туреччини, чекаючи на прохід Босфором. Отже, доходи від продажу нафти у рф будуть скорочуватися щомісяця, тож фінансувати кровопролитну війну в Україні, як того хоче “великий диктатор Путін”, через кілька місяців буде неможливо.

Російський бюджет на наступний рік був прийнятий із дефіцитом, а це означає, що європейські санкції хоч і не так швидко, як того хотілося б, але послаблюють російську економіку. Так, за інформацією Financial Times, у жовтні російський бюджет мав дефіцит приблизно 6 млрд доларів, а профіцит у 500 млрд рублів, який був у росії з початку 2022 року, зараз майже повністю витрачений. Й економічні втрати росії будуть тільки збільшуватися. Наприклад, 300 тисяч росіян були мобілізовані, отже, підприємства, де вони працювали, зазнали певних збитків і надходження в російську економіку ще більше скоротилися. Але кремлівський очільник не хоче зупинятися на цьому і планує провести ще одну хвилю мобілізації у середині зими чи на початку весни, тож економіка росії ще більше постраждає. Так “геніальний Путін”, який хотів створити “велику росію”, кожним своїм рішенням усе більше наближає її до краху. А Україна з кожним місяцем стає все міцнішою. За підтримки західних країн вона обов’язково переможе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чим загрожує росії статус держави-спонсора тероризму? Чи буде росія виплачувати репарації Україні?