Ціна глобального потепління

Ціна глобального потепління

Як багаті, так і бідні країни відчують цей удар. Коли наприкінці липня 2019 року потужна хвиля спеки огорнула Західну Європу, у Парижі та інших містах один за одним фіксували температурні рекорди – пише Андреа Томпсон у журналі Scientific American.

Така погода – це не лише краплі поту на чолі, але й величезні збитки для інфраструктури, втрачений робочий час і потенційно нижчі врожаї. Це показує, що навіть порівняно багаті країни можуть зазнати фінансових втрат через кліматичні зміни.

Такою є основна думка звіту неурядового інституту National Bureau of Economic Research (NBER). Попередні дослідження здебільшого вказували, що глобальне потепління завдасть удару по бідних державах з гарячим кліматом, натомість країнам прохолоднішої зони може принести навіть певну користь. З нового аналізу випливає, що втрат зазнають усі. “Незалежно від того, багатою є країна чи бідною, зміни клімату і так торкнуться всіх фінансово”, – говорить співавтор досліджень Каміар Мохаддес з Кембриджського університету.

Мохаддес та інші економісти в підготовленому для NBER звіті зібрали дані щодо ВВП і температури із 174 держав від 1960-го року, щоб перевірити, чи вища від норми температура могла в минулому впливати на рівень доходів. На цій основі вони підготували проєкцію минулого, щоб побачити, чи подальше потепління може відобразитися на національних ВВП.

Дослідники дійшли до висновку, що якщо емісія вуглекислого газу буде зростати у попередньому темпі, то світовий ВВП до 2100 року зменшиться приблизно на 7%. Усі країни – багаті і бідні, холодні і гарячі – відчуватимуть спад. США втратили б 10,5% свого ВВП, а в Канаді, яка на думку деяких економістів могла би чимало здобути через глобальне потепління завдяки експансії сільського господарства, насправді рівень ВВП зменшився би на 13%.

Обмеження викидів вуглекислого газу згідно з Паризькою кліматичною угодою (метою якої є не допустити зростання середньорічної температури на понад 2̊ С) суттєво б обмежило і рівень втрат. У масштабі всієї планети ВВП зменшився б на 1%; у США і Канаді спад становив би приблизно 2%. На відміну від попередніх рапортів, тут враховано не лише ріст температури, але й те, наскільки суттєво вона відхилилася від нормальних умов, до яких адаптувалося суспільство.

Хоч такі заможні країни, як США, мають більше ресурсів, які дозволять пом’якшити подібні коливання, автори досліджень чітко заявляють, що самі тільки адаптаційні заходи не вбережуть країни від значних втрат. “Інфраструктура і техніка можуть лише частково послабити фінансовий удар”, – каже Стівен Галлеґейтт, економіст із Світового Банку, який не був співавтором звіту.

І Мохаддес, і Галлеґейтт підкреслюють, що проєкції, ймовірно, недооцінюють спаду ВВП, оскільки у рапорті не взято до уваги більш радикальних кліматичних змін, які прогнозують у майбутньому.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Сила плазми проти раку Обезводнити фотографію