Трав’янистий чистильник гексогену

Трав’янистий чистильник гексогену

На території площею приблизно 10 млн гектарів, що використовується під артилерійські полігони в США, до ґрунту потрапили хімікати із боєприпасів. Одна з таких субстанцій, вибухівка гексоген (звана популярно RDX, Research Department Explosive), здатна діставатися до ґрунтових вод, а в разі споживання може викликати конвульсії та навіть призвести до розвитку раку – пише Сьюзен Косіер у журналі Scientific American.

Дослідження, опубліковане нещодавно в Nature Biotechnology, показує, що генетично модифікований світчграс (Panicum virgatum) – рослина, масово поширена в преріях Північної Америки – здатен поглинати й розщеплювати цю субстанцію.

Нейл Брюс і Ліз Рилотт, біологи з Йоркського університету, разом із колегами модифікували різновид світчграсу. Вони ввели в нього два гени із бактерій, які виробляють ензими, здатні перетворювати гексоген на нешкідливі складники. Після проведення лабораторних тестів науковці висадили модифікований світчграс на забрудненій гексогеном території військової бази Fort Drum у штаті Нью-Йорк.

Упродовж трьох років група досліджувала ґрунт і воду, викачану з устелених пластиковою плівкоюгрядок, на яких росли модифіковані рослини, дикі рослини чи не росло геть нічого, старанно запобігаючи змішуванню видозміненого світчграсу із місцевими видами. Науковці з’ясували, що модифіковані рослини поглинали гексоген, значно зменшуючи його наявність у воді, і розщеплювали його – гексоген не з’являвся в тканинах видозміненого світчграсу, натомість був присутнім у диких рослинах.

“Це переконливі докази, що той трансгенний різновид справляється цілком добре, не зазнаючи пошкоджень унаслідок впливу гексогену”, – говорить інженер-екологз Університету Айови Джеральд Шнур, який не брав участі в дослідженнях.

Усування гексогену стало особливим викликом частково тому, що чимало великих полігонів у США всіяні снарядами, які не вибухнули. У ґрунті є бактерії, що розщеплюють гексоген, але не споживають цього токсину достатньо швидко, аби він не міг потрапити до водоносних шарів. “Природа має здатність до самоочищення [від гексогену], але часом вона потребує трохи допомоги,– каже Рилотт. – Це поєднання Бетмена й Робіна – бактеріального Бетмена й рослини Робіна”.

Інші дослідники намагаються використати рослини для усування поліхлорованих біфенілів (polychlorinated biphenyls, PCBs), DDT, нікелю та арсену. Науковці генетично модифікували ще й іншу рослину, західну пшеничну траву (Pascopyrum smithii), щоб і вона поглинала гексоген. “Модифікуючи більше видів, – каже Рилотт, – ми отримаємо знаряддя для усування гексогену і водночас збережемо біологічне різноманіття на полігонах”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Холодний колір Коштовності, сповнені історії