Трампу вдруге оголосили імпічмент

Трампу вдруге оголосили імпічмент
Палата представників США 13 січня 2021 року вдруге оголосила імпічмент американському президенту Дональду Трампу. Цього разу – за посилення внутрішньополітичної напруги, розпалювання ворожнечі та підбурювання до насилля. І хоча Трамп безпосередньо не закликав протестувальників захоплювати Капітолій, проте наголошував, що всіма можливими засобами буде протидіяти Джо Байдену. Мітингарі сприйняли це як запрошення до рішучих дій. 

Після того, як рішення про імпічмент прийняла Палата представників, його мусить затвердити Сенат. Попереднього разу, коли Дональду Трампу хотіли оголосити імпічмент через тиск на президента України Володимира Зеленського, Сенат проголосував проти, оскільки там переважали республіканці. Тепер, однак, ситуація дещо інша: демократів і республіканців у Сенаті порівну, а вирішальний голос належить віцепрезидентці Камалі Гарріс, яка є демократкою. 

Але й республіканці можуть підтримати відставку Трампа, адже непродуманою політикою і намаганням утриматися при владі всіма способами президент послаблює авторитет партії в американському суспільстві. Тож серед республіканців уже сформувалися групи, які хочуть послабити вливТрампа. Можливо, вони будуть голосувати за його імпічмент. Так, республіканець Міч Макконнел у своєму інтерв’ю зазначив, що деякі його однопартійці будуть голосувати проти Трампа. 

Це безпрецедентна подія в історії Америки – ще жодному президенту не оголошували імпічмент двічі. Раніше цю процедуру проходили Ендрю Джонсон та Білл Клінтон. Для відсторонення Джонсона не вистачило лише декількох голосів. Клінтону хотіли оголосити імпічмент через сексуальні домагання до секретарки і неправдиві свідчення, оскільки на суді він заперечував це. І тільки після того, як він визнав провину і вибачився перед американцями, процедура відсторонення була призупинена. Імпічмент також хотіли оголосити Річардові Ніксону, оскільки він ініціював незаконне прослуховування своїх опонентів. Це стало відомо громадськості, преса активно висвітлювала цю подію, тож Ніксон змушений був піти у відставку.

Розгляд питання щодо імпічменту Дональда Трампа в Сенаті розпочнеться 19 січня, тобто в останній день його повноважень. Наступного дня відбудеться інавгурація нового президента Джо Байдена. Тож навіщо парламентаріям оголошувати імпічмент в останній день каденції Трампа? Річ у тім, що після процедури відсторонення експрезидент втратить усі соціальні гарантії, передбачені американським законодавством, зокрема понад 200 тисяч доларів щорічної пенсії, кошти на лікування і пожиттєву державну охорону. До того ж він уже не зможе повторно балотуватися на пост президента, займати інші високі посади. Демократи і республіканці, яким не вигідно, щоб Трамп повторно балотувався на пост очільника країни через чотири роки, можуть підтримати імпічмент.

Дональда Трампа закликали добровільно піти у відставку, але він не погодився. Проте парламентарям може просто не вистачити часу, щоб відсторонити його, тож оголошення імпічменту є скоріше символічним кроком Палати представників.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що стоїть за нападом на Капітолій США? Після виборів: майбутнє Байдена та реакція Трампа