Напочатку вересня 2017 року компанія Apple презентувала нову модель iPhone X вартістю 999 доларів з найочікуванішою інновацією року – функцією розпізнавання облич Face ID, яка прийшла на зміну сканеру відбитку пальця Touch ID. Нова технологія є інструментом розблокування iPhone X.
Як працює ця функція? Face ID використовує фронтальну камеру Truedepth, яка ідентифікує обличчя людини за 30-ма тисячами інфрачервоних крапок. Отриману інформацію аналізує процесор A11 Bionic. Розпізнавання спрацьовує навіть при поганому освітленні та за наявності на людині головних уборів і окулярів. Щоб зробити систему абсолютно невразливою перед загрозами втручання, Apple розробляла її з професійними голлівудськими візажистами і творцями масок.
Apple порекомендувала не застосовувати систему розпізнавання облич Face ID близнятам, братам і сестрам, а також дітям молодше 13 років (оскільки унікальні особливості зовнішності людини формуються до 13 років).
Переваги та недоліки технології розпізнавання облич
Розробник вважає, що сучасні системи штучного інтелекту можуть розпізнавати обличчя краще, ніж люди, тому ця технологія є ефективнішою, ніж охоронець на вході. У компанії переконані, що функція Face ID є безпечнішою, ніж дактилоскопічний датчик Touch ID, а вірогідність обходу системи дорівнює одному шансу на мільйон.
Проте експерти з кібербезпеки і криптографи стверджують, що ймовірність її зламу чи помилок при розпізнаванні є достатньо великою. Вони висловили побоювання, що Face ID можна буде ввести в оману за допомогою фотографії. Раніше смартфон Samsung Galaxy Note 8, який також оснащений технологією розпізнавання облич, не витримав перевірки фотографією. Але розробники iPhone X стверджують, що у телефон вбудовані датчики, які визначають глибину зображення і можуть відрізнити 2D-картинку від реальності.
Ризики використання технології розпізнавання облич
Правозахисники в США бачать у цій технології загрозу для прав людини та громадянина, оскільки американська поліція при затриманні підозрюваного вимагає від нього розблокування смартфону. Попередня технологія зі звичайним числовим кодом, який знає лише власник, не мала жодного фізичного аналогу й тому була безпечнішою. Розблокування смартфону відбитком пальця створює ризик доступу до даних без згоди власника – достатньо застосувати до нього фізичну силу. Новітня технологія Face ID створює ще більше можливостей для обману системи навіть без насильства. Наприклад, при затриманні підозрюваного поліцейському потрібно буде лише навести телефон на його обличчя і смартфон розблокується самостійно.
Технологія Face ID буде пов’язана з платіжною функцією Apple Pay, і під час грабежу зловмисникові також буде достатньо навести телефон на власника, щоб вкрасти у нього кошти. На відміну від дактилоскопічної біометрії, функція Face ID дозволяє провести розблокування телефону віддалено.
Сенатори США занепокоєні тим, чи не стане компанія збирати базу даних облич задля зловмисних цілей; як саме розробники встановили показники безпеки цієї технології і які кроки прийняли для захисту її від зламу; звідки компанія Apple узяла мільярд фотографій людей для навчання алгоритму. Американські політики побоюються, що Apple використовуватиме алгоритм для власної мети чи продаватиме “відбитки облич” іншим компаніям, або й спецслужбам. Також важливим є те, де зберігатимуться всі біометричні дані власника іPhone X і чи це не будуть хмарні технології. Окрім того, залишається ймовірність, що компанія зможе отримувати віддалений або прямий доступ до пристрою і біометричних даних власника iPhone X. Сенаторів також непокоїть, як Apple реагуватиме на запити поліції та інших правоохоронних органів, якщо вони будуть вимагати доступ до даних користувачів.
Такий прецедент вже був у 2016 році коли Мін’юст США через суд звернувся до Apple з проханням допомогти у розблокуванні айфона злочинця, який здійснив теракт в Сан-Бернардіно. Пристрій був захищений звичайним паролем, але після декількох помилкових введень, система заблокувалася. Від Apple вимагали створити або надати поліції пристрій, який допоможе обійти блокування. Компанія заявила, що створювати “лазівки” в своїй же системі безпеки не буде ні за яких умов.
Сфери використання технології Face ID
Технологія розпізнавання облич застосовується у системах вуличного відеоспостереження для ідентифікації людей. Така новація допоможе підвищити відсоток розкриття злочинів.
Фахівці Google розробили устаткування для “розумного будинку” з функцією Face ID, зокрема дверний дзвінок, здатний не лише ідентифікувати людину що прийшла, але і самостійно спілкуватися з нею. Однак господар будинку заздалегідь повинен внести фотографії знайомих людей до бази даних пристрою, щоб він зміг відрізняти своїх від чужих. Дзвінок повідомляє про прихід конкретної особи або незнайомця, а також дозволяє власникові будинку спілкуватися з гостем. Відео з дзвінка у реальному часі передається на смартфон власника або будь-який інший пристрій з екраном. Дверний дзвінок може також робити знімки гостей і відправляти повідомлення власникові.
Спеціальний алгоритм на базі Face ID відстежує дані про погоду в Північній Америці і прогнозує загрози для сільськогосподарських культур від шкідників і хвороб. Також система аналізує фотографії сільськогосподарських культур з підозрілими плямами на листах і виявляє ранні ознаки захворювань рослин. Розумні датчики і системи моніторингу можуть також допомагати фермерам віддалено стежити за худобою.
