Світ після пандемії

Світ після пандемії
Невдовзі після того, як з’явилися перші офіційні повідомлення про створення вакцин від коронавірусу, деякі європейські країни анонсували початок щеплення своїх громадян. Очевидно, що про перемогу над вірусом говорити зарано, але принаймні перспективи виходу з цієї глобальної кризи проглядаються. Як і обриси спричинених пандемією змін, які, схоже,залишаться з нами в майбутньому.

Пандемія – нова “ядерна” загроза для людства?

Про Covid-19 і виклики для міжнародної безпеки дискутували на цьогорічному Львівському безпековому форумі.

Заступниця помічника генерального секретаря НАТО з питань публічної дипломатії та комунікації Кармен Ромеро, зокрема, заявила, що вподовж останніх семи місяців наявні виклики безпеці не зникли, а багато в чому прискорились та посилились, зробивши середовище безпеки ще складнішим. За її словами,пандемія додала непередбачуваності до і так доволі складної ситуації з діями Росії, піднесенням Китаю, тероризмом та міграцією. Тому в НАТО вважають, що потрібно “бути готовими до непередбачуваного” і працювати над зміцненням Альянсу, адаптувати до нових викликів стратегію НАТО-2030, а також бути сильними політично та військово на глобальному рівні.

Генерал-майор Богуслав Пацек, професор Краківського університету, висловив думку, що “після ядерної зброї пандемія – це наступна велика загроза для людства”. Тобто цілком можливо, що майбутні агресори зараз вивчають, як її можна було б використовувати для своїх цілей.

Так чи інакше, але пандемія показала, що людство навряд чи зможе жити за старими правилами XX століття, швидко й ефективно реагувати на глобальні виклики. Якими будуть нові засадиXXI століття– наразі важко сказати однозначно, але очевидним є те, що маємо зараз переломний момент, коли такі правила формуються.

Інфодемія і ментальна безпека

Разом із поширенням вірусу Covid-19 світ зіткнувся також із розповсюдженням неправдивої інформації, чуток, конспірологічних теорій, що подекуди обігнали у швидкості коронавірус і лише посилюють негативні наслідки пандемії. У ВООЗ навіть запропонували для цього явища термін – інфодемія.  

Криза довіри до інформації, як, до речі, і криза політичного лідерства у багатьох країнах світу, – ще одна зі складових нової постпандемічної реальності, яку навряд чи вдасться вилікувати одноразовою “вакцинацією”. Людство сумнівається у здатності політичних лідерів і систем протидіяти кризі.Професор Національного університету оборони Румунії Юліан Кіфувважає, що якість ліберальної демократії опинилася на кону, оскільки люди здебільшого залишаютьсявдома під час обмеження пересування, вони підключені до інтернету і стають цілями для різноманітних пропагандистських інформаційних кампаній.

У цих умовах ментальний аспект безпеки буде набувати нового, значно більшого значення. Як показала практика жорстких карантинних обмежень, при посиленні ізоляції люди можуть стикатися з низкою психологічних проблем і ставати більш вразливими до різного роду маніпуляцій.Тому ментальна безпека стане важливим компонентом національної безпеки.

Нові реалії роботи та спілкування

Засновник Microsoft Білл Гейтс, якого вважають одним із найвпливовіших людей світу, нещодавно також поділився своїми думками, яким буде життя людства після коронавірусу. 

По-перше, на його думку, робочі зустрічі та особисте спілкуванняздебільшого перейдуть у дистанційний формат, навіть коли загроза інфікування мине. Усе це стимулюватиме ще швидший розвиток програмного забезпечення і технологій, необхідних для такого способу роботи. Також зміниться організація діяльності багатьох компаній, тобто віддалена робота стане нормою або ж цілком доступною і легальною альтернативною праці в офісі. 

А це означатиме, що людям не обов’язково буде жити у великих містах. Для багатьох привабливішим і доступнішим може виявитися, скажімо, будинок за містом. Це вплине як на ринок нерухомості, так і загалом на спосіб життя людей.

Ім’я Білла Гейтса, до речі, часто фігурує в дивних конспірологічних теоріях про “чипування” населення. Насправді ж Гейтс упродовж багатьох років підтримує програми боротьби з низкою серйозних хвороб, як-от туберкульоз, малярія й СНІД. А у 2015 році на конференції TED мільярдер попередив, що світ не готовий до наступної великої епідемії. Цю його заяву активновзяли на озброєння любителі різноманітних теорій змов. Так от, зараз Гейтс прогнозує, що насправді світ ще довго не повернеться до норми, адже цілком впоратися з пандемією можна буде тільки тоді, коли вакцини стануть доступні всім країнам.

Водночас він сподівається, що людство таки зуміє винести урок із цьогорічної пандемічної кризи. Тому наступного разу, коли з’явиться нова небезпечна інфекція, світ краще подолає цей виклик, використовуючи досвід боротьби з коронавірусом.

Також імовірно, що під час виходу з коронавірусної кризиекологічні проблеми стануть об’єднавчими для всього людства. Пандемія показала, що у глобалізованому світі навіть локальна, на перший погляд, проблема може перерости у глобальну загрозу, для якої не існує державних кордонів. І це може стосуватися як Covid-19чи ще якогось вірусу, так і будь-яких інших екологічних проблем. Чи зможе турбота про Землю стати об’єднавчою силою XXI століття і відсунути на другий план політичні, економічні та інші суперечки? Наразі це виглядає дуже утопічно, але хтозна.

Можливо, світ так чи інакше йшов до цих змін, а той величезний глобальний струс, спричинений пандемією, лише пришвидшив ці процеси.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вірус і нове мистецтво Коли з’явиться вакцина від Covid-19?