Таємна комунікація нічних метеликів

Таємна комунікація нічних метеликів
Самці нічних метеликів Eudocima materna можуть використовувати різноманітні візерунки на крилах для привернення уваги особин протилежної статі. У статті, опублікованій у вересні 2019 року на сторінках Current Biology, науковці повідомили, що знайшли на передніх крилах самців три плямки, форма і відтінок яких змінювалися залежно від того, під яким кутом за ними спостерігали. У самиць такого немає – їхні передні крила із настанням ночі повністю темніють – пише Гаріні Барат у журналі Scientific American.

Здавна відомо, що метелики, як і активні у день нетлі, використовують для комунікації різноманітні динамічні візуальні ефекти. Але вважалося, що їхні нічні кузини через брак світла застосовують для цього тільки хімічні сигнали. Нове відкриття змінило цей погляд. Скидається на те, що і деяким нічним метеликам властиві візуальні сигнали у вигляді мерехтіння у темряві фрагментів крил. Оскільки цю рису мають тільки самці, то, на думку дослідників, вона розвинулась внаслідок впливу механізму статевого добору.

Дженніфер Келлі, екологиня з Університету Західної Австралії, та її колеги зауважили цю незвичайну рису, переглядаючи музейні колекції нічних метеликів для потреб іншого наукового проєкту. “Коли ми зауважили, що ефект з’являється лише під час спостереження за крилами під певним кутом, то вирішили, що цю таємницю можна розгадати тільки на ґрунті оптики”, – розповідає Келлі. Її група зв’язалась із двома експертами. Першим був Ґерд Шрьодер-Турк, дослідник геометрії матеріалів із Університету Мердока, що у Перт, Австралія, а другим – Бодо Вільтс, котрий займається нанофотонікою і працює в Інституті Адольфа Меркла, що у Швейцарії.

Разом науковці почали досліджувати оптичні ефекти, викликані, як виявилось, наноскопічними лусочками на поверхні крил. Коли вони дивилися на крило згори, луски відбивали світло прямо, неначе звичайне дзеркало. Коли ж за крилами спостерігали під певним кутом, тоді було видно, як частина світла проникає глибше – до шару темніших лусок, що виглядали як темні плямки на крилах самця. Коли комахи енергійно махали крилами – це розповсюджена поведінка у самців Eudocima maternal при наближенні до самиць – плямки на крилах мерехтіли, наче вмикались та вимикались поперемінно. У такий спосіб самці посилали самицям сигнал, добре помітний навіть при мінімальній кількості світла.

“Ті комахи знайшли цікаве розв’язання проблеми інтимної міжособової комунікації, – коментує відкриття Елізабет Тіббеттс, поведінкова екологиня із Мічиганського університету, яка не брала участі у дослідженні. – Сигнал, що його подають нічні метелики, чітко помітний з одного напрямку, але водночас невидимий з інших. Комаха може нав’язувати інтимні стосунки, залишаючись непомітною для хижаків”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Тріумф дубів Реєстрація активності комарів