Сила плазми проти раку

Сила плазми проти раку

Коли хірург усуває ракову пухлину, після неї можуть залишитися ракові клітини, що загрожують повторним розвитком новотвору. Науковці саме розпочали перші клінічні експерименти з новим знаряддям для лікування раку, яке, імовірно, допоможе вбити його вперті клітини, – плазмовим скальпелем – пише Марк Пеплов у журналі Scientific American.

Скальпель завдовжки з авторучку емітує вузький струмінь гелю, заряджені частки якого світяться яскраво-фіолетовим сяйвом. Електрод на кінці скальпеля розщеплює атоми гелю до плазматичного желе, яке складається з плюсових іонів та електронів.

На відміну від гарячої плазми сонячного походження, іони, що утворюються скальпелем, рухаються порівняно повільно, тому на дотик вони дають відчуття холодного бризу. Однак швидкі електрони, наповнені енергією, перетворюють кисень та азот у реактивні форми, зокрема в перекис, оксид азоту й атомний кисень. Вони можуть перешкоджати ключовим метаболічним процесам і призводити до накопичення клітин. Науковці виявили, що ракові клітини значно більш вразливі до таких дії, ніж здорові. Скальпель можна використовувати під час хірургічної операції в районі пухлини дослівно  упродовж кількох хвилин – каже Джером Канаді, хірург із Вашингтону (штат Колумбія), який належить до групи, що створила це знаряддя. “Ми просто розпилюємо плазму в цьому місці, вбиваючи всі мікроскопічні пухлини”, – говорить він.

Холодна плазма вже зараз застосовується при лікуванні інфекцій і для стерилізації ран. Плазма з більшою енергією може бути використана для очистки надрізів чи каутеризації тканин. Науковці вже давно намагаються знайти спосіб, як застосувати її проти раку. Нові дослідження стали переломом, каже Монір Лароссі, який досліджує біологічні ефекти холодної плазми у Old Dominion University. “Гадаю, що це велика справа”, – припускає дослідник.

Упродовж кількох останніх років учені використали плазмовий скальпель для трьох пацієнтів із раком як останній шанс на порятунок після того, коли всі інші способи виявилися марними. Плазма ефективно вбила у тих осіб залишки ракових клітин, говорить Канаді, але тільки повне клінічне обстеження принесе ключові дані щодо безпеки та довготермінових наслідків.

У рамках дослідження, на момент здачі цього номера Scientific American у друк, Канаді та його колеги готувалися до проведення першої операції, запланованої на кінець жовтня 2019 року. Їхньою метою було застосування плазмового скальпеля у випадку 20 пацієнтів із великими пухлинами на пізньому етапі, зокрема підшлункової залози, яєчників і грудей.

Лароссі каже, що період підготовки плазмового скальпеля до клінічного застосування охопив понад 10 років лабораторних досліджень на тваринах та клітинних культурах. Процес охоплював ідентифікацію генерованих хімічних зв’язків, вимірювання їхнього проникнення в глибину тканин і зрозуміння, яким чином доходить до знищення ракових клітин. Процес охоплював ідентифікацію генерованих хімічних зв’язків та вимірювання їхнього проникнення в глибину тканин. Учені також досліджували, як саме скальпель знищує ракові клітини.

“Не можна теж перевищувати певної визначеної дози – в іншому разі вбиті будуть не лише ракові клітини, але й здорові”, – каже він. Лароссі сподівається, що дослідження дозволять удосконалити знаряддя так, щоб усувати пухлини без небажаних пошкоджень.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Як наша мова формує пам’ять Симулятор польотів