Світло для птахів

Світло для птахів

Ультрафіолетове освітлення дозволить птахам оминати лінії електропередачі (ЛЕП). Діяльність людини у безпрецедентному темпі знищує навколишнє середовище, отруюючи його чи змінюючи його структуру. У випадку деяких видів птахів зіткнення з лініями електропередавання під час нічних перельотів мають суттєвий вплив на зменшення кількості їхньої популяції – пише Рейчел Берковіц у журналі Scientific American.

Нещодавно науковці придумали кмітливе розв’язання цієї проблеми, завдяки якому електричні проводи стануть видимими для птахів, залишаючись водночас непомітними для людей. 

Згідно з промисловими нормами та рекомендаціями U.S. Fish & Wildlife Service, ЛЕП оснащуються пластиковими підвісками, які збільшують їхню помітність. Але птахи гинуть і надалі. Біологи повідомляють, що лише за один із місяців 2009 року у Rowe Sanctuary, що у Небрасці, загинуло 300 канадських журавлів, які зупиняються там на відпочинок під час весняних міграцій.

“Нам потрібні обдумані рішення, які захистять не лише великих птахів, які наражаються на більшу загрозу зіткнення із лініями електропередачі, але й мільйони менших”, – пояснює Ен Лейсі з International Crane Foundation.

Половина видів пернатих може бачити ультрафіолетове світло. Тому Джеймс Дваєр, біолог із EDM International, консалтингової фірми енергетичного сектору у Fort Collins, що у Колорадо, запропонував освітити лінії електропередачі ультрафіолетом. Група інженерів із EDM та із Dawson Public Power District спроєктувала відповідну систему освітлення та інсталювала її на опорних стовпах, що підтримують електропроводи на ділянці Rowe Sanctuary. Як повідомили дослідники у статті, опублікованій у травні (2019 р.) на сайті журналу Ornithological Applications, упродовж випробного періоду, що тривав 38 ночей, кількість зіткнень журавлів із ЛЕП зменшилась на 98%.

Річард Лоуґері, директор з питань зовнішнього середовища у Edison Electric Institute, який не брав участі у проєкті, визнає, що нова система ультрафіолетового освітлення є важливим знаряддям на тих просторах, де наражені на небезпеку птахи гніздяться і харчуються.

Дослідники не виявили жодних негативних наслідків освітлення для інших тварин, як-от приваблювання роїв комах, кажанів і метеликів, що шукають поживи. Дваєр також переконаний, що птахи не плутатимуть ультрафіолетове випромінювання з наземних джерел із натуральним світлом, яке, наприклад, йде від зірок.

“Я би не хотів, щоб енергетичні фірми почали будувати лінії скрізь, де тільки захочуть, бо з’явився новий засіб”, – каже Роберт Гарм,Біолог із U.S. Fish & Wildlife Service, який не брав участі у проєкті. Однак він додає, що підсвічування ультрафіолетом уже наявних ліній може виявитись “сенсаційним рішенням”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вигризання вогню Отрута скорпіона – для здоров’я