Суспільство 5.0 – новий етап глобалізації

Суспільство 5.0 – новий етап глобалізації
Світові експерти прогнозують настання наступної економічної революції, в основі якої – технології Інтернету речей (Internet of Things), Великих Даних (Big Data), штучного інтелекту (Artificial intelligence), робототехніки (Robotertechnik) та доповненої реальності (Augmented reality).

Й хоча у різних країнах застосовують відмінні терміни для опису нового етапу розвитку економіки (у США – “Промисловий Інтернет”, у Німеччині – Industry 4.0.), та всі ці концепції сконцентровані на перетворенні промисловості. Натомість теорія “Суспільство 5.0”, розроблена в Японії, передбачає вирішення серйозних соціальних проблем за допомогою раніше згаданих технологій. “Суспільство 5.0” (Super Smart Society або Society 5.0) – це соціально-економічна культурна система, заснована на передових цифрових технологіях, яка забезпечує розвиток науки і технологій для добробуту суспільства.

Сутність концепції “Суспільство 5.0”

Суспільство пройшло декілька етапів історичного розвитку – від первісного ладу до інформаційного сьогодення. Наступною фазою глобалізації може стати так званий суперінтелектуальний соціум, тобто “Суспільство 5.0”. Прийнята урядом Японії однойменна концепція може змінити всі сфери життя і сформувати “розумне” суспільство.

Суспільства 1.0 і 2.0 – аграрні, сільськогосподарські продукти були основним результатом праці та предметом обміну. У Суспільстві 3.0 людство почало входити у еру промислового виробництва. Наступним етапом, “Індустрія 4.0”, став період інформаційного суспільства, коли загальна комп’ютеризація і поява нових технологій визначили розвиток промисловості та виробничого сектору економіки.

Стратегія “Суспільства 5.0” розширює концепцію “Індустрії 4.0”. У новій теорії фізичний та кіберпростір стають єдиним цілим задля вирішення соціальних проблем і створення умов для стійкого економічного зростання. Однак для всебічного розвитку цифрових технологій також необхідне забезпечення широкої інфраструктури.

Технологічна основа цієї концепції у спрощеному вигляді є такою: за допомогою технологій Інтернету речей у фізичному просторі накопичуються величезні масиви інформації (Великі Дані), які зберігаються в кіберпросторі та аналізуються із залученням штучного інтелекту. В результаті цього аналізу виникають нові рішення, які повертаються назад у фізичний вимір.

Як відзначають в Mitsubishi Electric, концепція “Суспільство 5.0” вирішує соціальні проблеми за допомогою інтеграції фізичного і кіберпростору, роблячи життя людини зручним і повноцінним, а інновації безпечними та екологічними. Наприклад, технології доповненої реальності дозволять повноцінно працювати людям з слабким зором. Технології екзоскелетів допоможуть піднімати важкі вантажі і активно фізично працювати навіть людям похилого віку. Системи автономного водіння знімуть майже всі обмеження на пересування людей в особистому автотранспорті. І це лише дещиця прикладів того, як цифрові технології сприятимуть відновленню трудових ресурсів при неминучому старінні суспільства.

Причини виникнення Суспільства 5.0

Згідно зі статистикою, населення планети стійко зростає. Збільшуються і його потреби, а от природні ресурси невпинно вичерпуються. Нові технології у медицині подовжують тривалість життя людини, та при низькому рівні народжуваності виникає проблема старіння суспільства. Як наслідок нечисленне працездатне населення змушене піклуватися про старше покоління. Тому людству для виживання та розвитку потрібний якісно новий технологічний стрибок, наприклад: цифрова економіка – набір інструментів, які при правильному використанні допоможуть нівелювати подібні загрози.

У 2016 році Японія заявила про побудову “Суспільства 5.0”. На думку авторів концепції, існує ряд перешкод, здатних обмежити стійкий розвиток японської економіки і негативно вплинути на стан суспільства, – скорочення кількості працездатного населення і його старіння, стихійні лиха, екологічні проблеми, брак природних ресурсів. Країна може втратити свою конкурентоспроможність, якщо ніяк не реагувати на ці проблеми. Щоб не допустити цього, під егідою японської федерації бізнесу “Кейданрен” було розроблено основи концепції створення суперінтелектуального “Суспільства 5.0”.

У перспективі використання цифрових технологій мало б призвести до розвитку нового типу бізнесу та системи послуг, і відповідно, до зростання економіки, особливо у сфері інтегрованої системи соціального захисту та у медицині. А технологічне оснащення забезпечать бізнес-структури: для розвитку інтелектуальних транспортних і промислових систем Mitsubishi Electric фінансує створення і підтримку платформи e-F@ctory в сфері промислової автоматизації та 3D-карт для автономного водіння на основі супутникової системи зв’язку.

Сьогодні в Японії працює Національний інститут просування цифрової економіки і цифрового суспільства (Japan Institute for Promotion of Digital Economy and Community) – спеціальне профільне відомство, що займається високими технологіями. Лише інформаційно-комунікаційний сектор забезпечує Японії 9% ВВП і 7% робочих місць, тим часом у Євросоюзі ці показники – 4% і 3% відповідно. Завдяки впровадженню цифрових технологій японська економіка виходить з довгого періоду стагнації – за I квартал 2017 року ВВП країни виріс на 0,5%.

Японія має намір продемонструвати роботу нових технологій, створених з метою реалізації концепції під час Олімпійських ігор 2020 у Токіо. Корпорація Mitsubishi Electric, один із світових лідерів промислових та інфраструктурних інновацій, допомагає створювати і реалізовувати концепцію “Суспільства 5.0” в наступних сферах: інтелектуальних виробничих і транспортних системах; “розумних” мережах; цифрових автоматизованих системах управління технологічним процесом; системах автономного водіння.

У стратегії “Суспільство 5.0” перешкоди на шляху до нового ладу мають назву “стіни” – це міністерства і відомства, законодавча система, технології, людські ресурси і схвалення суспільством. Саме тому зміни повинні статися одночасно на двох рівнях – на законодавчому і у свідомості громадян.

Найскладніше на шляху до побудови “Суспільства 5.0” – зламати стіну її прийняття в соціумі. Для цього потрібно приділити увагу освіті та просуванню доктрини у суспільстві. Хоча концепція й створена в Японії, але плодами її реалізації, звісно, зможе користуватися все людство.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