Окрім усього, системи, що вимірюють емоції, можуть допомогти людям з аутизмом розуміти соціальні сигналі, яких ті не помічають.
Китайський ринок вже відреагував на новину про iPhoneX розробивши свою технологію захисту від розпізнавання облич. На торгівельному майданчику Taobao наступного дня після презентації Face ID з’явилися маски, які закривають очі або значну частину обличчя. Але навряд це допоможе людині уникнути ідентифікації нейромережою.
Існують і інші застосування цієї технології. Наприклад, вчені Стенфордського університету винайшли алгоритм, що розпізнає сексуальну орієнтацію за фотографією. Математичний аналіз допоміг виявити риси, які відрізняють чоловіків і жінок гомосексуальної орієнтації. Це відкриття вже викликало критику з боку правозахисників і розпочало етичні дискусії. З одного боку, алгоритм підтвердив теорію, яка вказує на біологічний характер гомосексуальності, що формується ще до народження під впливом певних гормонів; а з іншого – технологія несе загрозу людям, які хочуть зберегти своє особисте життя і сексуальну орієнтацію в таємниці від суспільства. Як відомо, в соціальних мережах і базах даних урядів багатьох країн зберігаються мільйони фотографій громадян, які за необхідності можуть використати для визначення їхньої сексуальній орієнтації. У країнах, де порушують права представників спільноти ЛГБТ, програма може стати інструментом “полювання” на них. Проблемою є також те, що результати математичного аналізу алгоритму не є абсолютними. Наприклад, відрізнити чоловіків з нетрадиційною орієнтацією від гетеросексуалів алгоритм може з точністю до 81%. Серед жінок цей показник склав 74%.
Стенфордські вчені також зазначили, що аналогічні алгоритми можуть використовуватися для виявлення особистих якостей людини, її психічних станів і навіть політичних поглядів. Усе це може спричинити різні форми дискримінації: роботодавці відмовлятимуть людям у роботі через свої упередження, компанії фільтруватимуть резюме потенційних робітників за етнічною ознакою, наявністю хронічних хвороб, розумовими здібностями, сексуальною орієнтацією, схильністю до насильства чи навіть політичними уподобаннями.
Система розпізнавання облич в Україні
Очільник Києва Віталій Кличко повідомив, що в рамках програми “Безпечна столиця” у закладах міста вже встановлено 5 тисяч камер відеоспостереження з функцією розпізнаванням облич. Усю інформацію збирає і обробляє міський дата-центр, а правоохоронні органи мають можливість її використовувати. У столиці планують встановити ще майже 3 тисячі камер відеоспостереження з цією функцією. Саме завдяки відеокамерам спостереження нещодавно були знайдені та затримані особи, які викрали у Києві немовля.
У прогнозі Acuity Market Intelligence йдеться про те, що до 2019 року у всіх смартфонах будуть біометричні технології, а за даними порталу Statista, технологія розпізнавання облич буде у всіх гаджетах вже до 2020 року.
Усюдисущі камери з новітнім програмним забезпеченням вже сьогодні не лише вміють розпізнавати обличчя людей, але й аналізувати дані та прогнозувати ризики. Технології не стоять на місці, вони розвиватимуться, і фахівці наділятимуть їх новими можливостями. Уже зараз розробляється камера стеження, яка зможе визначати вірогідність скоєння злочину ще на стадії намірів.
Таким чином, алгоритм аналізу обличчя за фотографією може не лише визначати сексуальну орієнтацію людини, але і розпізнавати людські емоції, визначати її IQ і навіть політичні погляди.
Законодавче регулювання використання технології розпізнавання облич
Уряди демократичних країн замислюються над правовим регулюванням використання інноваційних технологій та захисту прав людини у цій сфері. Європейські регулятори, на відміну від США, вписали набір принципів у положення щодо захисту даних, які незабаром мають набрати чинності. За цими принципами, біометрична інформація, до якої входитиме й “відбиток обличчя” належить тільки його власнику і її використання потребує згоди особи.
Роботодавця, який аналізує фотографії кандидатів через програми, можуть звинуватити у дискримінації. Виробників комерційних систем розпізнавання обличчя можуть змушувати проходити аудити, аби показати, що їхні системи мимоволі не пропагують упередження.
Утім, ці правила не здатні змінити загального вектора розвитку технологій. Що більше створять мобільних пристроїв, то більше буде камер спостереження. Спроби ошукати систему розпізнавання облич, наприклад, темними окулярами або макіяжем, уже не працюють. Науковці з Кембриджського університету показують, що штучний інтелект може відтворити структуру обличчя людини, навіть якщо воно замасковане. Google відмовився від зіставлення облич та осіб, побоюючись, що цим механізмом можуть користуватися недемократичні режими. Інші технологічні компанії менш прискіпливі. Amazon і Microsoft використовують свої хмарні сервіси та пропонують послуги з розпізнавання обличчя. Такі ж плани має Facebook. Політики, бізнес та навіть державне управління не захочуть відмовлятися від переваг новітніх технологій, особливо від їхніх можливостей контролю громадян, виборців та споживачів. Тому люди повинні самостійно робити вибір між зручністю, споживчою потребою та обмеженням сфери приватності.