The Matys Brothers: американська попмузика з українським корінням

The Matys Brothers: американська попмузика з українським корінням
Так склалося, що група The Matys Brothers в Україні малознана. Почасти це пояснюється тим, що колектив з’явився на американській сцені у 1950-х, а після Другої світової війни почалося протистояння між СРСР та Заходом. Для радянських теренів це вилилося у так звану залізну завісу, крізь яку інформація потрапляла дозовано. Потім політичний клімат та стосунки “двох систем” наче трохи пом’якшилися, особливо після візиту радянського лідера Микити Хрущова до США 1959 року, але згодом трапилася Карибська криза, яка ледь не спричинила нову світову війну.

Тож платівки The Matys Brothers майже не мали шансів потрапити в Україну, а сама група була відома, можливо, лише вузькому колу вітчизняних меломанів. Врешті-решт прогрес таки змінив ситуацію: у магазинах уже вільно продавалися приймачі, завдяки яким можна було слухати західні радіостанції, а потім на прилавках почали з’являтися магнітофони. Проте музична мода також змінилась, почалася “епоха Beatles”, тож музика груп, які передували “бітломанії”, особливо рокабілі, здебільшого оминула наші терени.

Попри те, що зараз завдяки інтернету, здавалося б, можна відшукати будь-яку інформацію, про гурт The Matys Brothers свідчень знаходимо небагато. Відомо, що брати Волт (Walt), Джон (John), Еміль (Emil) та Джин (Gene) народилися в родині українських емігрантів у Честері – чи не найстарішому місті штату Пенсильванія, розташованому неподалік від Філадельфії. Про їхніх батьків відомостей теж вкрай мало. Можемо припустити, що вони (принаймні один із них) є вихідцями з Західної України. Схоже, насправді родинне прізвище було Матис, але на американський лад стало вимовлятися Метис.

Волт грав на акордеоні, Джон – на контрабасі та скрипці, Еміль – на саксофоні, а Джин – на ударних. Спершу як вокалістка з ними виступала сестра Віра (Vera). Деякі джерела свідчать, що Еміль та Джин взагалі були інструменталістами.

У мережі можна знайти стару світлину: четверо хлопчаків із музичними інструментами на подвір’ї будинку у Честері. Зрозуміло, що цікавитися музикою і грати хлопці почали ще у ранньому дитинстві. Ймовірно, це захоплення передалося від батьків.

Старше покоління української діаспори в Америці пригадує, як The Matys Brothers виступили у музичній телепрограмі American Bandstand. Англомовна вікіпедія подає навіть конкретну дату – 27 серпня 1957 року. Проте у інших джерелах згадується, що їхні записи з’явилися на радіо та у чартах ще на початку 1950-х року. Зокрема, The Matys Brothers записали відому джазову композицію Muskrat Ramble, грали вони і модний тоді рокабілі, ранню форму рок-н-ролу, що почала завойовувати світову популярність. Одна з їхніх найвідоміших рокабілі-пісень – Rock Me Daddy.

Записи The Matys Brothers видавали різні компанії, зокрема і відома тоді Decca. Вона також співпрацювала із мегазіркою Біллом Гейлі. , який разом із групою “Комети” став популярний завдяки своїм композиціям, найперше – пісні Rock around the Clock.У книжці Б. Лі Купера та Уейна С. Хейні “Рок-музика в американській популярній культурі” («Rock music in American popular culture») згадується, що Білл Гейлі почав опікуватися низкою молодих виконавців, зокрема і братами Матис. Згодом The Matys Brothers уже виступали разом із зірковим виконавцем та його гуртом “Комети”.

Білл Гейлі також став співавтором пісні Crazy Street («Шалена вулиця»), що принесла успіх колективу. Зараз цю пісню часто додають до збірок класики рокабілі. Через це у різних джерелах The Matys Brothers називають виключно рокабілі-бендом, однак насправді вони й далі грали та записували традиційні народні танцювальні мелодії у новому аранжуванні.

Наприклад, у співпраці зі канадським музикантом та продюсером українського походження Майком Купніцкі вони записують композицію Rummy Polka. На тогочасних синглах зустрічається інша назва –  Piyaku, що в українській чи польській транскрипції передається як “пияки”. У пісні чуємо польські й українські слова. Очевидно, брати Метис завдяки батькам добре володіли польською, а полька – жанр танцювальної музики – є традиційною як для поляків, так і для українців. Разом із Майком Купнцкі вони записали ще кілька пісень: Kolomeyka (“Коломийка”) та Portki, з польської – штани.

Мабуть, найбільший успіх у 1960-х братам Метис приніс запис польки Who Stole the Keeshka?. Автори композиції – польські емігранти Уолтер Дана та Вальтер Солек, які просували жанр польки у США. Щоб розширити аудиторію, був написаний англійський текст, пісня стала популярною, особливо у записі The Matys Brothers.

Звучання слова “keeshka” може ввести в оману, бо спершу здається, наче йдеться про кицьку. Насправді ця пісня, так би мовити, на кулінарну тему. Кишкою на теренах Польщі та Західної України називають кров’яну ковбасу. Отже, назва перекладається як “Хто вкрав кров’янку?”. У пісні розповідається, як продавець у м’ясному магазині відвернувся, і хтось вкрав кров’янку. Схоже, до наявного англійського тексту брати під час запису додали й трохи від себе: “Хай би забрали шинку, ковбаси, пироги, але ось біда – забрали саме кишку”. Гумористичний текст підкреслює веселий, танцювальний характер мелодії. Настрій композиції навіть трохи перегукується із українською народною піснею “Із сиром пироги”. На звороті однієї із платівок Who Stole the Keeshka? тих часів розповідається, що продавці у магазинах платівок ламали голову, як правильно вимовити оце загадкове слово “keeshka”.

Здається, вже у 1970-х The Matys Brothers із рокабілі-бенду повністю трансформувалися у полька-бенд та випустили велику платівку Dance at the Matys Brothers Polka Party (“Танцюємо на полька-вечірці братів Метис”).

Група оселилася у містечку Елко, штат Невада, де виступала на різних майданчиках; також колектив мав шоу в одному із залів Лас-Вегасу. До концертної програми The Matys Brothers, крім музики, входили також розмовні гумористичні номери, тому у деяких англомовних виданнях їх згадують ще й як коміків.

В Елко є провулок Метис, де, здається, зараз мешкають нащадки групи. Хочеться сподіватися, що з часом дослідники опрацюють родинні архіви та інформацію у медіа 1950-1960-х, і українські шанувальники попмузики зможуть дізнатися більше про родовід та кар’єру The Matys Brothers.

А ми у ці святкові дні маємо нагоду додати до своїх плейлистів веселі польки та рокабілі-композиції від братів Метис.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Едвард Дмитрик – українець з “голлівудської десятки” Виконавцеві пісні «Як тебе не любити, Києве мій» Ю. Гуляєву – 90