Тікай, росіянине, тікай!

Тікай, росіянине, тікай!
Росія вимирає й розбігається. Супердержава може припинити своє існування.Населення Росії з року в рік скорочується. І річ не лише в тому, що смертність перевищує народжуваність. З 2012 року кількість росіян, які емігрують із країни, постійно зростає.

Було декілька хвиль еміграції, які можна назвати тематичними. Після розвалу СРСР люди виїжджали, щоб возз’єднатися з сім’ями, які опинилися за кордоном через Другу світову; шукали можливостей, яких не бачили на теренах країни, що розпалась. Їхали прості люди та інтелігенція, науковці й шукачі пригод. Поступово відтік людей майже зупинився. Хто хотів – виїхав, хто бажав – залишився. Зрештою, тоді їхали не тільки з Росії, а й з усіх колишніх радянських республік. Це був, так би мовити, природний процес.

У двохтисячних із Росії почали масово виїжджати на заробітки. Однак росіянам із центру країни треба подолати велику відстань, щоб потрапити за кордон. Українець із Заходу України може опинитися на своєму робочому місці в іншій державі через кілька годин після того, як вийшов із дому, але для росіян таку поїздку можна прирівняти до цілої експедиції, яка потребує тривалої підготовки й чималих фінансових витрат. Багато охочих просто не можуть знайти гроші на дорогу. Та й поїхати на заробітки в Москву чи Санкт-Петербург якось простіше. Зарплати там значно вищі, ніж у регіонах, і мову вчити не треба. До речі, мова – ще одна проблема, через яку росіяни не поспішають їхати за кордон. Без знання мови знайти хорошу роботу проблематично. А тут ще й конкуренція. У Європі вже прекрасно розібрались, що Росія та Україна – не одна країна, і, наприклад, поляки охочіше беруть на роботу українця, який говорить польською, ніж росіянина, який не розуміє, що йому кажуть.

На відміну від українців, що можуть працювати за кордоном, але живуть в Україні і гроші привозять додому, росіяни, які все-таки наважилися на далеку подорож і “знайшли себе” за межами РФ, уже не поспішають повертатись. Саме така безповоротна хвиля міграції розпочалась у 2012-2014 роках, коли з Росії виїжджали науковці і висококваліфіковані спеціалісти. У 2012 РФ покинули понад 12 тисяч людей із вищою освітою, що працювали на роботі, яку заведено вважати престижною. Про це говорив вчений секретар Російської академії наук Микола Долгушин. За його даними, Росію залишають назавжди приблизно 70 тисяч спеціалістів на рік. Такі люди не бачать можливості професійного й наукового росту в цій країні.

Зрештою, “відтік мізків” із Росії й зараз не припинився. Росстат підрахував, що за 2019 рік із країни виїхало 416 тисяч громадян, враховуючи дітей і підлітків. 62 тисячі емігрантів мали вищу освіту, 360 – наукові ступені кандидатів і докторів наук. У 2020 з лютого до листопада з РФ виїхало 440 тисяч людей. Тільки за два роки втрати становлять майже мільйон. І це лише цифри, визнані Росстатом. Якщо зважати на дані інших країн, які фіксують в’їзд до них росіян, то вийде, що офіційні цифри менші майже вдвічі. У Росстаті заявляють, що це не заниження даних – мовляв, до статистики потрапляють тільки ті, хто знімається із реєстрації. Але здебільшого емігранти виїжджають “по-тихому”, не попереджаючи про це владу.

Справжні цифри втрати населення загалом Росстат теж намагається “замилити”. Після захоплення Росією Криму в Росстаті радісно відрапортували, що в країні все добре. Усі останні роки населення зменшувалось, а у 2014 кількість росіян стрімко зросла. Отже, немає жодних причин для паніки. І байдуже, що до громадян просто записали всіх людей з окупованих територій.

Після того, як Путін вдруге став президентом, обсяги еміграції щороку зростають. У 2012-му людей, що тікають із країни, стало менше, росіяни приглядались, як буде діяти Путін, але вже на початку 2013-го емігрантів побільшало. Ця хвиля теж тематична, оскільки зросла кількість політичних емігрантів.

У 2017 році – це завершення другого терміну Путіна на посаді президента – 12 600 росіян попросили політичного притулку тільки в державах Європи. Щороку ця цифра зростала. Зараз Росія в п’ятірці країн із найбільшою кількістю емігрантів – за даними ООН, за межами батьківщини мешкає 11 млн росіян.

Росія намагається максимально ускладнити своїм громадянам виїзд за кордон і можливості пошуку там нової домівки. Зокрема, не останню роль тут відіграв російський закон “Про іноземних агентів”.

Охолодження відносин зі США призвело до того, що до Сполучених Штатів росіянам виїхати тепер вкрай важко. Але громадяни Росії без особливих зусиль можуть здійснити туристичний візит до Мексики. Й от серед осіб, які намагаються нелегально перетнути кордон США, почали виявляти росіян. Вплинули на це також політичні репресії й нетерпимість до ЛГБТ-спільноти. Росія розбігається по світу, і цей процес влада не може зупинити, хоча й намагається всіляко сповільнити.

Відбувається і внутрішня міграція населення. Щораз безлюднішими стають північні регіони й Далекий Схід. У 2018 році невідомий написав на одному з парканів біля Мурманського аеропорту: “Кто последний будет улетать из Мурманска, выключите свет в аэропорту”. Напис має сенс. У радянські часи в цьому місті мешкало майже пів мільйона людей, зараз лише 282 тисячі. У головному північному порту величезної Росії проживає приблизно стільки ж людей, як у Тернополі.

Від початку війни з Україною Росія намагалася збільшити кількість населення в депресивних регіонах, відправляючи туди людей із захоплених Донецької та Луганської областей. На північ перевели й чимало кримських військових, які зрадили Україну та погодилися працювати на окупанта. Звісно, це не розв’язало проблему. Схоже, що російська влада взагалі не знає, як це зробити.

У 2012 році Путін у своєму зверненні до Федерального зібрання сказав: “Нормою в Росії має стати сім’я із трьома дітьми. Якщо в найближчі 15-20 років багатодітні сім’ї не становитимуть половини від загальної кількості сімей, у нас не вийде навіть зберегти чисельність населення”.

Однак жодні заходи, вжиті російською владою, ситуації не виправили. Добробут пересічних росіян падає. Красномовно про це говорить факт державної допомоги громадянам, які мають дітей шкільного віку. Здебільшого вони просто не мають за що зібрати дитину в школу, тож ці гроші надає держава. Якщо перерахувати на гривні, таким сім’ям виділяється приблизно 2 000 на дитину.

Геть абсурдно, що країна, яка намагається розширити свою територію шляхом завоювань, не може освоїти власних земель й забезпечити гідний рівень життя своїм громадянам. Чим це загрожує Росії? В інтерв’ю одному з російських видань голова спостережної ради Російського інституту демографії, міграції та регіонального розвитку Юрій Крупнов заявив: “До кінця століття в Росії залишиться половина від населення. На 1/7 світової суші 70 мільйонів – це, найімовірніше, означає, що Росія та росіяни перестануть існувати як суверенний народ, що має свою державність та територію”. 

От такий невтішний фінал прогнозують самі собі російські вчені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


СРСР у 2017 році Указ “царів” для “дурнів”